Eurowizja Junior 2024: Znamy utwór Francji i reprezentanta Włoch. Kiedy kolejne utwory? • Zmiany w głosowaniu internetowym – czasu w typowanie będzie mniej

dziennik-eurowizyjny.pl 2 miesięcy temu

Posłuchaj utworu Francji

Sezon preselekcyjny do Eurowizji Junior rozkręca się nie tylko w Polsce. Wczoraj odbyła się premiera francuskiego utworu „Comme ci, comme ça”, którą w Madrycie wykona 14-letni Titouan Hervo. Piosenkę przygotowali producent MALO oraz Marie Bastide i ma być to hymn tolerancji i miłości, przypominający nam, iż w różnorodności siła. Piosenka wykonana będzie w całości po francusku. Titouan, którego na Instagramie obserwuje prawie 75 tys. osób, swój wokal od paru lat prezentuje na kanale YouTube śpiewając covery. Śpiewał m.in. hity Adele, Janis Joplin, Bruno Marsa, a nie pominął też eurowizyjnego repertuaru, biorąc na warsztat „Mon Amour” Slimane (ESC 2024). W drugiej połowie 2022 roku jako 11-latek wziął udział w ósmej edycji „The Voice Kids” we Francji, a podczas przesłuchań w ciemno wykonał „Creep” Radiohead i odwrócił wszystkie fotele. Trafił do teamu kompozytora i autora Juliena Dore’a, jednak odpadł już na etapie bitew. Będzie to już ósmy start Francji w JESC. Kraj jest aktualnie rekordzistą jeżeli chodzi o liczbę zwycięstw w konkursie – ma ich na koncie trzy (tyle co Gruzja), z czego dwa z rzędu (2022-2023) i jedno „u siebie” (2024). Francja nigdy nie zajęła w konkursie miejsca niższego niż szóste. Od czterech lat bez przerwy wygrywa w głosowaniu jurorów.

Włosi wybrali zwycięzcę „The Voice Kids”

Dziś telewizja RAI ogłosiła to, o czym mówiono od paru miesięcy. Reprezentantem Włoch został zwycięzca „The Voice Kids” – Simone Grande. Wokalista wykona w Madrycie utwór „Pigiama Party”, którego premiera jeszcze się nie odbyła. Simone pochodzi z północy Włoch, a poza śpiewaniem kocha piłkę nożną. W „The Voice Kids” pojawił się pod koniec ubiegłego roku, a śpiewając „L’essenziale” Mengoniego (ESC 2013) zdołał odwrócić jedynie dwa z czterech foteli. Decyzję o przyjęciu Simone do teamu podjęli Arisa i Clementino, jednak ta pierwsza została przez drugiego przyblokowana. Loredana Berte i Gigi D’Alessio nie zachwycili się występem, jednak Clementino (włoski raper) miał dobre przeczucie. W rundach bitew Simone pokonał dwie uczestniczki wykonując „Adagio” Lary Fabian (reprezentantka Luksemburga 1988). W finale wykonał „All by myself” Erica Carmena i znów „Adagio” i… wygrał! Finał programu oglądało ponad 3,6 miliona widzów, co dało telewizji RAI udział na poziomie 23,52%. Wlosi w tym roku już po raz dziesiąty uczestniczą w Eurowizji Junior. Zaczęli z przytupem, bo w 2014 od razu wygrali, a ostatnie lata pokazują, iż trochę stracili werwę – trzy ostatnie miejsca to okolice dziesiątego miejsca. Chociaż Włochy to duży kraj, sama Eurowizja nie cieszy się wielką popularnością, stąd nie ma „masowego” głosowania na swoich, jak to się dzieje we Francji, Hiszpanii czy Polsce.

Artystów przybywa, piosenki już wkrótce

Na początku października odbędzie się premiera piosenki „Tänavad” Annabelle Ats z Estonii. Utwór przygotował Sven Lõhmus, który ma na koncie cztery eurowizyjne utwory (w tym m.in. „Randajad” z 2009 czy „Veronę” z 2017) i aż 19 z preselekcji narodowych (w tym dla Vanilla Ninja). „Nigdy wcześniej nie pisałem piosenek na konkurs tego typu, ani dla dzieci w ogóle, więc pomyślałem, iż spróbuję. Piosenka opowiada o street life młodych ludzi” – mówi. Aktualnie znamy już 10 z 17 uczestników tegorocznej Eurowizji Junior. Brakuje nam przedstawicieli krajów, w których realizowane są preselekcje, czyli Polski, Ukrainy, Malty, Holandii, Irlandii i Albanii oraz Armenii, która jedyna z tego grona reprezentanta wskaże wewnętrznie. Tytułów piosenek mamy na razie pięć, ale w wersjach studyjnych znamy tylko jedną (Francję). Utwór niemiecki dostępny jest tylko w wersji demo, a piosenka z San Marino w krótkim fragmencie złej jakości. Fanów „topek” na YouTube uspokajamy – za parę dni sytuacja się zmieni bo w sobotę odbędą się preselekcje na Malcie i w Holandii, a w niedzielę w Ukrainie. Do końca miesiąca znać też będziemy piosenki z Albanii i Polski.

Mniej czasu w głosowanie masowe

Zmiana dnia transmisji Eurowizji Junior (z niedzieli na sobotę) spowodowała drastyczne skrócenie czasu w głosowanie online w pierwszej rundzie – informują hiszpańskie media. W tym roku pierwsza tura głosowania rozpocznie się w piątek po próbie jurorskiej czyli około godziny 21:00 i będziemy mieć niecałą dobę na wytypowanie trzech najlepszych piosenek. Czas na głosowanie upłynie w sobotę o 17:59. Druga tura otwarta będzie po wszystkich konkursowych występach i widzowie będą mieć około 15 minut na oddanie głosów. W ubiegłych latach pierwszy etap online-votingu trwał aż 44 godziny, co było idealnym czasem dla fandomów by „nabijać” punkty swoim reprezentantom czy głosować strategicznie – oddawać głos na swój kraj i „dwa najsłabsze” co skutkowało tym, iż potem te „najsłabsze” przodowały w rankingu. Warto przypomnieć, iż system online votingu, który obowiązuje od 2017 roku do tej pory zepsuł się dwukrotnie – w Gruzji (2017) i Armenii (2022) stąd, mimo wszystko, bezpieczniej jest zawsze zagłosować w pierwszej rundzie, bo nie mamy pewności, czy damy radę to zrobić w drugiej, a Europejska Unia Nadawców nigdy do błędu i tak się nie przyzna.

Źródło: JuniorEurovision.tv, France 2, RAI, Eurovoix, Wikipedia, EER, Eurovision-Spain.com, fot.:

Idź do oryginalnego materiału