Dziś finał Eurowizji Junior. Co warto wiedzieć?
Wielki finał 21. Eurowizji Junior dziś w Nicei, a transmisja rozpocznie się o 16:00 i dostępna będzie na kanale YouTube JuniorEurovision (bez komentarza) oraz na TVP1, TVP Polonia i TVP ABC (z komentarzem Olka Sikory). Konkurs potrwa do 18:30, a na około 19:00 zapowiedziano konferencję prasową ze zwycięzcą. Show poprowadzą dziś w języku angielskim i francuskim Olivier Minne, Laury Thilleman i Ophenya, a za produkcję odpowiada France Televisions. Gośćmi specjalnymi będą byli reprezentanci Francji na JESC – Lissandro, Enzo i Valentina oraz Amir i chór gospel. W Opening Act zobaczymy paradę flag oraz wspólny utwór „Heroes”, a wszyscy uczestnicy znów razem pojawią się na scenie także w Interval Act by wykonać „We Are The World”. Do walki o Grand Prix stanie 16 reprezentacji, w tym ekipa z Polski na czele z Mają Krzyżewską śpiewającą utwór „I just need a friend”. Do rywalizacji wracają Niemcy, debiutuje Estonia, a po raz pierwszy w historii w konkursie pojawią się razem wszystkie kraje z grupy Big5 (Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy, Niemcy i Francja). Polskie punkty jurorskie przekaże Gabrysia Wojciechowicz, a w roli podawaczy z innych państw zobaczymy wielu byłych reprezentantów: Enzo (Francja), Mariam Bigvavę (Gruzja), Gaię Gambuzzę (Malta), Lunę Sabellę (Holandia) czy Zlatę Dziunkę (Ukraina).
Sprawdź jak wygląda show – przeczytaj relację z próby prasowej TUTAJ.
Jak głosować? Kto decyduje o zwycięstwie?
O tym, kto wygra zadecydują głosy jurorskie i widzów. Komisje z 16 państw (w skład pięcioosobowych grup wchodzą zarówno dorośli jak i dzieci) oddawały głosy podczas próby jurorskiej, która odbyła się w sobotę z udziałem publiczności. Internauci głosować mogą cały czas – dokładnie do 15:59, natomiast uruchomiona będzie jeszcze druga tura – po prezentacji wszystkich utworów w trakcie transmisji na żywo. Nie zwlekaj i zagłosuj już teraz! Wejdź na JESC.tv, obejrzyj skrót występów i wybierz trzy kraje. Jurorzy i widzowie mają do rozdania taką samą pulę punktów, natomiast w przypadku remisu decyduje wyższa nota od publiki. Wszystkie ekipy z zaangażowaniem namawiają do głosowania, a należy przypomnieć, że można oddawać głosy także na swój kraj. Nadawca telewizyjny, który wygra konkurs będzie miał prawo zorganizować Eurowizję Junior w 2024. jeżeli jednak z tego zrezygnuje, wtedy najpewniej EBU rozpisze konkurs na nowego gospodarza lub przeprowadzi negocjacje, które zdecydują o tym, gdzie trafi kolejna edycja.
Zapoznaj się ze statystykami i przewidywaniami z poprzednich artykułów TUTAJ i TUTAJ
Kto jest faworytem? Jak oceniane są szanse Polski?
A kto wygra? Nie jest to pewne, bo stawka jest wyrównana i pomimo wielu prób, publikowanych nagrań i spekulacji przez cały czas w grze jest co najmniej sześć państw, które będą się dziś liczyć w walce o 1. miejsce. Największymi faworytami są Francja , Armenia i Wielka Brytania , ale zamieszać mogą też Holandia , Hiszpania oraz Ukraina . Wczorajsze próby generalne nie dały nikomu przewagi i ciężko jest przewidzieć jak zagłosują jurorzy oraz który reprezentant zdoła zgarnąć najlepszy wynik w online votingu. Rok temu triumf Francji zaskoczył większość fanów. Faworytem czytelników Dziennika Eurowizyjnego przed próbami była Macedonia , jednak z uwagi na mało atrakcyjny występ zdaje się, iż Tamara nie będzie się już liczyć w rywalizacji o najlepsze miejsce. Maja Krzyżewska nie jest wymieniana w gronie faworytów, ale na próbach poradziła sobie znacznie lepiej niż przypuszczano, czym zwiększyła swoje szanse na solidną pozycję w rankingu. Udane próby pomogły też na lepsze notowania Niemiec , Estonii czy choćby Albanii , natomiast poparcie tracą Włochy , Gruzja czy Portugalia . Malta i Irlandia praktycznie od samego początku spisane były na straty.
