Eurowizja: październikowe nowości muzyczne od uczestników konkursu!

eurowizja.org 1 rok temu

Eurowizja to dla wielu wykonawców przełom w wydawaniu własnej twórczości. Za nami kolejny miesiąc premier, czas więc na podsumowanie. Którzy uczestnicy konkursu zafundowali nam nowe muzyczne wrażenia w październiku?

Połączenie sił gwiazd TikToka, emocjonalne albumy i całkiem nowa odsłona grupy Måneskin? To tylko niektóre z ostatnich eurowizyjnych premier muzycznych. Podsumujmy październik 2022 roku w karierach gwiazd Eurowizji.

Eurowizja 2019: Duncan Laurence po zwycięstwie w Tel Awiwie, fot. EBU

Eurowizja: premiery w październiku

Amanda Tenfjord – In hindsight

Grecka reprezentantka na Eurowizji 2022 nie zwolniła tempa po premierze utworu w duecie z Evangelią, która miała miejsce w zeszłym miesiącu. 21 października ukazał się jej album In hindsight, na którym znajdziemy 13 utworów. Oprócz wspomnianego duetu AMAN i eurowizyjnego Die together krążek uświetniają także inne piosenki, przede wszystkim o bardzo emocjonalnym charakterze.

Gjon’s Tears – Pure

Zdobywca trzeciego miejsca podczas Eurowizji 2021, Gjon’s Tears, wiernie trzyma się języka francuskiego, w którym najlepiej potrafi wyrazić swoje uczucia. Tym razem jednak wykonawca zerwał z emocjonalnymi balladami i poszedł w kierunku szybszej, pozytywniejszej muzyki w utworze Pure.

Måneskin – The loneliest

Grupa Måneskin zaprezentowała się w zupełnie nowej odsłonie. Utwór The loneliest to emocjonalna ballada, w której nie mogło zabraknąć jednak rockowego brzmienia i charakterystycznego wokalu Damiano Davida. Klimatu propozycji zwycięzców Eurowizji 2021 dodaje teledysk, w którym pojawia się motyw pogrzebu.

Samira Said – YAMMI

Gratką dla fanów arabskich brzmień będzie nowy utwór Samiry Said. Mimo słabego wyniku na Eurowizji 1980 jedyna w historii marokańska reprezentantka została niekwestionowaną królową sceny muzycznej w Afryce Północnej. Tym razem 64-letnia ikona zachwyca utworem YAMMI, który z pewnością rozruszy niejedną imprezę w krajach arabskich.

Ruth Lorenzo – Love song for a vampire (cover)

W 1992 roku w filmie Bram Stoker’s Dracula utwór Love song for a vampire zaśpiewała niepowtarzalna Annie Lennox. Trzy dekady później piosenkę na tapet wzięła Ruth Lorenzo i nagrała swoją wersję. Nowej odsłony piosenki w wykonaniu uczestniczki Eurowizji 2014 można posłuchać na platformie Spotify.

Ruth Lorenzo (Eurowizja 2014, Hiszpania) na scenie w Kopenhadze. Fot. eurovision.tv

Październikowe propozycje od byłych uczestników konkursu

Rosa Linn, Duncan Laurence – WDIA (Would do it again)

Dawkę wzruszenia fundują nam eurowizyjni tytani platformy TikTok. Rosa Linn (Eurowizja 2022, Armenia) króluje we wszelkich notowaniach z utworem Snap, który jest aktualnie czwartą najpopularnieszą piosenką z Eurowizji w serwisie Spotify. Liderem w tej kategorii jest Arcade, z którym Duncan Laurence wygrał Eurowizję 2019. Łącznie obie piosenki mają tam ponad 1,1 miliarda odtworzeń. Owocem współpracy tej dwójki artystów jest piosenka WDIA (Would do it again). Czy to także będzie globalny fenomen?

Lake Malawi i We Are Domi – High-speed kissing

Zespół Lake Malawi, finaliści Eurowizji 2019, wydał album zatytułowany The great video game crush. Wśród dziesięciu piosenek jest utwór, który współtworzyli inni czescy reprezentanci. We Are Domi (Eurowizja 2022) przyłączyli się do eurowizyjnych poprzedników w High-speed kissing, tanecznym numerze z elementami brzmień lat 80.

