Eurowizja Junior: JESCtop100 – głosuj na swoje ulubione piosenki z konkursu! • Kolejne wyniki oglądalności i aż cztery telewizje, które już są chętne do startu w 2025 • GPB i EBU pracują nad organizacją JESC w Tbilisi? Kompozytor ujawnia

dziennik-eurowizyjny.pl 1 miesiąc temu

JESCtop100 – Głosuj na swoje ulubione piosenki z Eurowizji Junior!

Zbliża się koniec roku, a to oznacza drugą edycję JESCtop100 organizowanego dla Dziennika Eurowizyjnego przez Dawida, jednego z czytelników. Pomysł na przygotowanie zestawienia ulubionych piosenek Eurowizji Junior narodził się rok temu i cieszył sporą popularnością wśród głosujących i śledzących plebiscyt. W zeszłym roku najwięcej Waszych głosów uzyskał polski utwór „Superheroe” Viki Gabor z 2019 roku, drugie miejsce miała Malena z „Qami Qami”, a trzecie „Believe” Mariam Bigvavy. Jak będzie w tym roku i jaki wpływ na zmiany w zestawieniu będą miały tegoroczne utwory? Sprawdźmy! Rozpoczyna się Wasze głosowanie! Aby wziąć udział w plebiscycie należy wypełnić formularz i przydzielić punkty swoim ulubionym utworom z Eurowizji Junior. Do wyboru macie aż 348 utworów, w tym (po raz pierwszy) wspierać możecie też dwie piosenki, które nie miały szans wybrzmieć na eurowizyjnej scenie – chodzi o „Why” Maleny z Armenii i „Tsirko” Reny Kiriakidi. Ten pierwszy utwór został wybrany do stawki JESC 2020 jednak Armenia musiała wycofać się z rywalizacji ze względu na konflikt z Azerbejdżanem. „Tsirko” wygrało preselekcje cypryjskie w 2005 roku, jednak zostało później wycofane z powodu oskarżeń o plagiat. Pełen ranking z ubiegłego roku znaleźć możecie TUTAJ, a poniżej dostępny jest recap piosenek z lat 2003-2023, który z pewnością ułatwi Wam stworzenie osobistego rankingu i przypomni utwory sprzed lat, które warto docenić! Głosować możecie do 8 grudnia, a prezentacja zestawienia odbędzie się 28 grudnia (sobota) i będziecie mogli przez cały dzień śledzić notowanie z Dziennikiem Eurowizyjnym!

Playlista JESCtop100 z 2023 roku

FORMULARZ DO GŁOSOWANIA

Estonia i Niemcy podają wyniki oglądalności

Pora na kolejne wyniki oglądalności Eurowizji Junior 2024. W Estonii show na żywo straciło na popularności – telewizja ETV podała, iż transmisję finału na ETV2 śledziło nieco ponad 40 tysięcy widzów, co dało udział na poziomie 8,59%. To spadek o ponad 12,5 tysiąca i udział niższy o ponad 3%. Nadawca do wyników dodaje też emisję internetową na ETV+ (opóźnioną względem transmisji) oraz przekaz na rosyjskojęzycznym kanale i powtórkę finału na głównym kanale ETV. Łącznie policzono, iż JESC śledziło w tym roku ponad 70 tysięcy widzów, co jest wynikiem lepszym niż w 2023 roku, jednak okazuje się, iż mniej Estończyków oglądało program na żywo, stąd też mniej osób wzięło udział w II turze głosowania online. W Niemczech także spadek – telewizja KiKA podała, iż udział w rynku podczas transmisji JESC z Madrytu w grupie docelowej (wiek 3-13) wyniósł 17,9% i był nieco niższy niż w 2023 roku. Mimo to nadawca uważa to za wielki sukces, co prawdopodobnie sprawi, iż Niemcy będą kontynuować starty w Eurowizji Junior. Na kanale YouTube Junior Eurovision transmisja finału, zakończona dwa tygodnie temu, została już wyświetlona ponad 750 tysięcy razy. Dla porównania, transmisja konkursu z Nicei ma do tej pory 905 tysięcy wyświetleń.

Cztery telewizje chętne do udziału w JESC 2025

Eurowizja Junior 2025 na pewno się odbędzie, chociaż nie ma jeszcze potwierdzenia, który nadawca ją zorganizuje i kiedy dokładnie konkurs będzie transmitowany. Aż czterech nadawców wyraziło już chęć udziału. Poza Holandią i Macedonią, które tradycyjnie bardzo gwałtownie potwierdzają udział, są to też Gruzja i San Marino. Zgłoszenia do preselekcji holenderskich już trwają, a kandydaci mogą wysyłać swoje aplikacje do końca stycznia 2025 roku. Pierwsze przesłuchania odbędą się na przełomie lutego i marca. Udział Macedonii Północnej w Eurowizji Junior 2025 został wpisany w plan programowy i budżetowy, co pozwala nam sądzić, że MRT faktycznie nie przerwie startów, ale wiadomo, iż z telewizją o tak niestabilnej sytuacji finansowej wiele może się zdarzyć. Telewizja gruzińska nie tylko wyraziła chęć organizacji JESC 2025, ale też ruszyła już z przygotowaniami do kolejnej edycji talent-show „Ranina”. Zgłoszenia są już otwarte. Nadawca GPB nie potwierdził, iż siódma edycja show będzie wykorzystana w formie preselekcji do Eurowizji Junior, ale do tej pory zawsze tak było i przyniosło to efekt. Zwycięzca najnowszej edycji pojechał do Madrytu i wrócił z Grand Prix JESC. Zaskakujący jest fakt, ze udział w JESC 2025 potwierdził też Sekretariat ds. Turystyki Republiki San Marino, który w porozumieniu z SMRTV działa w tym temacie. Sekretarz Federico Pedini Amati spotkał się z reprezentantkami z Madrytu – grupą Idols SM i powiedział, iż pomimo ostatniego miejsca jest z nich dumny. Zalecił im też dalsze działania muzyczne, a w obecności rodziców dziewczynek potwierdził, iż San Marino ponownie wystartuje w konkursie w przyszłym roku.

