Głosowanie w I turze Eurowizji Junior 2023 rozpoczęte! Jak głosować na swoich faworytów?
- Wejdź na stronę JESC.tv
- Obejrzyj skrót występów
- Wskaż dokładnie trzy kraje (możesz głosować na swój własny)
- Wyślij swoje głosy
Głosowanie w I turze potrwa do niedzieli do 15:59. Druga tura rozpocznie się w trakcie transmisji finału Eurowizji Junior. Show startuje o 16:00 i można je obejrzeć w TVP1 TVP Polonia oraz TVP ABC, a także na YouTube JuniorEurovision.tv. Więcej na temat głosowania TUTAJ.
Spokepersons – kim są osoby podające punkty?
Głosowanie internautów to 50% całego rezultatu konkursu. Drugą połowę stanowią głosy jurorów (pięcioosobowych komisji) z 16 krajów. Ich rankingi przedstawione będą przez młodych spokerpersons w trakcie finału JESC. Osoby podające punkty od 2013 roku robią to wprost ze sceny – to efekt problemów technicznych jakie obserwowaliśmy w 2012 roku, gdy organizujący show Amsterdam miał spore trudności z nawiązaniem łączności z Albanią czy Gruzją. Od dłuższego już czasu podawacze słownie przekazują jedynie to, który kraj dostaje 12 punktów. Pozostałe noty pojawiają się na ekranie automatycznie. W ostatnich latach delegacje „oszczędzają” na podawaczach i wybierają dzieci z kraju-organizatora zamiast powiększać ekipę o jeszcze jedną osobę. Przed erą prezentowania punktów ze sceny Polska tylko dwukrotnie brała udział w konkursie – w 2003 głosy przekazała dziewczyna, której nie przedstawiono, z kolei w 2004 roku spokeperson była Jadwiga Jaskulski. W 2016 na scenie w stolicy Malty pojawiła się Nicoletta Włodarczyk, a rok później w tej roli wystąpiła Dominika z polskiej rodziny mieszkającej w Gruzji. Z uwagi na i tak bardzo liczną delegację do Mińska TVP skorzystała z pomocy Białorusinów i nasze punkty przedstawiła Grace. Z lokalnych podawaczy skorzystała wtedy większość nadawców.
Polacy w roli podawaczy punktów
Punkty polskie z Gliwic przedstawiła uczestniczka „Szansy na Sukces” – Marianna Józefina Piątkowska, natomiast w roli podawaczy z innych państw pojawili się też Szymon (Australia), Karolina (Francja), Magdalena (Macedonia), Paula (Malta) i Zosia (Portugalia). Z uwagi na pandemię, w 2020 konkurs odbył się w formie zdalnej, więc na chwilę powrócono do łączeń satelitarnych. Polskie punkty znów przedstawiła Marianna. Na paryskiej scenie Juniora 2021 polskie 12 punktów ogłosiła dziewczynka o imieniu Matylda, natomiast w 2022 była to Viki Gabor i jest to pierwszy przypadek, gdzie były reprezentant Polski przedstawia wyniki głosowania jury, chociaż w innych krajach jest to często tradycją. Skorzystano z okazji, iż Viki była wtedy w Erywaniu z powodu występu podczas Ceremonii Otwarcia i jubileuszowego Interval Act. Co ciekawe, Ormianie uznali, iż to właśnie byłych zwycięzców JESC „wynajmą” telewizjom, które nie mają swoich podawaczy, stąd punkty albańskie podawała Mariam Gvaladze z gruzińskiej formacji Candy (JESC 2011), a punkty z Macedonii triumfatorka Eurowizji Junior 2016 – Mariam Mamadashvili.
Gabrysia Wojciechowicz – to ona poda punkty z Polski w Nicei!
