Eurowizja Junior: Znamy reprezentantów Malty i Holandii oraz ich piosenki! • W niedzielę wybierają Ukraińcy! • Kolejne odcinki preselekcji w Polsce i w Irlandii

dziennik-eurowizyjny.pl 3 miesięcy temu

Malta stawia na chłopca z Kambodży

Sobotni finał preselekcji na Malcie zakończył się zwycięstwem Ramiresa Sciberras, który wykonał utwór „Stilla Ċkejkna” („Mała Gwiazda”). Utwór przygotowali dla niego 33-letni maltański pisarz Lon Kirkop, pianista z zespołu Rec Electric – Aleandro Spiteri Monsigneur i Peter Borg, który w tym zespole jest gitarzystą. Na drugim miejscu, po głosowaniu widzów i jurorów (w stosunku 20%/80%) znalazła się formacja GRRLZ, a na trzecim Emma Farrugia. Finał konkursu odbył się w studiu telewizji PBS w Gwardamandze, a w skład jury wchodziły cztery osoby, które występy oglądały na żywo. Ramires ma 12 lat i pochodzi z Kambodży, a na Malcie trafił do rodziny, która go zaadoptowała, zresztą właśnie o swojej adopcji śpiewa w eurowizyjnym utworze. Chłopiec ma już na koncie wiele sukcesów. W 2022 wygrał konkurs „Mini-Next Generation” jako reprezentant Malty – komisja z Sony Music Italy już wtedy zwracała na jego urzekający głos. Zwyciężył też podczas festiwalu w Rydze w 2023 roku. Na jego kanale YouTube możemy zobaczyć występ podczas którego śpiewa „Husavik” z eurowizyjnego filmu na Netflixie czy cover estońskiej piosenki „Bridges” z Eurowizji 2023. „Stilla ċkejkna” będzie pierwszym utworem Malty w całości wykonanym podczas JESC po maltańsku, a nie po angielsku, jak robiono to w większości przypadków. Pierwszy raz „szczypta” tego języka pojawiła się w utworze z 2010 roku, później też w 2017, a najwięcej było go w wersji dwujęzycznej piosenki „We are more” z Gliwic, która…zajęła w 2019 ostatnie miejsce. Ramires będzie pierwszym chłopcem samodzielnie reprezentującym Maltę od 2017 roku.

Pierwszy taki zespół z Holandii

Holandia zdecydowała i do Madrytu wyśle formację Stay Tunes z piosenką „Music” po holendersku i angielsku. Twórcami są Wudstik oraz Willem Laseroms, który stał m.in. za wcześniejszymi utworami kraju na JESC – „Dans met jou” i „Teenager”. Kwartet Stay Tuned składa się z Inkar, Chiary Honkoop, Miuchy Buursen oraz jednego chłopca – Nieka Mensinga. O ile na Malcie mamy akcent kambodżański, tak tutaj kazachski, bowiem Inkar ma korzenie właśnie w tym kraju. Członkowie zespołu zgłosili się do preselekcji Junior Songfestival osobno, ale na potrzeby finału zostali połączeni w zespół, co telewizja AVROTROS robi niezwykle często. Formacja zdobyła 34 punkty, w tym 12 punktów od jury dziecięcego i widzów. Na miejscu drugim znalazła się ukraińska wokalistka Viktoria (32 punkty), na trzecim Hidde, Saïda i Dunyah (26 punktów), a ostatni był Ruben (25 punktów). „Cała sala oszalała. Co za atmosfera. Co za energia. Naprawdę cudowna piosenka” – chwalili Stay Tuned jurorzy zaraz po ich występie. „Zaniemówiliśmy, ale jesteśmy bardzo szczęśliwi” – mówili zwycięzcy selekcji zaraz po ogłoszeniu wyników. To pierwszy od 2020 roku zespół czteroosobowy reprezentujący Holandię, a dodatkowo pierwszy raz w historii Niderlandy wysyłają grupę mieszaną.

Szansa na Sukces w niedzielę od 15:10

A w niedzielę aż trzy preselekcyjne wydarzenia! Na początek III półfinał „Szansy na Sukces – Eurowizja Junior 2024” w Polsce, a dokładnie na TVP2 – stacja wyemituje ostatni odcinek kwalifikacyjny i zapowiada, iż w finale pozostało już tylko jedno miejsce. O tym, kto przejdzie dalej zdecydują Cleo (ESC 2014) oraz Maja Krzyżewska (JESC 2023). Tematem odcinka są utwory castingowe, czyli takie, które kandydaci do „Szansy na sukces” najczęściej wybierają do śpiewania na castingach, by dostać się do programu. Usłyszymy m.in. „Jestem Twoją bajką” Sanah, „Hello” Adele, „Tattoo” Loreen czy „Kolorowy Wiatr” z bajki o Pocahontas. Zaśpiewają Nikodem Pajączek, Helena Zaciewska, Eryk Kucharski, Maja Golańska, Filip Płażalski, Antonina Smerkowska i Helena Ciuraba – większość uczestników pochodzi z różnych edycji programu „The Voice Kids”, a Filip dodatkowo brał też udział w „Mam Talent”. Więcej informacji o uczestnikach przeczytacie TUTAJ. Telewizja Polska zapowiada „starannie dobrany repertuar” i świetną zabawę, a nie zabraknie też eurowizyjnych wspomnień o piosenkach „My Słowianie” i „I just need a friend”. Emisja od 15:10 na TVP2. Program potrwa godzinę.

