Eurowizja Junior: polska historia w konkursie

eurowizja.org 2 lat temu

Eurowizja Junior odbywa się corocznie od 2003 roku. Polska może się w niej pochwalić niemałymi sukcesami. Zapraszamy na felieton, w którym przypomnimy wam o udziale naszego kraju w tym konkursie.

Warto wspomnieć, iż Polska i Dania to były kraje, dzięki którym Eurowizja Junior powstała. Europejska Unia Nadawców zasięgnęła inspiracji od DR przez nordyckie Melodi Grand Prix dla dzieci. Telewizja Polska zaś organizowała międzynarodowy konkurs dla dzieci pod nazwą Eurokonkurs. W listopadzie 2002 rozesłano zaproszenia do wszystkich państw członkowskich. EBU poprosiła o goszczenie nowego formatu w Danii z racji większego doświadczenia i dostępnego miejsca do koncertu. Ostatecznie udało się zebrać 16 reprezentacji, a finał odbył się 15 listopada 2003 w Forum Copenhagen. Wygrał go Dino Jelusić z kompozycją Ti si moja prva ljubav.

Eurowizja Junior 2003 – pierwszy udział i porażka

Polska postanowiła wziąć udział w 1. edycji nowej odsłony Eurowizji. Podobnie, jak na dorosły konkurs, zorganizowano publiczne preselekcje. Odbyły się one 28 września, a poprowadzili je Jarosław Kulczycki oraz Maciej Miecznikowski. O wyjazd do Kopenhagi walczyło 13 uczestników. Głosowali wyłącznie widzowie i oprócz zwycięzcy nie podano dokładnych wyników. Triumfatorką została Kasia Żurawik z kompozycją Coś mnie nosi. Napisał ją jeden z konferansjerów – Jarosław Kulczycki.

Polka na scenie pojawiła się jako 7. w kolejności. Ostatecznie zajęła ostatnią, 16. lokatę, dostając 3 punkty – wszystkie od Białorusi. Sama wokalistka w wywiadzie z roku 2020 mówiła, iż ciepło wspomina cały finał. Nie czuła się po nim źle, jak stwierdził producent wykonawczy, Preben Vridstoft. Dziewczyna poszła dalej w świat muzyczny i w tej chwili jest trenerką wokalną. Mówi, iż Eurowizja Junior mocno się od tego czasu zmieniła. Wedle niej jest ona bardziej młodzieżowa niż dziecięca. Głosowanie w 2003 roku zastosowano takie same, jak w dorosłym konkursie, czyli wpływ na wyniki mieli wyłącznie telewidzowie. Polska dała 12 punktów reprezentantce Białorusi – Wołce Satsiuk, 10 – zwycięskiej Chorwacji, a 8 trafiło do Hiszpanii.

Na zdjęciu Kasia Żurawik (Eurowizja Junior 2003, Polska) podczas 1. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Fot. youtube.com

Eurowizja Junior 2004 – udział, który doprowadził do długiej absencji

Telewizja Polska nie poddawała się i postanowiła wziąć udział w konkursie w 2004 roku. Sama jego organizacja sprawiała niemałe problemy. Analogicznie do poprzedniego roku, również zorganizowano publiczne preselekcje. Wzięło w nich udział 12 uczestników, a przeprowadzono je 26 września na antenie TVP2. Wygrała grupa KWADro z piosenką Łap życie. W jej skład: wchodziły Dominika Rydz, Weronika Bochat, Anna Klamczyńska oraz Kamila Piątkowska. Za muzykę odpowiadała Dominika Rydz, a tekst napisały wszystkie członkinie zespołu. Polska znów nie odniosła sukcesu. 20 listopada na scenie w norweskim Lillehammer zespół pojawił się na scenie jako 8. Zremisował on z Łotwą na ostatnim miejscu, mając, jak w poprzednim roku, 3 punkty: 2 od Francji i 1 od Białorusi.

Widzowie z naszego kraju przekazali najwyższą notę zwycięskiej Hiszpanii, 10 punktów trafiło do Zjednoczonego Królestwa, zaś 8 otrzymała Dania. O wielu anegdotach, ciekawostkach, a i samych kulisach udziału i kontrowersjach przeczytacie w naszym wywiadzie z byłymi reprezentantkami. Druga porażka sprawiła, iż w konsekwencji Polska wycofała się z konkursu na aż 12 lat. W międzyczasie chodziły pogłoski o możliwym powrocie. Pierwsza taka nastąpiła w 2008, a sposobem wyboru miał być program Mini Szansa, niemniej do niczego nie doszło. Plotki miały miejsce też w 2014 roku, ale TVP je zdementowała.

Eurowizja Junior 2016 – powrót po 12 latach!

