Hiszpania ma już utwór na Eurowizję Junior
Kolejne juniorowe premiery za nami! Po lekkim falstarcie w końcu poznaliśmy piosenkę gospodarzy, którą wykona młodziutka Chloe DelaRosa. Jest to „Como la Lola”, którą wielu fanów porównuje do hiszpańskiego przeboju „Antes muerta que sencilla” Marii Isabel z 2004 roku. Autorami piosenki są Luis Ramiro, Alejandro Martínez i David Parejo. Luis i Alejandro to autorzy ubiegłorocznego „Loviu”, które w Nicei zajęło 2. miejsce. Przed Chloe wielkie wyzwanie, bo będzie pierwszą reprezentantką Hiszpanii od 50 lat, która zaśpiewa przed własną publiką w konkursie Europejskiej Unii Nadawców. Telewizja RTVE po raz ostatni organizowała Konkurs Piosenki Eurowizji w 1969 roku, a Eurowizję Junior gości w tym roku po raz pierwszy. Dodatkowo statystyki tego kraju pokazują, iż jest to jeden z najwyżej ocenianych państw w historii JESC. Na dziewięć startów aż sześć znalazło się w czołowej trójce, z czego Maria Isabel wygrała w 2004, Sergio, Antonio i Sandra zajmowali drugie miejsca, a Melani i Solea trzecie. Równie wysoko był Dani Fernandez z 2006 roku, który wywalczył 4. miejsce, a i pozycja Carlosa Higesa (szósta) z 2022 uznawana była za sukces. Jedynie Levi Diaz nie zdołał zająć wysokiej pozycji, ani choćby nie wszedł do top10. Jego „Reir” w 2021 roku było dopiero piętnaste. Sprzedaż biletów na Eurowizję Junior rusza już 15 października, a media eurowizyjne z tego kraju szacują, iż zainteresowanie wejściówkami będzie ogromne. Dodatkowo RTVE przygotuje (po raz pierwszy w historii) transmisję radiową Eurowizji Junior – komentatorami dla radia RNE będą David Asensio i Sara Calvo. Dodatkowo przygotowane będą specjalne audycje przed i po finale. To nie koniec niespodzianek, bo RTVE po raz pierwszy relacjonować będzie Eurowizję Junior także po katalońsku. Sònia Urbano i Xavi Martínez pełnić będą rolę komentatorów. Widzowie znają ich już z dorosłej Eurowizji 2024, gdzie po raz pierwszy udostępniono katalońską relację. W języku hiszpańskim Eurowizję Junior relacjonować będą Tony Aguilar i Julia Varela, którzy robią to od 2019 roku.
Portugalia wysyła balladę
Na JESC gotowa jest też telewizja portugalska RTP. Wczoraj odbyła się premiera ballady „Esperanca” dla Victorii Nicole z „The Voice Kids”. 13-letnia zwyciężczyni talent-show jest jedną z autorek piosenki, co wyróżnia ją na tle stawki Eurowizji Junior w Madrycie. Utwór jest niezwykle osobisty i mówi o tym, by ignorować głosy w głowie, które skłaniają do zwątpienia w swoje własne sukcesy. Wśród twórców utworu są też mentorzy „The Voice Kids” Nininho Vaz Maia and Bárbara Tinoco. Wokalistka, która w Festival da Cancao 2023 zajęła 4. miejsce za „Goodnight” uważa, że Victoria przygotowała dla siebie niezwykle wymagający wokalnie utwór, ale wierzy w powodzenie występu bo reprezentantka Portugalii na JESC to świetna piosenkarka z silnym głosem. W sieci znaleźć można wiele pozytywnych komentarzy dotyczących utworu „Esperanca”. O ile Hiszpanka Chloe ma wysoko powieszoną poprzeczkę, tak statystyki Portugalii w JESC nie są oszałamiające. Kraj tylko raz wszedł do czołowej dziesiątki – w 2022 roku zajął 8. miejsce za piosenkę „Anos 70” Nicolasa Alvesa. Pozostałe starty kończyły się w obrębie 11-18. miejsca. Jak będzie w tym roku? Przekonamy się już za nieco ponad miesiąc.
Premiera Gruzji, revamp Albanii
Wcześniej, bo 13 października, dowiemy się jaki utwór przygotowała Gruzja. Zwycięzca selekcji „Ranina” – Andria Putkaradze – ma zaśpiewać piosenkę „To my mom”, a premiera odbędzie się w niedzielę o 16:00 na YouTube. Ponownie w roli kompozytora znalazł się Giga Kukhianidze, który ma na koncie aż 13 z 17 gruzińskich piosenek Eurowizji Junior. W tym roku przy tworzeniu piosenki pomagała mu Maka Davitaya. Wiemy, iż nadawca gruziński nagrał już klip do utworu, a Andria wystąpił tam w stroju zaprojektowanym przez Izę Nadareishvili. To póki co jedyny znany nam termin premiery kolejnej piosenki na JESC. przez cały czas brakuje nam informacji o tym, kiedy usłyszymy utwór z Armenii (Leo) oraz z Irlandii, chociaż w tym drugim przypadku są szanse, iż wybrzmi on już podczas finału preselekcji w niedzielę. W finale konkursu znalazły się Lottie O’Driscoll Murray, Enya Cox Dempsey i Isla McManus. W sieci pojawił się już revamp utworu „Vallëzoj” z Albanii, a realizowane są ostatnie przygotowania do premiery teledysku Malty do piosenki „Stilla ċkejkna”, która też przeszłą lekkie modyfikacje. 10 października odbędzie się premiera teledysku francuskiego do piosenki „Comme ci, comme ça”.
Bardzo niskie notowania Polski
Telewizja Polska nie podaje na razie żadnych nowych szczegółów dotyczących teledysku czy nowej wersji utworu „All Together”, który w Madrycie wykona Dominik Arim. Wiemy tylko, iż w sobotę odbył się casting na eurowizyjnych tancerzy młodego wokalisty, a cały występ ma być utrzymany w klimacie tańca współczesnego i jazzu. Nagranie występu z „Szansy na Sukces” ma na oficjalnym kanale Junior Eurovision ponad 52 tysiące wyświetleń, a na kanale YouTube TVP prawie 90 tysięcy wyświetleń. W wyświetleniach na JESC YouTube prowadzi Cypr, zbliżając się do 100 tysięcy wyświetleń. Druga jest Francja (91 tysięcy), a trzecie Niemcy (prawie 80 tysięcy). Niestety, polski utwór „All Together” nie jest wysoko oceniany przez fanów. W głosowaniu aplikacji MyEurovision Scoreboard zajmujemy ostatnie miejsce (14.) z wynikiem 1688 punktów. Wyżej jest choćby San Marino (1905). Prowadzi Ukraina z prawie 12,5 tysiącami punktów, druga jest Estonia (9,6 tysięcy), a trzeci Cypr (9,5 tysiąca). Także na EurovisionWorld w ocenach wypadamy najsłabiej. „All Together” zdobywa średnio 2,5 gwiazdek na pięć możliwych. Maksymalną średnią ocen osiągnęły dwa kraje – Estonia i Portugalia. Wielu fanów podkreśla, iż tak niskie ratingi Polski to nie wina Dominika Arima, a źle dobranej piosenki, która jest archaiczna i nie nadaje się na tego typu konkurs.
Źródło: RTVE, RTP, Wikipedia, Eurovoix, YouTube, TVP, My Eurovision Scoreboard, Eurovision World, fot.: M. Błażewicz 2024