W tym roku 12 punktów z Polski powędruje do kraju, który ogłoszony będzie ze sceny przez 11-letnią
z miejscowości Turek. Dziewczynka zainteresowała się Eurowizją Junior dzięki jej bratu Patrykowi, który jest członkiem społeczności Dziennika Eurowizyjnego i od paru lat angażuje się w wolontariat JESC – w tym roku jest opiekunem delegacji RTP z Portugalii. Gabrysia oglądając JESC w Gliwicach zamarzyła by zobaczyć show na żywo i to marzenie spełniła już w 2021 w Paryżu. Później pojechała także do Erywania. Zarówno we Francji jak i Armenii Gabrysia i Patryk podejmowali próby, by zaangażować dziewczynkę w podawanie polskich głosów, jednak zawsze coś stawało na przeszkodzie. Determinacja rodzeństwa była jednak wielka i w tym roku w końcu się udało, a Gabrysię w podawaniu punktów „przetestowała” już szefowa delegacji TVP – Marta Piekarska. 11-latka dostała akredytację, wczoraj przyleciała do Nicei i ma już za sobą pierwszą próbę podawania wyników w Palais Nikaia. Gabrysia w Nicei jest po raz pierwszy, jednak będzie to dla niej już trzecia Eurowizja Junior na żywo – to spory dorobek jak na tak młody wiek! W tym roku mocno kibicuje reprezentantkom Francji i Hiszpanii, ale trzyma też kciuki za Maję Krzyżewską i nie może się doczekać spotkania z reprezentantką naszego kraju. Podawanie punktów to dla niej wyzwanie i przygoda. „Czuję 10% stresu” – przyznała. Sama jest dość muzykalna, gra na kilku instrumentach, a śpiewanie sprawa jej ogromną przyjemność. Pasję przejęła po ojcu, który muzyką zajmuje się całe życie. Gabrysia ma nadzieję, iż stawiając mały krok na eurowizyjnej scenie jako spokeperson będzie mogła w przyszłości wrócić na scenę już jako wokalistka!
Maja liczy na głosy! Suwałki będą ją wspierać
Maja Krzyżewska miała dziś swoją druga próbę techniczną, a fragment występu jest już dostępny w Internecie oraz można go obejrzeć przy oddawaniu głosów w online votingu. Obie próby były bardzo udane – Maja zaprezentowała się świetnie wokalnie, a sam występ ma opowiadać jej historię, stąd pojawia się tam mnóstwo zdjęć z rodzinnego archiwum. To nie koniec, bo na wizualizacjach mamy też tytuł piosenki „I just need a friend” w wielu językach, a w pewnym momencie prezentacja sceniczna wzbogacona jest efektami pirotechnicznymi w formie, jakiej TVP nigdy wcześniej nie stosowała na Eurowizji. Na scenie Mai towarzyszą cztery utalentowane tancerki. Za kulisami wspiera ją cały sztab ludzi, w tym mama Urszula. W Polsce wspiera ją wielu fanów i widzów Eurowizji, a przede wszystkim region z którego pochodzi i miasto Suwałki. Lokalne media intensywnie informują o wszystkim, co dzieje się w Nicei oraz namawiają do wspierania wokalistki. W akcję promocyjną zaangażowały się m.in. Dwutygodnik Suwalski, Suwalski Ośrodek Kultury, portal suwalki.info, suwalska wersja portalu naszemiasto.pl, NiebywaleSuwalki.pl, Suwalki24.pl, PogodneSuwalki.pl, Radio 5, Radio SuperNova czy Polskie Radio Białystok. To może być istotna siła w online votingu!
Sobota to ostatni dzień prób w Nicei!
W sobotę o 10:30 start próby prasowej – dziennikarze z Centrum Prasowego będą mogli oglądać ćwiczenia wprost z areny lub na telebimach ustawionych w dedykowanej dla nich sali konferencyjnej. Nasz wysłannik, Mikołaj Szuszkiewicz, będzie relacjonować próbę prasową na grupie Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku, a na podstawie jego opinii powstanie później artykuł pełen spojlerów! Na 14:30 zaplanowano konferencję prasową uczestników, w tym Mai Krzyżewskiej. Spotkanie ma być transmitowane na kanale YouTube JuniorEurovision. W trakcie spotkania będzie można kierować pytania do reprezentantów, a garść informacji przekażą też organizatorzy z France Televisions oraz EBU. Na 17:00 próba generalna – jurorska, już z udziałem publiczności. Biletów nie można było kupić, ale były one rozdawane w Nicei. To na bazie próby jurorskiej, która powinna być kropka w kropkę identyczna jak transmisja na żywo, swoje punkty ustalą komisje z 16 krajów. Mikołaj będzie próbę śledził z areny, więc podzieli się z nami zdjęciami wprost spod sceny! W niedzielę prób już nie będzie – czeka nas jedynie finał o 16:00!
Źródło: JuniorEurovision.tv, Wikipedia, P. Włodarczyk, TVP, inf. własne, fot.: Archiwum prywatne