Eurowizja Junior: dawni zwycięzcy – co się z nimi stało?

eurowizja.org 2 lat temu

Eurowizja Junior w tym roku odbędzie się po raz dwudziesty. Jak dotąd 19 młodych wykonawców sięgnęło po zwycięską statuetkę. Zapraszamy na podróż w czasie do pierwszych zwycięzców i ich dalszych karier!

16 państw zaingurowało Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci w 2003 roku. Dziecięca odsłona Eurowizji przeszła liczne transformacje i doczekała się swojej dwudziestej edycji, którą Armenia zorganizuje już w grudniu. Przyjrzyjmy się byłym zwycięzcom i wybierzmy najlepszych z nich!

Eurowizja Junior: Dino Jelusić wygrał pierwszy konkurs w 2003 roku. (fot. eurovision.tv)

Eurowizja Junior na starcie: Chorwacja, Hiszpania i Białoruś wygrywają

Dino JelusićTi si moja prva ljubav (Chorwacja, 2003)

Pierwszym w historii zwycięzcą Eurowizji Junior był Dino Jelusić z Chorwacji. 11-latek zwyciężył konkurs w Kopenhadze w 2003 roku z utworem Ti si moja prva ljubav. Już podczas pierwszej edycji przełamał fatum z dorosłego konkursu: zaśpiewał z uznawanej za pechową drugiej pozycji startowej i wygrał. Jego eurowizyjna piosenka miała lekkie rockowe brzmienie i to w tym kierunku chłopak poszedł w kolejnych latach.

W wieku 12 lat został najmłodszym wykonawcą nominowanym do prestiżowej nagrody Porin. Był członkiem hard rockowych i metalowych zespołów, ale występował też solowo. W 2016 roku wygrał festiwal Nowa Fala w Soczi. Co ciekawe, jego młodsza siostra Lorena reprezentowała Chorwację na Eurowizji Junior 2005. Nie powtórzyła jednak fenomenu brata po zajęciu 12. miejsca.

María Isabel Antes muerta que sencilla (Hiszpania, 2004)

Po wieloletnim wyczekiwaniu na wygranie dorosłej Eurowizji w końcu szczęście uśmiechnęło się do Hiszpanii. 9-letnia María Isabel podbiła scenę w Lillehammer wykonaniem w etnicznym stylu i wygrała konkurs przewagą aż 31 punktów, będąc w pierwszej piątce punktacji we wszystkich krajach. Podczas Eurowizji Junior była już w trakcie przygotowań do wydania pierwszego albumu. Znalazł się na nim eurowizyjny hit Antes muerta que sencilla. Dziewczynka błyskawicznie stała się gwiazdą nie tylko w Hiszpanii, ale też Ameryce Łacińskiej.

Po kilku latach udanej kariery zrobiła sobie jednak przerwę w celu ukończenia studiów. Powróciła na scenę udziałem w hiszpańskich selekcjach do Eurowizji 2016. Zajęła w nich czwarte miejsce z utworem La vida sólo es una promującym jej siódmy album. Aktualnie 27-latka spodziewa się dziecka i z tego powodu nie pojawi się gościnnie na scenie 20. Eurowizji Junior w Erywaniu.

Ksenia Sitnik – My wmiestie (Białoruś, 2005)

W przeciwieństwie do poprzedniej edycji, konkurs w belgijskim Hasselt był bardzo wyrównany. Łeb w łeb szły dwie ostatnie w kolejności propozycje, ale to ostatecznie Białoruś przeskoczyła Hiszpanię o trzy punkty. Zwyciężczynią Eurowizji Junior 2005 została Ksenia Sitnik w utworze My wmiestie. Było to bardzo zaskakujące zwycięstwo w porównaniu z typowaniami: w jednej z internetowych ankiet przed finałem Białoruś była ostatnia.

Po sukcesie dziewczynka wydała kilka piosenek i prowadziła swój program w białoruskiej telewizji. Ostatnią muzykę wydała jednak z okazji 15. urodzin – w 2010 roku. Poświęciła się potem nauce – ukończyła studia dziennikarskie w Pradze i w tej chwili pracuje jako ekspertka w dziedzinie mody, dzieląc życie między Białorusią a Czechami.

Eurowizja Junior: dominacja byłego ZSRR

Siostry Tołmaczowe – Wiesennyj jazz (Rosja, 2006)

Czwarta edycja Eurowizji Junior odbyła się w Bukareszcie. Konkurs ponownie wygrała ostatnia w kolejności propozycja. Reprezentujące Rosję siostry bliźniaczki wykonały utwór Wiesennyj jazz i od prawie wszystkich państw zebrały po 12 albo 10 punktów. 9-letnie siostry Tołmaczowe z Kurska gwałtownie zdobyły popularność w swoim kraju. W 2007 roku wydały pierwszy album, a dwa lata później wystąpiły gościnnie na otwarciu pierwszego półfinału Eurowizji 2009 w Moskwie.

Przypomniały o sobie udziałem w dorosłej Eurowizji w 2014 roku. Z piosenką Shine od Filipa Kirkorowa zajęły siódme miejsce w finale. Zostały wybuczane przez publiczność w związku z sytuacją polityczną i do dziś są bardzo kontrowersyjne ze względu na swoje otwarte poparcie dla wojny prowadzonej przez rosyjski reżim, czy jak twierdzą – operacji specjalnej mającej bronić rosyjskiej kultury

Aleksej Żyhałkowicz – Z druzjami (Białoruś, 2007)

Podobnie jak dwa lata wcześniej, Białoruś w Rotterdamie uczestniczyła w wyrównanym wyścigu po zwycięstwo. Występujący na samym końcu Aleksej Żyhałkowicz ostatecznie wygrał jednym punktem z debiutującą Armenią, która musiałaby od białoruskiej widowni zdobyć co najmniej 8 punktów, a otrzymała o jeden za mało. Białorusin zdobył tylko trzy noty 12 punktów – Armenia zebrała ich aż siedem.

