Eurowizja2025: Znamy skład Melodifestivalen! Etap zgłoszeniowy zakończony w Niemczech i Słowenii • Justyna Steczkowska wydała album, fani szukają piosenki na Eurowizję. Którą wskazali?

dziennik-eurowizyjny.pl 1 miesiąc temu

Kto wystąpi w Melodifestivalen?

Telewizja szwedzka zaprezentowała już pełen skład wszystkich rund kwalifikacyjnych przyszłorocznego Melodifestivalen. W każdej z pięciu rund wystąpi po sześciu kandydatów. W mieście Lulea (1.02.) wystąpią prowadząca MF 2020 i niedoszła komentatorka Eurowizji dla SVT Linnea Henriksson, Meira Omar, 45-letnia Maja Ivarsson znana jako liderka grupy indie-rock The Sounds, wokalista i raper Albin Johnsen w duecie z członkiem formacji Panetoz – Pa Modou Badjie, reprezentant Szwecji 2019 – John Lundvik oraz 19-letni Adrian Maceus. Tydzień później o finał powalczą w Goteborgu trio SCHLAGERZ, Nomi Tales, znana już z MF Klara Hammarstrom, 44-letni raper Kaliffa Karlsson, członek E.M.D. i chórku Sergey’a Lazareva w Tel Awiwie – Erik Segerstedt oraz 32-letni wokalista country Fredrik Lundman. 15 lutego w mieście Vasteras zaśpiewają Malou Prytz, Kristofer Greczula, uczestniczka MF 2024 – Annika Wickihalder, 28-letni tik-toker i wokalista Björn Holmgren, znany z preselekcji 2022 Angelino oraz powracający do konkursu kwartet Dolly Style (fot.) czyli Holly, Polly, Molly i Yolly. 22 lutego w Malmo Arena rywalizować będą fińsko-szwedzka grupa KAJ, 18-letnia Ella Tiritiello dla której piosenkę przygotowywała Loreen, AmenA, zwycięzcza ESC 2015 – Mans Zelmerlow, znany z Alcazar Andreas Lundstedt oraz uczestniczący w MF 2023 duet Tennessee Tears. Ostatnia runda odbędzie się 1 marca w Jonkoping, a przypisani do niej są 18-letnia wokalistka z „Idola” – Saga Ludvigsson, Vilhelm Buchaus z projektu Skyscraper, 50-letnia fotomodelka i laureatka II miejsca w konkursie na Miss Szwecji 1993 – Victoria Silvstedt, uczestnicząca w ESC 1993 formacja Arvingarna, duet Scarlet oraz Arwin.

Przyszłoroczne Melodifestivalen charakteryzować się będzie wieloma nowymi wykonawcami, którzy jeszcze nigdy nie uczestniczyli w preselekcjach. Z drugiej strony mamy w gronie kandydatów część wykonawców powracających, a choćby byłych reprezentantów Szwecji, w tym Mansa Zelmerlowa, który z uwagi na wygraną w Wiedniu z automatu staje się jednym z faworytów MF 2025. O ile pierwszy raz od lat Melodifestivalen to nie jest wysyp powracających nazwisk, tak znów mamy te same osoby w roli autorów utworów. Anderz Wrethov i Jimmy „Joker” Thornfeldt mają po sześć utworów w stawce, Thomas G:son pięć, David Lindgren Zacharias i Dino Medanhodzic stoją za czterema piosenkami, Peter Bostrom za trzema, Laurell Barker oraz duet Joy i Linnea Deb za dwiema. Dodatkowo po jednym utworze podpisują Loreen (ESC 2012 i 2023) oraz Tusse (ESC 2021). Mamy też polski akcent! Wśród autorów dwóch utworów jest Robert Skowronski, urodzony w Warszawie szwedzki muzyk. Sporą część życia spędził w Londynie, gdzie wygrał program „Popstars” wchodząc tym samym do zespołu Supernatural. Koncertował też z formacja NEXX, a w Melodifestivalen 2007 wystąpił podczas prezentacji scenicznej Elin Lanto. w tej chwili mieszka w Sztokholmie, jest współwłaścicielem firmy muzycznej Empierial, która współpracowała z takimi gwiazdami jak Alcazar, Oscar Zia, Sanna Nielsen, Molly Sanden czy Youngblood. W Melodifestivalen współtworzył piosenki dla Kaliffy oraz zespołu KAJ. Standardowo wszystkie utwory poznamy dopiero bliżej startu preselekcji – z tygodnia na tydzień SVT będzie publikować fragmenty piosenek i występów z prób.

Co nowego w Niemczech, Słowenii i Albanii?

