Eurowizja Junior: kim są autorzy polskich piosenek?

eurowizja.org 1 rok temu

Eurowizja Junior już za kilka dni! W niedzielę poznamy kraj, który wygra jubileuszową, dwudziestą edycję konkursu. Ale pamiętajmy, iż za młodymi artystami zawsze stoi sztab ludzi – w tym autorzy ich eurowizyjnych piosenek. Dziś pochylimy się nad polskimi twórcami, którzy stworzyli siedem konkursowych propozycji.

Polska zadebiutowała już w pierwszej edycji konkursu. W tych zamierzchłych czasach to właśnie dzieci pisały swoje eurowizyjne piosenki. Niestety, ani Coś mnie nosi Kasi Żurawik w 2003 roku, ani Łap życie zespołu KWADro rok później, nie porwały europejskiej publiczności. Obie propozycje zakończyły rywalizację, niestety, na końcu stawki. Na długie lata Telewizja Polska wycofała się z konkursu. Aż nagle, dość niespodziewanie, powróciliśmy na Eurowizję Junior 2016.

Eurowizja Junior 2016: Nie zapomnij Olivii Wieczorek

Trzeci raz w polskiej historii Juniora TVP zorganizowała narodowe selekcje do konkursu. W stawce znalazło się dziewięć piosenek, z których wygrała Nie zapomnij, wyśpiewana przez niespełna wówczas czternastoletnią Olivię Wieczorek. Twórcami jej utworu są dobrze rozpoznawalni w Polsce Piotr Rubik i Dominik Doniu Grabowski. Około dziesięciu lat wcześniej cała Polska klaskała Rubika, za sprawą jego hitów Niech mówią, iż to nie jest miłość czy Psalmu dla Ciebie. Warto też wspomnieć, iż Rubik napisał m.in. utwór Dotyk Edyty Górniak, był również trenerem warszawskiej drużyny w trzeciej edycji programu Bitwa na głosy.

Olivia Wieczorek (Eurowizja Junior 2016, Polska). Fot. Andres Putting/Junioreurovision.tv

Dominik Grabowski – znany jako Doniu – jest znany przede wszystkim jako raper, ale jest też producentem dźwięku, inżynierem muzycznym oraz, jak wiemy z Eurowizji Junior, twórcą piosenek. Jego zdecydowanie największym hitem są, wydane w ramach formacji Ascetoholix, Suczki. Współpracował m.in. z Jeden Osiem L, Mezem, Peją, ale też z Sylwią Grzeszczak czy Gosią Andrzejewicz.

Eurowizja Junior 2017: Mój dom Alicji Regi

Po jedenastym miejscu Olivii – wówczas najlepszym w historii naszych startów – TVP postanowiło iść za ciosem, kolejny raz organizując selekcje. Wśród wykonawców dziesięciu piosenek pojawiły się już znane z poprzedniego roku nazwiska. Krajowe Eliminacje wygrała czternastoletnia Alicja Rega. Jej piosenkę Mój dom stworzył Marek Kościkiewicz. To gitarzysta, kompozytor, producent i autor tekstów, którego możecie znać z zespołu De Mono. Współpracował z wieloma polskimi gwiazdami, m.in. Kayah, Urszulą, Kazikiem czy Piaskiem. To zresztą niejedyne jego eurowizyjne powiązania – w 2003 roku wziął udział w polskich selekcjach do Eurowizji. W ramach zespołu Ocean Front wykonał utwór Zakochany, który nie znalazł się jednak w czołowej trójce koncertu. Stworzył takie hity jak Nie daj się Dody, Ona jest ze snu Artura Gadowskiego czy Maj Varius Manx.

Eurowizja Junior 2018: Anyone I Want To Be Roksany Węgiel

Na konkurs do białoruskiego Mińska nie zorganizowano selekcji! TVP wewnętrznie wówczas wybrało zwyciężczynię pierwszej edycji The Voice Kids – trzynastoletnią Roksanę Węgiel. Za jej zwycięską piosenką Anyone I Want To Be stoi aż siedem osób! To Amerykanka Maegan Cotton, Brytyjczyk Nathan Duvall, Duńczycy Cutfather, Peter Wallevik i David Davidsen – wszyscy oni współpracowali z takimi sławami jak choćby Kylie Minogue, Demi Lovato czy Olly Murs. Wśród twórców AIWTB byli też Polacy. To Małgorzata Uściłowska – lepiej znana jako Lanberry oraz Patryk Kumór. Co ciekawe, utwór miał powstać pięć lat wcześniej, a przed Roxie zaproponowano go Ricie Orze i Iggy Azalei.