Andria miał śpiewać o tacie

W wywiadzie dla Ambebi.ge Giga Kukhianidze, kompozytor, który stworzył zwycięskie „To my mum” przyznał, iż uwielbia pracować nad dziecięcymi projektami i zawsze chętnie przyjmuje zaproszenie od GPB do współpracy. Wspomina, iż od razu wyczuł w Andrii potencjał, ale na początku miał dla niego napisaną inną piosenkę. „Na początku napisałem dla niego zupełnie inną piosenkę, która spodobała się całej grupie roboczej, ale potem zdałem sobie sprawę, iż Andria nie mógł się z tą piosenką odpowiednio zaprezentować na scenie” – twierdzi. Co ciekawe, pierwszy utwór miał być dedykowany tacie wokalisty. Była to propozycja szybka i radosna, ale w momencie, gdy zdecydował, iż nie pasuje ona do piosenkarza, zaczął działać na szybko, bo terminy goniły, a Andria czekał na utwór. W szukaniu inspiracji do pracy nad tekstem pomogła osobista historia młodego reprezentanta Gruzji, którego matka żyje w Ameryce. Dzięki temu chłopiec doskonale odnalazł się w przesłaniu utworu, a osobisty tekst pozwolił mu oddać emocje na scenie. Gdy Giga Kukhianidze zobaczył, jak Andria wykonuje utwór, czuł, iż to może spodobać się jurorom, jednak nie był tego pewien, a czwarte zwycięstwo Gruzji uważa za cud. „Miałem 2 tygodnie i wykorzystałem ten czas maksymalnie. Mieszkałam w kawalerce, tam miałam wszystkie swoje rzeczy, ubrania, jedzenie. choćby nie wychodziłem, żeby kupić papierosy. Byłem absolutnie przygotowany i skupiony, żeby nie stracić choćby 5 minut” – tak pracę nad „To my mum” wspomina kompozytor dodając, iż Andria dbał o niego i często przynosił mu czekoladę.

Gruzja zorganizuje Eurowizję Junior 2025?

W wywiadzie potwierdził też, iż Gruzja faktycznie szykuje się do organizacji Eurowizji Junior 2025, a finał ma się odbyć w listopadzie przyszłego roku. „Na razie nie ma na to wszystko konkretnego planu, ale GPB pracuje nad tym wspólnie z EBU, a szczegóły już niedługo poznamy – kto będzie się czym zajmował i kto będzie w to zaangażowany” – mówi kompozytor, który z telewizją publiczną współpracuje od wielu lat. Czy to oznacza, iż Europejska Unia Nadawców zaakceptowała plan Gruzinów i zgodziła się na konkurs w tym kraju? Aktualnie przekazy jakie docierają do nas z Gruzji to tłumy protestujących przeciwko nielegalnemu rządowi kraju, który poprzez sfałszowanie wyników wyborów utrzymuje się w parlamencie i nie tylko forsuje kontrowersyjne, pro-rosyjskie ustawy, ale teraz też ogłosił, że zawiesza działania zbliżające Gruzję do członkostwa w Unii Europejskiej do 2028 roku. Partia „Gruzińskie Marzenie” nazywana przez Gruzinów „rosyjskim koszmarem” robi wszystko, by zbliżyć kraj do Rosji, przeciwko czemu protestują mieszkańcy w wielu miastach, a zwłaszcza w Tbilisi, gdzie najpewniej trafiłaby Eurowizja Junior. Protesty są brutalnie tłumione przez policję. Nie wiadomo jak sytuacja się rozwinie i gdzie za rok będzie Gruzja, ale przygotowania do Eurowizji Junior z pewnością nie będą teraz priorytetem dla GPB. Warto zauważyć, iż Eurowizja Junior 2017 w Tbilisi była konkursem organizowanym z licznymi problemami i opóźnieniami. Nieoficjalnie mówiło się, iż EBU widząc, jak mozolnie idzie Gruzinom praca nad konkursem na zaś podjęła decyzję, iż w 2018 roku show trafi do Mińska, bez względu na to, kto wygra w Tbilisi.

Źródło: ETV, Kika, ESCKompakt, Eurovoix, MRT, ZAPP, SMRTV, Ambebi.ge, Wikipedia, inf. własne, fot.: M. Błażewicz 2024

Idź do oryginalnego materiału