Włochy i Malta po raz pierwszy na takich pozycjach!
Podczas spotkania szefów delegacji JESC w Madrycie odbyło się losowanie skrajnych pozycji startowych oraz miejsca, z którego wystąpi gospodarz – Hiszpania. To nowość, gdyż wcześniej takie losowanie odbywało się podczas Ceremonii Otwarcia. Możliwe więc, iż sama kolejność startowa zostanie ustalona znacznie wcześniej, niż w latach poprzednich. Stawkę otworzą Włochy, czyli zwycięzca The Voice Kids – Simone Grande z utworem „Pigiama Party”. Po raz pierwszy reprezentacja Włoch na Eurowizji Junior będzie otwierać stawkę – do tej pory najwcześniejszą pozycją startową Italii była czwórka. Jako ostatni wystąpi Maltańczyk Ramires Sciberras z balladą „Stilla ċkejkna”. Chociaż Malta będzie już po raz dwudziesty uczestniczyć w konkursie, jeszcze nigdy nie zdażyło jej się zamykać cześci konkursowej – bywała natomiast przedostatnia. Hiszpania wylosowała 10. pozycję startową – reprezentantką kraju jest Chloe DelaRosa, której piosenkę poznamy 7 października. Po losowaniu pozostają pozycje 2-9 oraz 11-16 i o tym, z której pozycji występuje Dominik Arim z Polski zadecydują już producenci show. Kolejność ma zostać ustalona w momencie, gdy wybrane już będą wszystkie piosenki i opublikowana przed konkursem (najpewniej w drugiej połowie października lub na początku listopada). Z których pozycji do tej pory startowała Polska i jak to się skończyło?
- 2003: „Coś mnie nosi” pozycja 7/16 (wylosowana), miejsce 16/16 (ostatnie)
- 2004: „Łap życie” pozycja 8/18 (wylosowana), miejsce 17-remis/18 (ostatnie)
- 2016: „Nie zapomnij” pozycja 8/17, miejsce 11/17
- 2017: „Mój dom” pozycja 2/16, miejsce 8/16
- 2018: „Anyone I want to be” pozycja 20/20 (wylosowana), miejsce 1/20
- 2019: „Superhero” pozycja 11/19 (wylosowana), miejsce 1/19
- 2020: „I’ll be standing” pozycja 6/12 (wylosowana), miejsce 9/12
- 2021: „Somebody” pozycja 3/19, miejsce 2/19
- 2022: „To the moon” pozycja 2/16, miejsce 10/16
- 2023: „I just need a friend” pozycja 9/16, miejsce 6/16
Cypryjski (i nie tylko) cel minimum
30 września odbyła się premiera piosenki cypryjskiej na Eurowizję Junior pt. „Crystal Waters”. Pierwsza prezentacja miała miejsce podczas show Omorfi Mera w telewizji cypryjskiej, a zaraz potem utwór Marii Pissarides trafił na YouTube. Piosenkę przygotowali Armin Gilani, szwedzki DJ i producent oraz była reprezentantka Cypru na JESC – Sophia Patsalidou. Maria wykona utwór po grecku i angielsku, a do piosenki powstał już teledysk. W związku z tym, iż „Crystal Waters” zawiera dancebreak, należy się spodziewać, iż sam występ w Madrycie będzie mocno nastawiony na taniec, zresztą agencja zajmująca się przygotowaniem Marii zorganizowała swego czasu casting na tancerki. W efekcie wyłoniono cztery dziewczęta, które razem z wokalistką polecą do stolicy Hiszpanii. Cypr nie może pochwalić się wieloma sukcesami na Eurowizji Junior, dlatego w tym roku z pewnością ekipa CyBC liczyć będzie na wysoką pozycję. Aby Maria została okrzyknięta najlepszą reprezentantką wyspy, musi zająć co najmniej siódme miejsce. A jakie cele minimalne mogą stawiać sobie pozostałe kraje? Sprawdźmy!
- Albania i Macedonia: miejsce 4.
