Ferie w 2025 roku zmienią się na zawsze! Sprawdź, co nas czeka!

obcas.pl 1 tydzień temu

Rok szkolny 2024/2025 już wystartował, przynosząc uczniom nie tylko powrót do szkolnych obowiązków, ale i istotne zmiany w organizacji ferii zimowych. To właśnie w nadchodzącym roku ferie będą wyglądały po raz ostatni według dotychczasowego schematu. Już od roku szkolnego 2025/2026 będziemy świadkami nowego podziału, który znacząco wpłynie na harmonogram przerw zimowych.

Wakacje w Polsce będą jak ferie – w różnych terminach? Minister edukacji zabrał głos

Cztery tury ferii zimowych w roku 2024/2025

Obecny podział ferii zimowych, który obowiązuje jeszcze w roku 2024/2025, wprowadza cztery tury. Każda z nich przypada na inne województwa. Zgodnie z kalendarzem opublikowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, pierwsza tura ferii rozpocznie się 20 stycznia i potrwa do 2 lutego 2025 roku. Obejmuje ona województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie.

Druga tura, przypadająca na okres od 27 stycznia do 9 lutego, obejmie województwa podlaskie oraz warmińsko-mazurskie.

Kolejna tura, trwająca od 3 do 16 lutego, dotyczy województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego oraz zachodniopomorskiego.

Ostatnia, czwarta tura, rozpocznie się 17 lutego i potrwa do 2 marca 2025 roku. W tym czasie ferie będą trwać w województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim oraz śląskim.

Rok szkolny 2025/2026 przyniesie jednak zasadniczą zmianę.

ZOBACZ TAKŻE: Złe wieści dla uczniów! Będą dłużej chodzić do szkoły!

Ferie zimowe – nadchodzą zmiany / fot. Canva.

Nowy harmonogram ferii zimowych na rok 2025/2026

Od przyszłego roku ferie zimowe zostaną skrócone do trzech terminów, co będzie miało wpływ na planowanie wolnych dni. Nowy podział ferii zostanie wprowadzony według poniższego schematu:

Pierwsza tura odbędzie się od 19 stycznia do 1 lutego 2026 roku i obejmie województwa: mazowieckie, pomorskie, podlaskie, świętokrzyskie oraz warmińsko-mazurskie.

Druga tura potrwa od 2 do 15 lutego 2026 roku, a ferie będą odbywać się w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, zachodniopomorskim, małopolskim oraz opolskim.

Ostatnia tura, od 16 lutego do 1 marca 2026 roku, będzie obejmować województwa: podkarpackie, lubelskie, wielkopolskie, lubuskie i śląskie.

Wprowadzenie tych zmian z pewnością wpłynie na sposób planowania ferii przez uczniów oraz rodziców. Nowy system ma na celu ułatwienie organizacji ferii w całym kraju i zapewnienie bardziej zharmonizowanego rozkładu dni wolnych. To istotna reforma, która z pewnością wpłynie na przyszłe ferie zimowe i letnie w polskich szkołach.

Źródło: Cytaty.pl / Canva

Idź do oryginalnego materiału