Kariera chłopaka po zwycięstwie nie była spektakularna. Wydał tylko kilka utworów, a na koncie ma też zwycięstwo w festiwalu Słowiański Bazar w Witebsku.

BzikebiBzz… (Gruzja, 2008)

Podczas Eurowizji Junior 2008 wpływ na wyniki głosowania w 50% mieli już jurorzy. Pierwszymi zwycięzcami w nowym systemie zostali Mariam, Mariam i Giorgi, 10-latkowie tworzący zespół Bzikebi. Choć nazwa grupy po gruzińsku oznacza osy, to reprezentanci Gruzji byli przebrani za pszczoły. Eurowizyjny utwór wykonali oni w sztucznym języku, imitującym dźwięki pszczół, co było wyjątkowo trudne dla osób posługujących się na co dzień językiem gruzińskim.

Szczegóły kariery Bzikebi po konkursie poznają nieznane. Zespół prawdopodobnie zerwał współpracę w 2010 roku, ale pojawił się gościnnie na Eurowizji Junior 2017 w Gruzji i można spodziewać się go także w tym roku w Erywaniu.

Eurowizja Junior: kolejne minimalne zwycięstwa

Ralf MackenbachClick clack (Holandia, 2009)

Serię zwycięstw ze Wschodniej Europy przerwała Holandia. 14-letni Ralf Mackenbach od najmłodszych lat występował w musicalach. Podczas Eurowizji Junior 2009 w Kijowie faworytką była reprezentantka Belgii, jednak o trzy punkty przeskoczyły ją Rosja i Armenia, a o osiem – sąsiednia Holandia. Zwycięski utwór Click clack stał się radiowym hitem w krajach niderlandzkojęzycznych. Debiutancki album RALF pokrył się zaś w 2011 roku złotem we Flandrii. Rok później holenderski zwycięzca konkursu wydał swój trzeci i ostatni krążek.

Od tamtej pory występy Ralfa Mackenbacha są raczej sporadyczne. Mimo bycia dziecięcą gwiazdą, nastolatek zdecydował się na ścieżkę wyższej edukacji, gdzie również wykazał się nietuzinkowym talentem. Zdał egzaminy w szkole średniej na najbardziej zaawansowanym poziomie. W 2019 roku obronił zaś tytuł magistra na Uniwersytecie Technologicznym w Eindhoven, w dziedzinie fizyki termojądrowej.

++

Władimir Arzumanjan Mama (Armenia, 2010)

Finał konkursu w Mińsku był powtórką sprzed roku. Głosująca na końcu Macedonia Północna obdarzyła liderów tylko jednym punktem, co zmieniło zupełnie wyniki. Jednym punktem przewagi nad Rosją wygrała Armenia, którą reprezentował pochodzący z Górskiego Karabachu Władimir Arzumanjan z utworem Mama. 12-latek zadebiutował wokalnie i tanecznie niecałe trzy lata wcześniej.

Chłopak kontynuował karierę i z okazji dziesięciolecia zwycięstwa zapragnął reprezentowania Armenii podczas dorosłej Eurowizji. W preselekcjach Depi Ewratesil 2020 zaśpiewał utwór What’s going on mama i zdecydowanie wygrał głosowanie widzów, jednak w połączeniu z notami jurorów zajął trzecie miejsce.

Candy Candy music (Gruzja, 2011)

Tylko pięć punktów przewagi wystarczyło, by w Erywaniu nad Holandią triumfowała Gruzja. Wynik 108 punktów to jednak najsłabszy rezultat spośród wszystkich zwycięzców Eurowizji Junior. Grupa Candy powstała specjalnie na potrzeby konkursu. Tworzyło ją pięć dziewcząt będących pod opieką Bzikebi Studio. Choć z utworem Candy music udało im się dać Gruzji drugie zwycięstwo, zespół rozpadł się już po roku działalności.

Wybierz najlepszych z najlepszych!

W tej i kolejnej części artykułu poświęconego zwycięzcom Eurowizji Junior wybierzemy po pięć najlepszych. Wskazana dziesiątka zostanie omówiona i oceniona podczas specjalnego live z okazji 20-lecia konkursu, który odbędzie się 24 listopada na naszym kanale w serwisie YouTube.

Eurowizja Junior: zwycięzcy 2003 - 2011

Wybierz od 3 do 5 najlepszych zwycięzców Eurowizji Junior z lat 2003 - 2011:
2003: Dino Jelusić - "Ti si moja prva ljubav" (Chorwacja)
2004: María Isabel - "Antes muerta que sencilla" (Hiszpania)
2005: Ksenia Sitnik - "My wmiestie" (Białoruś)
2006: Siostry Tołmaczowe - "Wiesennyj jazz" (Rosja)
2007: Aleksej Żyhałkowicz - "Z druzjami" (Białoruś)
2008: Bzikebi - "Bzz..." (Gruzja)
2009: Ralf Mackenbach - "Click clack" (Holandia)
2010: Wladimir Arzumanjan - "Mama" (Armenia)
2011: Candy - "Candy music" (Gruzja)
Eurowizja Junior 2022 odbędzie się 11 grudnia w Erywaniu. (fot. junioreurovision.tv)
Idź do oryginalnego materiału