Festiwal Filmowy Opolskie Lamy 2024. Święto kina już niebawem

opolska360.pl 2 godzin temu

Jak podkreślają sami organizatorzy sercem imprezy są konkursy: Konkurs Filmów Krótkometrażowych (fabuła, dokument i animacja), Konkurs Filmów Amatorskich i Konkurs Główny (fabuła i dokument), którego celem jest zaprezentowanie „szerokiemu gronu odbiorców twórczości filmowców będących na początku swojej kariery”. Laureatów wybierze Jury oraz Publiczność (Nagroda Publiczności). Więcej o filmach biorących udział w festiwalu można przeczytać TUTAJ.

Jury i Publiczność

Co do jury to w tym roku jego skład stanowić będą panie Olga Drenda, Justyna Adamczyk, Klaudia Małota oraz panowie Peter Vlcek, Jakub Mitoraj, Michał Tomiczek.

  • Olga Drenda – pisarka, eseistka, tłumaczka, autorka książek „Duchologia polska”.
  • Justyna Adamczyk – pracuje w kinach studyjnych, odpowiadając za organizację wydarzeń specjalnych oraz promocję.
  • Klaudia Małota – członkini Rady Sieci Kin Studyjnych, od 2023 roku związana ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych, gdzie zajmuje się dystrybucją i projektami.
  • Peter Vlcek – dyrektor Czeskiego Centrum w Warszawie, ale też filmoznawca i były kierownik produkcji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Popularnonaukowych.
  • Jakub Mitoraj – gitarzysta, producent i kompozytor na stałe współpracujący z Grubsonem. Współzałożyciel takich projektów muzycznych jak Zakuka, Poprzytula, Bipolar Bears.
  • Michał Tomiczek – w Konsulacie Generalnym Niemiec we Wrocławiu zajmuje się przygotowaniem wydarzeń kulturalnych. Współorganizuje Tydzień Filmu Niemieckiego.

– To nie mają być ludzie jakoś ściśle związani z filmem. Taką formułę składu sędziowskiego utrzymujemy od samego początku imprezy – powtarza Rafał Mościcki, dyrektor FFOL.

Nie tylko konkursy

Poza konkursowymi filmami będzie z czego wybierać także dzięki różnego rodzaju cyklom. Jak choćby Panorama Kina Światowego, która jest swoistego rodzaju podróżą dookoła świata: od kina skandynawskiego po azjatyckie z lat 2021-2023 czy Nowe Kino Tureckie, które przeniesie nas do świata tamtejsze kinematografii współczesnej, łączącej w sobie bogatą tradycję i nowoczesne podejście do sztuki filmowej.

Zresztą X Muza przybliżona zostanie zarówno poprzez projekcje filmowe, jak i liczne spotkania i warsztaty z twórcami, spoza tej dziedziny sztuki. Tak jak każdego roku, tak i teraz, festiwalowi towarzyszyć będą różnego rodzaju wydarzenia specjalne. Jak choćby pokazy filmowe w przestrzeni miejskiej, projekcje z muzyką na żywo, spotkania z aktorami i reżyserami. Przewidziano atrakcje nie tylko ze świata filmów, bo będą i koncerty czy też warsztaty dla dzieci i dorosłych. Zwieńczeniem festiwalu będzie Gala Finałowa, podczas której ogłoszone zostaną wyniki konkursów i wręczone nagrody dla najlepszych twórców.

Warto zwrócić uwagę również na to, projekcje zaplanowano w różnych miejscach stolicy regionu. Są to nie tylko kina jak: Meduza, Studio, Helios w Solarisie i Karolince. Ale również i Miejska Biblioteka Publiczna, Galeria Sztuki Współczesnej, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki. Do tego w firmie Lellek w formule kina samochodowego.

Honorowa Lama

Ponadto nie zabraknie Honorowej Lamy czyli wręczenia specjalnej statuetki, którą nagradzana jest osoba ogromnie zasłużona w polskiej kinematografii. Wcześniej otrzymali je tak wybitni artyści i twórcy jak m. in. Agnieszka Holland, Dorota Kędzierzawska, Marian Dziędziel czy Jerzy Stuhr. Poprzednią wręczono wywodzącej się z Opolszczyzny Agnieszki Żulewskiej.

Tym razem otrzyma ją Tomasz Wolski – reżyser, scenarzysta i montażysta filmów dokumentalnych i fabularnych. Jak argumentują organizatorzy jest „ceniony za unikalny styl, wnikliwe podejście do tematyki społecznej i politycznej oraz umiejętność ukazywania złożonych aspektów ludzkiej natury. Jego twórczość często charakteryzuje się połączeniem materiałów archiwalnych z nowoczesnymi technikami filmowymi, co nadaje jego filmom wyjątkową głębię i perspektywę”.

Idź do oryginalnego materiału