Lanberry próbowała swoich sił w Krajowych Eliminacjach do Eurowizji w 2017. Fot. eurowizja.tvp.pl / Jan Bogacz TVP

Lanberry swój debiutancki singiel, Podpalimy świat, wydała w 2015 roku. Rok później pojawił się Piątek, który jako Only Human pojawił się w stawce Krajowych Eliminacji 2017. Lanberry zajęła wówczas szóste miejsce. Po udziale w polskich selekcjach dalej wydawała kolejne piosenki – swój trzeci album, Co gryzie panią L?, wydała dwa lata temu. Była też trenerką w ostatniej edycji The Voice of Poland. Patryk Kumór w polskiej branży muzycznej jest od niemal dwudziestu lat – zarówno jako wokalista, jak i twórca piosenek. Współpracował m.in. z Honoratą Skarbek, Dawidem Kwiatkowskim czy sanah.

Eurowizja Junior 2019: Superhero Viki Gabor

Do pierwszego Juniora na polskiej ziemi, TVP ponownie postanowiło wybrać poprzez selekcje. Tym razem jednak postawiono na format Szansa na sukces. W finale programu równych sobie nie miała dwunastoletnia Viki Gabor. W Gliwicach zaśpiewała utwór Superhero, który tworzyli wspomniani już Lanberry i Patryk Kumór oraz Dominic Buczkowski-Wojtaszek. Znany pod pseudonimem Minu instrumentalista i producent muzyczny był nominowany przed trzema laty do Fryderyków w kategoriach autor roku i kompozytor roku. Współtworzył piosenkę Nie mów mi nie, z której anglojęzyczną wersją (Why Don’t We Go) Marta Gałuszewska startowała w Krajowych Eliminacjach do Eurowizji 2018. Pracował m.in. z Michałem Szczygłem, Zuzą Jabłońską czy Kayah. Razem z Kumórem współtworzył również Empires Alicji Szemplińskiej, która miała reprezentować Polskę na Eurowizji 2020.

Eurowizja Junior 2020: I’ll Be Standing Ali Tracz

Dziesięcioletnia Ala Tracz wygrała juniorową Szansę na Sukces. Jej piosenkę na pandemiczną Eurowizję Junior napisało małżeństwo – Gromee i Sara Chmiel-Gromala. Gromee, czyli Andrzej Gromala to polski DJ, który reprezentował Polskę (wraz z Lukasem Meijerem) na Eurowizji 2018 w Lizbonie. Ich Light Me Up zajęło wówczas czternaste miejsce w półfinale. Skomponował również m.in. hymn Eurowizji Junior 2019 – Share the Joy czy motyw przewodni na Juniora 2020. Sara zaś od 2011 roku jest wokalistką zespołu Łzy, była też chórzystką swojego męża w Lizbonie.

Eurowizja Junior 2021: Somebody Sary James

Kolejny raz naszą reprezentantkę wybrano przy użyciu formatu Szansa na sukces. Tym razem była to trzynastoletnia Sara James. W Paryżu zaśpiewała Somebody, które stworzyli etatowi eurowizyjni twórcy – duet Kumór & Buczkowski-Wojtaszek oraz Jan Bielecki i Tom Martin. Bielecki odpowiadał za warstwę muzyczną, a Martin za tekstową.

Eurowizja Junior 2022: To the Moon Laury

Kolejny Junior, kolejna Szansa na sukces. Tym razem na Eurowizję Junior wybraliśmy jedenastoletnią Laurę Bączkiewicz. Występująca tylko pod swoim imieniem wokalistka wystąpi już w niedzielę, 11 grudnia. W Erywaniu zaśpiewa piosenkę To the Moon, którą stworzyli Monika Wydrzyńska i Jakub Sebastian Krupski. Wydrzyńska to wokalistka, trener wokalny, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 2017 roku tworzy z Mikołajem Trybulcem (współtwórca Universo Blasa Canto czy River Krystiana Ochmana) projekt Linia Nocna. Stworzyła teksty m.in. dla Lanberry, Roxie czy Sound n’Grace. Krupski stworzył m.in. piosenkę Plan Awaryjny Lanberry z serialu Papiery na szczęście.

Eurowizja Junior 2022: co musisz wiedzieć?

Eurowizja Junior odbywa się już po raz dwudziesty. W tym roku finał odbywa się w Demirczian Arena w Erywaniu. Logo konkursu to bączek, a slogan brzmi Spin The Magic – zakręć magią. Poza reprezentantami z szesnastu państw zobaczymy także byłych zwycięzców Eurowizji Junior. Niestety w tym gronie zabraknie m.in. Roksany Węgiel (Eurowizja Junior 2018).

Prowadzącymi dwudziestej edycji Eurowizji Junior będą Iweta Mukuczjan, Garik Papojan oraz Karina Ignatjan. Wszyscy są już związani z konkursem lub jego dorosłym odpowiednikiem. Dodatkowym prowadzącym będzie robot Robin, oparty na sztucznej inteligencji. Reżyserami widowiska będą zaś Tomasz Motyl i Marcin Migdalski, którzy w tej samej roli pracowali podczas Eurowizji Junior 2019 w Gliwicach.

Eurowizja Junior 2022 odbędzie się już 11 grudnia w Erywaniu. / fot. junioreurovision.tv

źródła: dicogs.com, eurovision.tv, fot. Corinne Cumming / junioreurovision.tv

Idź do oryginalnego materiału