Finał ukraiński – „Kvitka” w wersji orkiestrowej

O godzinie 17:00 czasu polskiego finał preselekcji Ukrainy. Program poprowadzą Anna Trincher (JESC 2015), Timur Miroshnychenko (komentator UA:PBC oraz współprowadzący ESC 2017 i dwóch Eurowizji Junior w Kijowie) oraz videoblogerka Anna Tulyeva. O tym, kto wygra zadecyduje trzyosobowe jury oraz głosowanie internautów, które organizowane jest w dwóch turach. Pierwsza już trwa i zakończy się o 9:00 rano w niedzielę, a druga rozpocznie się w trakcie transmisji finału, po prezentacji wszystkich sześciu piosenek. W komisji sędziowskiej zasiądą wokalistka ROXOLANA, członek duetu Tvorchi Andriy Hutsuliak oraz Vitaliy Drozdov z TAVR Media. Gościem specjalnym finału będzie Anastasiya Dymyd, która rok tego brawuroro wykonała przebój „Kvitka” w Nicei i zajęła 5. miejsce. Teraz zaśpiewa swoją piosenkę w nowej, orkiestrowej aranżacji. Producentka muzyczna show, Svitlana Tarabarova, wykona wspólny utwór z finalistami pt. „Pure and Beautiful”. Swój nowy singiel „Ochi” wykona Anna Trincher.

Selekcje w Ukrainie: Kto wystąpi i gdzie oglądać finał?

A kto walczy o Madryt? 12-letni Ilya z Charkowa, którym z powodu wojny wraz z rodziną przeniósł się do Szwajcarii, wykona „Spaceship”. Chłopiec wraz z siostrą występuje podczas różnych imprez charytatywnych w Szwajcarii i zbiera pieniądze na Siły Zbrojne Ukrainy. Jego rówieśniczką jest Anastasiya, która zaśpiewa „Unbelievable”. To już jej drugi start w konkursie (w 2023 zajęła 3. miejsce). Pochodzi z Mikołajewa, ale aktualnie mieszka w Jużnoukrajińsku. 11-letnia Weronika Kogan pochodzi z obwodu charkowskiego i poza śpiewaniem zajmuje się też sportem, a dokładniej jest Mistrzynią Ukrainy w golfie wśród dziewcząt do 12 lat. W preselekcjach wykona „Harmony”. Jedną z faworytek fanów zdaje się być 10-letnia Zlata z Odessy, która śpiewa dokładnie pół swojego życia. O Madryt powalczy z piosenką „Namisto”. 12-letni Artem pochodzi z Ochtyrki i o Eurowizję Junior powalczy już drugi raz (rok temu znalazł się na long-liście). Piosenka „Dim” („Dom”) opowiada o tym, jak ważne jest posiadanie przestrzeni zapewniającej komfort i bezpieczeństwo, szczególnie Ukraińcom, którzy stracili domy lub zmuszeni byli je opuścić w wyniku wojny. Ostatnią finalistką jest 12-latka z Tarnopola – Angelina. Wykona piosenkę „Плачуть янголи” czyli „Anioły płaczą”. Wszystkie utwory napisane zostały po ukraińsku i angielsku. Najwięcej wyświetleń na YouTube ma aktualnie Zlata – ponad 34 tysiące. Preselekcje oglądać można od 16:30 bo wtedy pokazany będzie reportaż z przygotowań do finału, w tym z losowania kolejności startowej. Właściwy finał od 17:00 (czasu polskiego) na Suspilne Kultura, a także na stronach internetowych nadawcy TUTAJ i eurowizyjnej witrynie. Oczywiście show śledzić można też na Facebooku oraz na YouTube.

Dziś pierwsze eliminacje w Irlandii

Wieczorem drugi odcinek preselekcji irlandzkich „Eurovision Junior Eire”. Wiemy już, iż do zmagań konkursowych przyjęto 10 osób. Są to m.in. Lottie O’Driscoll Murray (4. miejsce w ćwierćfinale selekcji 2023), Charlotte Mackey (odpadła w Sing-off ćwierćfinału 2023), Kiefer Byrne (ostatnie miejsce ćwierćfinału 2023), Abiha Mansoor (5. miejsce ćwierćfinału 2023), Isla McManus z Irlandii Północnej czy Enya Cox Dempsey, która zaśpiewała przebój Olivii Rodrigo podczas popularnego „Late Late Show”. Podczas niedzielnego odcinka preselekcji odpadną dwie osoby – zdecyduje o tym trzyosobowe jury. Program poprowadzi Louise Cantillon, a stałymi członkami komisji będą Niamh Ní Chróinín i Tadhg Griffin. W każdym z odcinków dołączać będzie jeden były reprezentant Irlandii. Do roli jurorskiej wyznaczono Niamh Kavanagh, Brooke Scullion i Lindę Martin. Emisja odcinka o 21:30 na TG4 oraz w Internecie TUTAJ. Program potrwa godzinę.

Źródło: PBS, TVM, Instagram, AVRO TROS, Wikipedia, TVP, Suspilne, TG4, fot.: Pałac Ukraina – miejsce organizacji Eurowizji Junior 2013 w Kijowie (M. Błażewicz 2017)

Idź do oryginalnego materiału