JESC TOP 100 – Oglądaj od 11:00
Dziś o 11:00 rusza prezentacja wyników głosowania w plebiscycie JESC Top 100! To już druga edycja notowania, którego pomysłodawcą jest Dawid, czytelnik Dziennika Eurowizyjnego. Każdy odwiedzający stronę internetową, członek grupy DE na Facebooku czy obserwujący
mógł wziąć udział w głosowaniu i przesłać swój ranking by stał się on częścią jedynego takiego plebiscytu w Europie! Frekwencja znacznie przewyższyła nasze oczekiwania – serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i udział w plebiscycie! Wyniki poznawać będziecie stopniowo, od miejsca 100. do pierwszego poprzez prezentację wszystkich stu występów konkursowych. Notowanie oglądać będzie można od 11:00 na SyncTube – link dostępny TUTAJ. Komentować możecie na czacie tam oferowanym lub w komentarzach na grupie Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku. Pełne wyniki wraz z analizą pojawią się późnym wieczorem na stronie internetowej. Pierwsza edycja notowania odbyła się rok temu i była dostępna tylko dla członków grupy Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku, więc tegoroczna odsłona miała już znacznie szerszy zasięg. Rok temu w czołowej trójce znalazły się reprezentantki Polski, Armenii i Gruzji, a liderem zestawienia był przebój „Superheroes”, który wygrał Eurowizję Junior 2019. Pełen ranking z 2023 znajdziecie TUTAJ. Jak głosowaliście w tym roku i jak bardzo na notowanie wpłynęły piosenki z tegorocznej stawki? Koniecznie obserwujcie nasze odliczanie i JESC Top100!
Oglądaj od 11:00 TUTAJ
W głosowaniu udział brały wszystkie utwory, które pojawiły się na Eurowizji Junior od początku istnienia konkursu, czyli od 2003 roku. Dodatkowo, po raz pierwszy głosować można było także na utwory, które miały znaleźć się w stawce, jednak z różnych powodów zostały odrzucone. Dotyczy to propozycji „Tsirko” z Cypru 2005 oraz armeńskiego „Why” z 2020 roku. Udział w plebiscycie brało łącznie prawie 350 piosenek, jednak tylko najlepszych 100 usłyszymy w dzisiejszym notowaniu. Uwzględniono ponad 40 różnych nadawców, którzy chociaż raz uczestniczyli w JESC, w tym Serbię i Czarnogórę (jako jedno państwo), a także wykluczone już z EBU Rosję i Białoruś czy Walię, która startowała jako osobny kraj, gdy w gronie uczestników nie było Wielkiej Brytanii. W plebiscycie można było oddawać głosy także na piosenki z Polski. Do tej pory nasz kraj uczestniczył w konkursie 11 razy, a do naszych osiągnięć zalicza się dwukrotną wygraną w latach 2018-2019 czy drugie miejsce zdobyte w 2021 roku. Dodatkowo Telewizja Polska dwukrotnie organizowała konkurs, w tym raz w ekstremalnie trudnych (bo pandemicznych) warunkach. Nadawca bierze pod uwagę dalszy start kraju w JESC, stąd uruchomiono już przetargi związane z organizacją przyszłorocznych preselekcji „Szansa na Sukces – Eurowizja Junior 2025”, jednak na faktyczne potwierdzenie udziału będziemy musieli poczekać jeszcze kilka miesięcy, gdyż sytuacja może ulec zmianie.
Chorwaci szykują się do powrotu?
W podobnej sytuacji jest telewizja chorwacka, która planuje powrót do JESC w przyszłym roku i przeznaczyła na konkurs odpowiednie fundusze w swoim budżecie, jednak jeszcze oficjalnie nie potwierdziła udziału. Mówi się, iż reprezentantem kraju będzie zwycięzca pierwszej edycji „The Voice Kids Hrvatska”. Pierwszą edycję zapowiedziano już na początku 2023 roku, jednak dopiero w maju 2024 odbyły się przesłuchania uczestników. W październiku potwierdzono skład jurorów. Swoje teamy tworzyć będą dwie byłe reprezentantki Chorwacji – Vanna (ESC 2001) oraz Mia Dimšić (ESC 2022), a w jednym z foteli zasiądzie też przyszłoroczny kandydat na Eurowizję – Marko Tolja. Premiera programu miała się odbyć 21 grudnia, jednak z uwagi na tragiczne wydarzenia w jednej ze stołecznych szkół (atak nożownika) zdecydowano się o przesunięciu emisji i „The Voice Kids” rusza dziś wieczorem. Show ma się składać z dziewięciu części, z czego pięć poświęconych będzie przesłuchaniom w ciemno, a następnie widzowie obejrzą dwa odcinki bitew, półfinał i finał, który będzie jedynym odcinkiem realizowanym na żywo. O tytuł „najlepszego młodego głosu Chorwacji” i możliwe, iż też o bilet na Eurowizję Junior 2025 walczy łącznie 81 wyselekcjonowanych uczestników przesłuchań w ciemno.
