Eurowizja Junior a Armenia: historia startów kraju w konkursie

eurowizja.org 2 lat temu

Eurowizja Junior przywitała Armenię u siebie rok po debiucie na dorosłym konkursie, czyli w 2007 roku. Od tego czasu, nie licząc 2020, kraj startował co roku. Dwa razy udało im się wygrać, cztery razy zdobyć srebrny medal i dwa razy brązowy. Jak wyglądała historia ich startów?

Rok 2007: drugie miejsce przy debiucie

Armenia potwierdziła swój debiut na 5. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci 21 maja 2007 roku. Reprezentanta wyłoniono wewnętrznie, a została nim formacja muzyczna Arevik. Ich kompozycja miała tytuł Erazanq i była w całości w języku narodowym. W finale konkursu 8 grudnia, rozgrywanego w Ahoy Arenie w Rotterdamie, wystąpili jako trzeci w kolejności i zajęli drugie miejsce po zdobyciu 136 punktów. Do zwycięstwa zabrakło tylko 1 punktu. Grand Prix zdobyła wówczas Białoruś dzięki Aleksjowi Żyhałkowiczowi.

Lata 2008-2009, czyli rozbudowane formaty preselekcji

Po udanym debiucie państwo zdecydowało się kontynuować udział. Tym razem postawiło na preselekcje, które były dosyć rozbudowane. Składały się z dwóch ćwierćfinałów, półfinałów oraz finału. Łącznie nadesłano około 200 aplikacji, a do samych eliminacji wybrano 10 z nich. Odbyły się one dosyć szybko, bo już 11 lipca. Zatriumfowała Monika Manuczarowa z balladą Im Ergi Hneczjune. Wokalistka uplasowała się w połowie stawki, zajmując 8. pozycję na 15 państw.

Eurowizja Junior zaczęła przeżywać ogromny kryzys. Zaledwie 13 państw zgłosiło chęć uczestnictwa w 2009 roku, w tym Armenia. Format preselekcji pozostał niezmieniony, zaś wygrała je Luara Hajrapetian, ormiańska wokalistka urodzona w Rosji. Jej piosenka pod tytułem Barcelona była dosyć żywa, mająca szybkie tempo i brzmiąca trochę stadionowo. Podczas finału rozgrywanego w Kijowie w Pałacu Sportu (ta sama arena, w której rozegrano Eurowizję 2005), Luara zajęła drugie miejsce na równi z Rosją, mając na koncie 116 punktów.

Lata 2010-2011: pierwsze zwycięstwo i organizacja

Armenia nie próżnowała i kolejne preselekcje nie dziwiły nikogo. Zagłosowali w nich jurorzy oraz widzowie. Wygrał je Władimir Arzumanjan z piosenką Mama. W Białorusi wystąpił on jako 10. w kolejności i wygrał, zdobywając 120 punktów. 1 punkt mniej miał tylko duet z Rosji. Co ciekawe, Władimir będzie próbował dostać się później na dorosły konkurs: w 2020 roku wziął udział w Depi Ewratesil z kompozycją What’s Going On Mama. Ostatecznie zakończył swój udział na trzeciej pozycji.

Eurowizja Junior jest konkursem, w którym zwycięzca nie ma automatycznego prawa do organizacji. Armenii jednak mocno na tym zależało i udało się. 18 stycznia 2011 roku potwierdzono, iż ten kraj będzie gospodarzem. Przy okazji potwierdzono, iż finał będzie rozegrany w Kompleksie Sportowo-Koncertowym im. Karena Demirczana, czyli w tym miejscu, gdzie odbędzie się tegoroczna edycja. Co ciekawe, w październiku były plany, żeby był to ostatni konkurs. Nadawcy byli niechętni, problemy były również z pozyskaniem sponsorów. Ostatecznie wystartowało 13 państw, choć z początku miało być ich 12: Łotwa w ostatnim momencie odwołała absencję. W czerwcu zaprezentowano logo i slogan, który brzmiał Reach for the top. Kierownik wykonawczy – Sietse Bakker mówił o nim: Logo jest żywe, młode i zabawne. Hasło „Reach For The Top” naprawdę odzwierciedla ambicje uczestników i miejmy nadzieję, iż zainspiruje młode pokolenie Ormian do zrobienia tego samego.