Kalush Orchestra i The Rasmus – In the shadows of Ukraine

Rockowy klasyk + ukraiński folk = wzruszający hit. Zwycięzcy Eurowizji 2022, Kalush Orchestra, nadali ukraińskiego brzmienia największemu hitowi zespołu The Rasmus. Fińska grupa wystąpiła na konkursie w Turynie z piosenką Jezebel, ale jej bezsprzecznie najbardziej znanym utworem jest In the shadows z 2003 roku. Połączenie nowoczesnego folku z ponadczasową propozycją Finów dało naprawdę niesamowity efekt.

The Roop – Šiluma

Šiluma to zaskoczenie od grupy The Roop, która przyzwyczaiła nas do dużo bardziej energicznych brzmień. Utwór mówi o cieple, które pozostaje w pamięci osób choćby po rozstaniu się. Propozycja w języku litewskim wspaniale pasuje do jesiennego nastroju.

Tamara Todewska – Zamiżi

Zwyciężczyni głosowania jury w finale Eurowizji 2019, Tamara Todewska, wzięła udział w tegorocznej edycji festiwalu Makfest. Wokalistka zaprezentowała tam nowy singiel Zamiżi, który jest zadedykowany osobom potrzebującym wsparcia i motywacji do dalszego życia po trudnych przejściach. Utwór ma dość bałkańskie brzmienie, jest nieco dramatyczny i z pewnością spodoba się wszystkim lubiącym dźwięki akordeonu.

Eurowizja: nowe premiery od uczestników

Pasha Parfeni i Natalia Barbu – Chisinaul

Hey-ho, let’s go! Utwór na cześć mołdawskiej stolicy wydali eurowizyjni wykonawcy, którzy z niej pochodzą. W pozytywnym brzmieniu prezentuje się duet Natalii Barbu (Eurowizja 2007) i Pashy Parfeniego (Eurowizja 2012). Piosenka trwa mniej niż trzy minuty – kto wie? Może Kiszyniów drugi raz z rzędu doczeka się wzmianki na Eurowizji?

S10 – Ik besta voor altijd zolang jij aan mij denkt

Podobnie do Amandy z Grecji, swoje utwory w album zebrała ostatnio S10. Reprezentantka Holandii wydała 14 piosenek w ramach Ik besta voor altijd zolang jij aan mij denkt (Będę istnieć tak długo, jak będziesz o mnie myśleć). Niektóre z nich były już wcześniej znane fanom młodej wokalistki. Nie brakuje oczywiście eurowizyjnego De diepte i choć wszystkie piosenki są w języku niderlandzkim, stanowią one emocjonalną różnorodność: od ballad, przez duety po dość typowy holenderski pop. Premierę albumu uzupełnił nowy teledysk, do utworu Nooit meer spijt.

Jamala – Poklik

W kategorii pełnych emocji premier ostatnio wykazała się także Jamala. Zwyciężczyni Eurowizji 2016 nie zaprzestała tworzenia muzyki w szczególnie trudnym dla niej i jej kraju czasie. Owocem pracy są cztery propozycje wydane na EPce Poklik: dwie z nich są po angielsku, a dwie – po ukraińsku. Jak przyznaje wokalistka, utwory choć powstały w różnych miejscach, odwołują się do tęsknoty za domem. Usłyszeć w nich można tradycyjny krymskotatarski instrument – dodżru.

Eurowizja 2016, Ukraina: Jamala po zwycięstwie w Sztokholmie. Fot. eurovision.tv

Tokio Hotel ft. Daði Freyr – Happy people

Zaskakujące, a wręcz egzotyczne połączenie twórczości zaprezentowała znana niemiecka grupa Tokio Hotel. Do utworu Happy people zaprosiła ona Daðiego Freyra z Islandii, który zajął czwarte miejsce podczas Eurowizji 2021. Jak wyszła taka kombinacja? Przekonajcie się sami!

Chanel – TOKE

Na zakończenie zostawiamy propozycję, która społeczność fanów Eurowizji rozgrzała do czerwoności. Długo wyczekiwaną premierę nowego utworu w końcu uskuteczniła Chanel. Tegoroczna reprezentantka Hiszpanii zaprezentowała TOKE. Singiel został wybrany przez stację RTVE na oficjalny utwór hiszpańskiej reprezentacji podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2022 w Katarze.

Idź do oryginalnego materiału