- Estonia: miejsce 14.
- Niemcy: miejsce 8.
- Irlandia: miejsce 3.
- Portugalia: miejsce 7.
- San Marino: miejsce 9.
Co mogą osiągnąć kraje, które już wygrały JESC?
Hiszpania, Ukraina, Polska, Francja, Gruzja, Holandia, Armenia, Włochy i Malta to kraje, które wygrywały już konkurs więc teoretycznie kilka więcej mogą ugrać, natomiast w takiej sytuacji można zweryfikować poszczególne rankingi i zobaczyć, gdzie jeszcze jest cel do osiągnięcia:
- Hiszpania – wygrała televoting w 2004, ale nigdy nie wygrała ani online-votingu ani głosowania jury
- Ukraina – wygrała głosowanie televoting+jury w 2012, ale nigdy nie wygrała online-votingu i głosowania jury
- Polska – wygrała online voting w 2018 i 2019 roku, jednak nigdy nie wygrała głosowania jurorskiego
- Gruzja – wygrała głosowania televoting+jury w 2008 i 2011 oraz głosowanie jury w 2016, ale nigdy nie wygrała online-votingu
- Holandia – wygrała głosowanie televoting+jury w 2009 i online-voting w 2017, ale nigdy nie wygrała głosowania jury
- Włochy – wygrały głosowanie televoting+jury w 2014, ale nigdy nie wygrały głosowania online czy jurorów
- Malta – wygrała głosowanie televoting+jury w 2013 i 2015, ale nigdy nie wygrała głosowania jury
Pozostają nam dwa kraje – Francja i Armenia. Franzuci zwyciężyli konkurs trzykrotnie, w latach 2020, 2022-2023, przy czym w 2020 i 2023 zdołali zająć 1. miejsce w obu rankingach (online i jury). W 2022 zdobyli pierwsze miejsce głosami komisji, ale w online-votingu pokonały ich Wielka Brytania z Hiszpanią. Armenia ma na swoim koncie wygraną na JESC 2010 gdzie wypadła najlepiej w połączonym głosowaniu starego formatu (widzowie + jury). Następnie w 2016 roku kraj ten wygrał jedno z dwóch głosowań jurorskich (to dziecięce), a w 2021 Ormianom udało się zdominować online-voting.
Kiedy i na co czekamy?
Co nas czeka w najbliższych dniach i jakich premier przez cały czas wypatrujemy? Znamy już prawie całą stawkę uczestników – do kompletu brakuje nam jedynie przedstawicielki Irlandii. W niedzielę z preselekcji odpadli Robyn Doyle i Kiefer Byrne co oznacza, iż w stawce pozostały same dziewczęta. Wiemy, jak brzmi dziewięć na 17 utworów konkursowych, przy czym utwory z Malty, Albanii i Polski przejdą jeszcze drobne zmiany. Jedynie na podstawie fragmentu możemy ocenić, jak brzmi piosenka „Come noi” z San Marino. Póki co znamy tylko datę premier Estonii (4.10.) i Hiszpanii (7.10)., a brakuje nam terminów dla Armenii, Gruzji, Irlandii (po 13.10.), Macedonii, Portugalii i San Marino. Wszystkie utwory powinny być opublikowane najpóźniej 15 października. Ceremonia Otwarcia JESC 2024 w Madrycie odbędzie się prawdopodobnie 10 listopada, a próby techniczne ruszą dzień później i będą podzielone na dwie serie (poniedziałek-wtorek i środa-czwartek). W piątek 15 listopada odbędą się dwie próby generalne (pierwsza – w ciągu dnia i druga – jurorska o 18:00). Po drugiej próbie ruszy I tura głosowania online, która zakończy się na chwilę przed finałem 16 listopada. Polska delegacja wyleci do Hiszpanii najpewniej 9 listopada.
Źródło: JuniorEurovision.tv, Wikipedia, CyBC, inf. własne, fot.: Caja Magica (Madrid-Destino.com)