Luksemburg zadebiutuje podczas Eurowizji Junior?
Możliwe, iż do debiutu na Eurowizji Junior szykuje się też telewizja RTL z Luksemburga. Fani gwałtownie zauważyli, iż nadawca ogłosił casting wokalny dla dzieci w wieku od 8 do 14 lat, które chcą wystąpić na dużej scenie. W ogłoszeniu podano również, iż osoby, które pomyślnie przejdą casting otrzymają wsparcie mentorki Tali Golergant, czyli reprezentantki kraju na ESC 2024. Chociaż informacje o tym, pierwszym w kraju, talent-show dla dzieci pojawiły się na eurowizyjnej stronie stacji RTL, o potencjalnym debiucie w JESC nie wspomniano. Cały projekt nazwano „You can sing” i ma on na celu uświadomienie młodym wykonawcom, czy faktycznie są oni gotowi do występów na wielkiej scenie. Całość ma być powiązana z II edycją Luxembourg Song Contest, stąd poszukiwania kandydatów już trwają. Chętni mogą zgłaszać się do końca roku, a żeby aplikować, należy wysłać krótkie nagranie, w którym prezentuje się swój talent wokalny i sceniczny. Organizatorzy nie wymagają, by nagranie było profesjonalne – może być zrobione choćby telefonem. Spośród wszystkich zgłoszeń, do kolejnego etapu przejdzie wyselekcjonowana grupa, która będzie mogła pracować z Tali. Finaliści będą mieli możliwość wystąpić ze specjalnie napisanymi piosenkami na Rocklab Stage 18 stycznia. Wydarzenie będzie miało formę mini-koncertu dla członków rodzin i przyjaciół uczestników. Czy projekt wyłoni kogoś, kto mógłby w 2025 roku reprezentować Luksemburg na Eurowizji Junior i czy telewizja RTL w ogóle myśli o debiucie? Tego nie wiemy.
Izrael nie jest zainteresowany Eurowizją Junior
Nie dojdzie do powrotu Izraela do Eurowizji Junior. Telewizja KAN przekazała, iż woli zainwestować fundusze w przygotowanie własnego projektu promującego młode talenty wewnątrz kraju i liczy, iż tego typu program będzie mogła realizować przez wiele lat. Dodatkowo Izrael nie powróci do JESC z uwagi na koszty. Nadawca KAN zwraca uwagę, że udział w Eurowizji Junior kosztuje zbyt dużo, co nie jest pierwszym takim głosem w Europie, zwłaszcza, iż konkurs nie przynosi zysków czy wysokiej oglądalności. Telewizja zwraca również uwagę na fakt, iż Eurowizja Junior ma limit uczestników. Z 2018 roku wiemy, iż wynosił on 20, jednak nie ma pewności, czy przez cały czas obowiązuje. Brak możliwości zaproszenia większego grona nadawców sprawia, iż konkurs jest za drogi. Należy jednak dodać, że poza rokiem 2018 nigdy nie udało się znaleźć choćby dwudziestu chętnych telewizji. Izrael do tej pory tylko trzykrotnie spróbował swoich sił w konkursie i nigdy nie zagrzał tam długo. Debiut odbył się w 2012 roku za sprawą formacji Kids.il, która wyśpiewała „Let the music win” po hebrajsku, z elementami angielskiego, francuskiego i rosyjskiego. Formacja zajęła 8. miejsce na 12 krajów. Następnie stacja IBA (ówczesny nadawca Izraela) ominęła trzy edycje, by pojawić się w 2016 roku z duetem Shir i Toma. Piosenka „Follow my heart” nie spodobała się jurorom i zajęła trzecie miejsce od końca. Ostatni start to rok 2018 i Noam Dadon. Był to jedyny przypadek, w którym na Eurowizji Junior pojawił się … cover utworu. Piosenka „Children Like These” nie była napisana specjalnie dla Noama, bowiem parę miesięcy wcześniej wydał ją Eden Hason, autor kompozycji. Pomimo kontrowersji Izrael został dopuszczony do startu, jednak Noam zajął w Mińsku jedynie 14. miejsce.
Źródło: Dziennik Eurowizyjny, HRT, Wikipedia, RTL, Eurovoix, fot.: M. Błażewicz 2024