Polska wróciła na Junior Eurowizję w 2016 roku. Pierwsze oficjalne stanowisko miało miejsce w czerwcu, gdzie biuro prasowe TVP poinformowało o przygotowaniach związanych z dokumentacją. W lipcu ostatecznie ogłoszono powrót, a 3 października uczestników preselekcji. Finał narodowy miał miejsce 15 października o godzinie 17:30 w holu gmachu Telewizji Polskiej przy ulicy Woronicza w Warszawie. Poprowadził go Radosław Brzózka. W przeciwieństwie do koncertów z lat dwutysięcznych, wprowadzono również panel jurorski. W jego składzie znaleźli się: Margaret (Krajowe Eliminacje 2016, Melodifestivalen 2018 i 2019), Ania Wyszkoni (Krajowe Eliminacje 2004), oraz Marcin Kusy. Zarówno jurorzy, jak i widzowie, mieli po połowie wpływu na wynik. Gościem specjalnym była Destiny Chukunyere, która wykonała zwycięskie Not My Soul z ubiegłego roku oraz Sound Of Silence (Eurowizja 2016, Australia). W rywalizacji wzięło udział 10 kandydatów. Wśród nich można wyróżnić Amelię Andryszczyk czy Anię Dąbrowską, która kilka lat później wygrała The Voice Kids.

Zatriumfowała Olivia Wieczorek z utworem Nie Zapomnij. Muzykę napisał dobrze znany Piotr Rubik, zaś za tekst odpowiedzialny był Dominik Grabowski. Wokalistka na Malcie wystąpiła jak 8. i zajęła ostatecznie 11. miejsce z 60 punktami na koncie. Warto wspomnieć, iż ta edycja zawierała wyłącznie głosowanie komisji sędziowskich, co według wielu odbiło się na wynikach.

Eurowizja Junior 2017 – Alicja Rega w czołowej dziesiątce!

Wzorem poprzedniego roku również zorganizowano Krajowe Eliminacje. Ich format się nie zmienił. Odbyły się one 1 października o 17:35. Poprowadził je Rafał Brzozowski (Eurowizja 2021), a w skład jurorski wchodzili: Natalia Szroeder (Krajowe Eliminacje 2016), Sylwia Lipka oraz Artur Orzech (wieloletni komentator obu konkursów Eurowizji). Walczyło 9 uczestników. Preselekcje wygrała Alicja Rega z piosenką Mój Dom, napisaną przez Marka Kościkiewicza. W rozmowie z naszym portalem 3 lata temu wspominała, iż pomysł udziału narodził się, gdy ogłoszono powrót Polski do konkursu. Stwierdziła, iż TVP mocno się postarała w przygotowaniach. Jej występ okazał się dużym sukcesem. Polska pierwszy raz dostała się do najlepiej dziesiątki, kończąc udział ostatecznie na 8. miejscu. Otrzymała 138 punktów – w tym 12 od jury w Irlandii.

Eurowizja Junior 2018 – historyczne zwycięstwo!

Początkowo w 2018 miały się również odbyć preselekcje, jednak ostatecznie postawiono na wybór wewnętrzny. Padło na Roksanę Węgiel, która wygrała 1. polską edycję programu The Voice Kids. Konkursową kompozycję Anyone I want to be przygotowali Patryk Kumór oraz Lanberry (Krajowe Eliminacje 2017). Roksana poleciała do Mińska w Białorusi, gdzie w finale konkursu wystąpiła jako ostatnia w kolejności. Wygrała go, mając na koncie aż 215 punktów, co było wtedy rekordem. Od jurorów otrzymała ich 79 (7. miejsce), a od widzów online – 136 (1. miejsce). Wywołało to ogromną dyskusję i falę euforii w kraju.

Wokalistka zaczęła odnosić ogromne sukcesy. W styczniu 2019 uzyskała nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk w kategorii fonograficzny debiut roku. W tym samym roku otrzymała jeszcze nagrodę na MTV Europe Music Awards dla najlepszego polskiego wykonawcy.

Roksana Węgiel (Polska 2018) po wygranej, z wszystkimi uczestnikami Eurowizji Junior 2018, fot. Andres Putting/EBU

Eurowizja Junior 2019 – organizacja konkursu i kolejna wygrana

Po wygranej w 2018 roku narosły spekulacje, czy Polska zorganizuje Eurowizję Junior 2019. Jak wiemy, w tej odsłonie konkursu organizacja przez poprzedniego zwycięzcę nie jest oczywista. 10 grudnia ostatecznie Europejska Unia Nadawców poinformowała, iż finał odbędzie się w Polsce. Chęć organizacji wyraziły również Armenia i Kazachstan. Potencjalnymi miejscami koncertu były między innymi Netto Arena w Szczecinie, Ergo Arena w Gdańsku, katowicki Spodek czy Tauron Arena w Krakowie. 6 marca poinformowano, iż konkurs będzie miał miejsce w Gliwicach w hali, która może pomieścić około 17 000 widzów.