Dziś około 21:00 wspólny live mediów eurowizyjnych na kanale YouTube Eurowizja.org
Fani będą wspierać Maję w Palais Nikaia
Próba jurorska odbyła się wczoraj przy zapełnieniu Palais Nikaia na poziomie 70% jak relacjonował wysłannik Dziennika Eurowizyjnego – Mikołaj. Na spektakl nie sprzedawano biletów, były one rozdawane. Z informacji na stronie nikaia.fr wynika, iż wejściówki na finał (sprzedawane w cenie 15 lub 20 euro) już się wyprzedały co oznacza, iż w trakcie finału na żywo powinien być komplet publiczności. Nie ma się jednak co spodziewać bardzo wysokiej oglądalności bo zdaje się, iż „moda na Juniora” trochę już przebrzmiała. Nadawcy co prawda promują konkurs, jednak nie cieszy się on już tak dużym zainteresowaniem medialnym jak kiedyś. Drastycznie widać to w Polsce, gdzie oglądalność może być niższa niż rok temu. Sama Nicea konkursem nie żyje, bardzo ciężko jest w mieście znaleźć jakiekolwiek oznaki, iż Eurowizja Junior się tu odbywa. Najbardziej charakterystycznym punktem promującym show są oklejone logiem tramwaje. Mimo to nad Lazurowe Wybrzeże wybrało się w tym roku pokaźne grono fanów Eurowizji z Polski, którzy będą dziś obecni w arenie i będą wspierać polską reprezentantkę oraz swoich faworytów. Wcześniej czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego mieli już okazję przekazać Mai swoje wsparcie podczas spotkania po konferencji prasowej TVP.
„Zmiana władzy” w TVP dotyczy także Eurowizji?
Chociaż ostatni tydzień wypełniony był relacjami z Nicei, polscy fani przez cały czas zastanawiają się jak wobec dorosłej Eurowizji działać będzie Telewizja Polska, która jest bodajże jedynym nadawcą (może poza Armenią), który jeszcze nie ogłosił żadnej strategii dotyczącej Malmo 2024. Już od jakiegoś czasu spekulowano, iż preselekcje „Tu bije serce Europy” nie odbędą się, co akurat cieszy wielu miłośników ESC pamiętających skandal, jaki wybuchł w lutym, gdy TVP zignorowała głosowanie widzów nie pokazując ich rankingu w trakcie finału, a później odmówiła transparentnego przedstawienia głosowania publiki czy jurorów. Teraz pojawiły się nowe plotki, dotyczące osób odpowiedzialnych w Polsce za konkurs. W latach 2021-2023 szefową delegacji była Maja Frybes, która działała w duecie z Mikołajem Dobrowolskim. To oni stali za wyborem wewnętrznym Rafała Brzozowskiego oraz organizacją selekcji TBSE, po których na ESC pojechali Ochman i Blanka. Wszystkie trzy występy reżyserowane były przez Dobrowolskiego i wszystkie trzy były krytykowane za nadmiar efekciarstwa i nakładek czy niepotrzebnej (a bardzo kosztownej) pirotechniki. Dodatkowo w 2021 jak i 2022 doszło do wymian punktów między jurorami, a w takie matactwa zaangażowana była też Telewizja Polska, za co EBU w Turynie zdyskwalifikowało głosy polskiej komisji w finale.
Marta Piekarska i Konrad Smuga znów za sterami polskiej Eurowizji?
Zdaje się, iż duet skompromitował się w oczach fanów i dobrze byłoby go zmienić. W korytarzach TVP mówi się, iż zastąpić ich mogą Marta Piekarska i Konrad Smuga, którzy od 2018 wspólnie odpowiadają za Eurowizję Junior. Możliwe, iż zastąpienie Dobrowolskiego Smugą nie jest rozwiązaniem idealnym gdyż wielu fanów pamięta te „słabsze” prezentacje sceniczne autorstwa Konrada, jednak mając do wyboru tylko dwie opcje zdaje się, iż Smuga będzie tą lepszą. Atutem tego duetu jest niewątpliwie Marta Piekarska, która dzięki produkcji dwóch Eurowizji Junior w Polsce oraz przewodzeniu Grupie Referencyjnej JESC zdobyła silną pozycję wśród szefów delegacji, ma też ogromne doświadczenie oraz z pełnym profesjonalizmem podchodzi do kontaktu z fanami. Piekarska i Smuga odpowiadali za ESC tylko raz – w 2019 roku gdy nasz kraj reprezentował zespół Tulia. jeżeli chodzi o to, kto mógłby reprezentować Polskę w Malmo, to główną faworytką jest Justyna Steczkowska, która od jakiegoś czasu jawnie mówi o swojej chęci powrotu do konkursu i pracuje już nad utworem. Nie wiemy jednak jak wyglądają plany TVP wobec Eurowizji 2024 i czy cokolwiek zostało już podjęte. Wielu fanom zależy na tym, by Steczkowska nie zdemotywowała się brakiem kontaktu ze strony Telewizji Polskiej, która teraz działa w chaosie związanym ze zmianą władzy. Co z tego wszystkiego wyniknie? Obyśmy dowiedzieli się wkrótce!
Więcej na temat planów Justyny Steczkowskiej i jej syna Leona wobec Eurowizji przeczytasz TUTAJ.
Źródło: JuniorEurovision.tv, Wikipedia, inf. własne, relacje M. Szuszkiewicza z Centrum Prasowego w Nicei, wszystkie zdjęcia w artykule: Mikołaj Szuszkiewicz 2023