Przy samej organizacji pomagała telewizja z Białorusi. Koncert odbył się 3 grudnia, a poprowadził go duet w postaci Gohar Gasparjan i Aweta Barsegjana. W czasie jego trwania zbierano środki na wsparcie UNICEF-u. Ostatecznie zatriumfowała Gruzja. Zespół Candy z piosenką Candy Music zdobył 108 punktów. Armenia uplasowała się na 5. pozycji dzięki Dalicie i utworze o wymownym tytule Welcome to Armenia.

Eurowizja Junior 2011: Dalita, reprezentantka gospodarzy. (fot. junioreurovision.tv)

Lata 2012-2019: co rok najlepsza dziesiątka

W kolejnych latach Armenia naprzemiennie organizowała preselekcje lub wybierała wewnętrznie. W 2014 zdobyła brązowy medal dzięki Betty i jej utworowi People Of The Sun. Współautorem piosenki był jeden z prowadzących konkursu w 2011 roku – Awet Barsegjan. Dwa razy z rzędu (2015 i 2016) państwo zajęło zaś drugą pozycję. Dalej już tak dobrze nie było, ale Armenia nigdy nie opuściła najlepszej dziesiątki.

Eurowizja Junior 2020: rezygnacja z powodu wojny z Azerbejdżanem

Eurowizja Junior 2020 odbyła się zdalnie w Warszawie. Armenia początkowo znalazła się na liście uczestników. 5 listopada Europejska Unia Nadawców poinformowała o wycofaniu się kraju z konkursu. Oficjalnym powodem była pandemia COVID-19 i problemy gospodarcze. Ostatecznie i tak panowało przekonanie, iż wynikało to z konfliktu z Azerbejdżanem, który w ówczesnym czasie mocno się zaostrzył. Reprezentantką miała być Malena z kompozycją Why? Według wielu fanów konkursu, utwór wygrałby konkurs.

Eurowizja Junior 2021: powrót i zwycięstwo!

Narastało wiele spekulacji, czy Armenia powróci na Junior Eurowizję 2021. Ostatecznie niedoszła reprezentantka z 2020 roku została wybrana na kolejną edycję. Kompozytorem piosenki, której tytuł brzmiał Qami Qami, został Tokionine, który współtworzył również Why. On sam uczestniczył w preselekcjach do Eurowizji w 2020 roku. Malena wystąpiła jako 9. w kolejności i wygrała finał, zdobywszy 224 punkty.

Eurowizja Junior 2022 – kto, gdzie, kiedy?

Już 11 grudnia Eurowizja Junior 2022 odbędzie się w Demirczian Arena w Erywaniu, co jest wynikiem ubiegłorocznego zwycięstwa Maleny z Armenii z piosenką Qami Qami. Logo konkursu to bączek, a slogan brzmi spin the magic – zakręć magią.

Z udziału zrezygnowały Niemcy oraz Bułgaria. Po siedemnastu latach przerwy pojawi się Wielka Brytania, tym razem z reprezentantem stacji BBC. Wcześniej udział deklarowała Rosja, która jednak nie jest już członkiem Europejskiej Unii Nadawców. Przedstawiciele azerskiej telewizji po zeszłorocznym finale opowiedzieli się za ponadpolitycznym startem, jednak po ostatnich wydarzeniach między krajami jej udział wydawał się bardzo mało prawdopodobny. Faktycznie Azerbejdżanu zabraknie w widowisku.

  • Albania – Kejtlin Gjata – Pakëz diell
  • Armenia – Nare Gazarjan
  • Francja – Lissandro – Oh Maman!
  • Gruzja – Mariam Bigwawa
  • Hiszpania – Carlos Higes – Señorita
  • Holandia – Luna – La festa
  • Irlandia – Sophie Lennon – Solas
  • Kazachstan – David Charlin – Jer-Ana (Mother Earth)
  • Macedonia Północna – Lara, Jovan i Irina – Životot e pred mene
  • Malta – Gaia Gambuzza Diamonds in the Skies
  • Polska – Laura Bączkiewicz To The Moon
  • Portugalia– Nicolas Alves – Anos 70
  • Serbia – Katarina Savić – World Without Borders
  • Ukraina – Złata Dzjunka – Niezłamna
  • Wielka Brytania – Freya Skye – Lose My Head
  • Włochy – Chanel Dilecta – BLA BLA BLA
Eurowizja Junior 2022: slogan i logo konkursu. (fot. junioreurovision.tv)
Idź do oryginalnego materiału