Hasło przewodnie zaprezentowano w maju i brzmiało ono Share The Joy. Ujawniono też wtedy logo. 22 sierpnia ogłoszono, iż konferansjerami będą Aleksander Sikora, Ida Nowakowska oraz Roksana Węgiel. Motyw muzyczny skomponował Gromee (Eurowizja 2018). Premierowo zaprezentowano go na ceremonii otwarcia 18 listopada. Finał odbył się 24 listopada, a uczestniczyło w nim 19 reprezentacji. Zrezygnowały Izrael oraz Azerbejdżan, ale powróciła Hiszpania po 13 latach absencji.

Zatriumfowała reprezentantka Polski, Viki Gabor z piosenką Superhero. Było to bezprecedensowe wydarzenie, ponieważ żaden kraj dotychczas nie wygrał konkursu dwa razy z rzędu. Polska zdobyła aż 278 punktów, w tym 112 od jury (2. miejsce) oraz 166 od widzów (1. miejsce). Srebrny medal dzierżył Kazachstan, a brązowy – powracająca Hiszpania. Viki gwałtownie kontynuowała swój sukces, wydając liczne przeboje, które błyskawicznie podbijały polskie radiostacje.

Eurowizja Junior 2020 – zdalne widowisko i koniec dobrej passy

Po odwołaniu dorosłego konkursu w 2020, jak i Eurowizji Młodych Muzyków, fani mieli nadzieję, iż chociaż Eurowizja Junior odbędzie się zgodnie z planami. Nasz kraj ogłoszono organizatorem jeszcze przed anulowaniem majowego widowiska. W czasie koncertu Eurovision: Europe Shine A Light, upamiętniającego Eurowizję 2020, na ekranach widzów pojawiła się Viki Gabor. Zaprezentowała ona logo i slogan, który brzmiał Move The World. 8 września poinformowano o formie zdalnej, a jako miejsce koncertu wyznaczono Warszawę i Studio 5 w gmachu TVP. 7 października ogłoszono, iż gospodarzami będą Ida Nowakowska, Rafał Brzozowski oraz Małgorzata Tomaszewska. Początkowo liczba reprezentacji miała wynosić 13, ale ostatecznie wyniosła o jedną mniej. Armenia wycofała się z powodu konfliktu z Azerbejdżanem.

Rok 2020 to udział z najmniejszą liczbą państw od 2012 roku, a także pierwszą formą zdalną jakiegokolwiek widowiska EBU w historii. Każda telewizja miała obowiązek zbudowania sceny na podstawie projektu, jaki przekazano nadawcom. Malta, Ukraina i Serbia przyleciały do Polski, żeby nagrać swoje występy.

Finał widowiska miał miejsce w ostatnią niedzielę listopada, czyli 29. dnia miesiąca. W czasie głosowania na scenie zaprezentowała się Alicja Szemplińska, która zaśpiewała Empires. Viki Gabor, Roksana Węgiel wraz z wizualnie wklejonym Duncanem Laurencem zaśpiewali zwycięskie Arcade z Eurowizji 2019. Konkurs wygrała Valentina z Francji z kompozycją J’imagine. Pozostałe wyniki na podium były identyczne, jak w 2019. Ala Tracz, śpiewając I’ll Be Standing, zajęła 9. miejsce z sumą 90 punktów na koncie. Tym samym Polska przerwała swoją znakomitą passę.

Eurowizja Junior 2020: Ala Tracz z tancerzami po konkursowym występie. Fot. EBU, Stijn Smulders / junioreurovision.tv

Eurowizja Junior 2021 – Sara James o włos od wygranej!

Eurowizja Junior 2021 odbyła się we Francji. Podobnie jak w dwóch poprzednich latach, sposobem wyłonienia reprezentanta Polski była Szansa na Sukces. W każdym z trzech półfinałów, w których dzieci śpiewały covery innych piosenek, jury wybierało jednego najlepszego uczestnika. W finale selekcji 26 września finaliści premierowo zaśpiewali swoje kompozycje. Wygrała Sara James z utworem Somebody. Wokalistka zwyciężyła wcześniej 4. edycję The Voice Kids, co umożliwiło jej współpracę z producentami w Universal Music Polska. W czasie występu w Francji pojawiła się na scenie z tancerkami. Za choreografię odpowiadał Agustin Egurrola, a za reżyserię występu – Konrad Smuga. Polska była o włos od wygranej, skończywszy udział na 2. miejscu. Na sumę 218 punktów złożyło się 116 punktów od jury i 102 punkty w głosowaniu online.

Sara James po Eurowizji odniosła ogromny sukces i zyskała dużą sympatię w Polsce. Wzięła udział w amerykańskiej edycji programu Mam Talent, gdzie w czasie castingów otrzymała złoty przycisk od Simona Cowella. Z łatwością awansowała potem do finału. Tam zaśpiewała utwór Kate Bush Running Up That Hill, a następnego dnia razem z Black Eyed Peas ich przebój Let’s Get Started.

https://youtu.be/BiCHFmWuz40

Źródła: TVP, Wikipedia, Youtube, Archiwum Eurowizji, Europejska Unia Nadawców, DR, eurowizja.org, NBC, Dzień Dobry TVN

Idź do oryginalnego materiału