Ponad 3,2 tysiąca zgłoszeń uzbierano w Niemczech przed nowymi preselekcjami „Chefsache ESC 2025 – Wer singt für Deutschland?”. 20% tej puli stanowią zespoły, a 80% to wykonawcy solowi. Jedynie 36,5% wykonawców zdecydowało się wysłać swoje własne utwory, a pozostali postawili na covery, na co regulamin zezwalał. Preselekcje podzielone będą na cztery części. Dwie rundy kwalifikacyjne odbędą się w dniach 14-15 lutego. W każdym odcinku zaśpiewa 12 uczestników, a do półfinału trafi najlepsza siódemka. Łącznie w półfinale usłyszymy więc 14 śmiałków, a do finału wejdzie najlepsza dziewiątka. Ponieważ nie każdy będzie startował z własnym utworem, w rundach kwalifikacyjnych kandydaci zaprezentują swoje możliwości wokalne śpiewając covery. Na etapie kwalifikacji i półfinału jurorzy (w tym Stefan Raab) mają pełnię władzy, natomiast w finale (1 marca) o zwycięzcy decydować będą już tylko widzowie. Z kolei w Słowenii do powracających selekcji EMA zgłoszono 114 utworów. Aktualnie komisja wybiera skład finałowy – maksymalnie 12 najlepszych propozycji. Finał zaplanowano na 1 lutego. W Albanii ogłoszono prowadzących FiK63. Gospodarzami będą pisarz i dziennikarz Tom Kuka czyli Enkel Demi oraz Ornela Bregu. Festiwal rusza 19 grudnia i potrwa cztery dni. Dziś kończy się etap zgłoszeniowy do preselekcji na Malcie, a już w przyszłym tygodniu poznamy propozycje konkursowe z Estonii, Łotwy i Albanii. W poniedziałek wielkie wydarzenie dla fanów Sanremo – telewizja RAI ogłosi skład festiwalu. Bądź na bieżąco, śledź nasz terminarz!

„Gaja” powinna zostać zgłoszona do TVP przez Justynę Steczkowską?

Już tylko do środy polscy wykonawcy mogą zgłaszać swoje utwory do preselekcji narodowych. U wielu wykonawców (znanych lub mniej znanych) realizowane są prace nad dopieszczaniem piosenek przed ich wysłaniem do TVP. Nadawca nie podaje na razie żadnych dodatkowych informacji, ale w środowisku fanów Eurowizji jak zwykle jest już gorąco, zwłaszcza, iż w tym sezonie wykonawcy nie mogą informować o tym, czy się zgłosili. Nikt jednak nie zabrania spekulować, a aktualnie domysły i plotki krążą wokół Justyny Steczkowskiej, która za „Witch Tarohoro” zajęła w tegorocznym wyborze drugie miejsce i przez cały czas cieszy się ogromnym zaufaniem polskich fanów. Dziś miała miejsce premiera jej nowego albumu, a zgodnie ze spekulacjami, to właśnie na krążku znalazł się utwór, który Steczkowska zgłosi do konkursu. Wokalistka mocno trzyma się jednak regulaminu i nabrała wody w usta. Fani są jednak pewni, iż do zgłoszenia dojdzie, jednak realizowane są dyskusje nad tym, która piosenka najlepiej pasuje do Eurowizji. Dziennik Eurowizyjny zapytał o to fanów na Instagramie. Werdykt jest jasny – aż 66,96% osób wskazało utwór „Gaja”, który jest jedną z najkrótszych piosenek na płycie. Istnieją domysły, iż jeżeli wokalistka zdecydowałaby się na ten utwór, do TVP wysłałaby nieco inną jego wersję. Drugie miejsce należy do kompozycji „Domek z kart” (11,61%), który na płycie wydany jest też w krótszej, radiowej wersji. Miejsce trzecie zajęła piosenka „Dom Naszego Ojca” – zagłosowało na nią 8,04% osób. Pozostałe utwory zyskały znacznie niższe poparcie: „Ty lustrem świata” i „Nasz wspólny świat” po 4,46%, „Nieznany raj” 2,68%, a „Czas w Tobie mija” 0,89%. Utwory „Slavic”, „Poznam siebie” i „Każda fala znajdzie brzeg” nie otrzymały ani jednego głosu. Jaką decyzję podejmie wokalistka i czy i co zgłosi do preselekcji? Tego na razie się nie dowiemy! jeżeli Justyna faktycznie zdecyduje się na start, a jurorzy zakwalifikują ją do finału, dowiemy się tego 14 stycznia.

Zgłoś się do preselekcji w Polsce!

Źródło: Wikipedia, SVT, Eurovoix, RTSH, RTVSLO, Spotify, fot.: @dollystyle

Idź do oryginalnego materiału