Eurowizja Junior 2024: Podsumowanie wiadomości. Co nowego w preselekcjach? Zaglądamy do naszych sąsiadów i nie tylko!

dziennik-eurowizyjny.pl 5 miesięcy temu

Niemcy rozpoczynają preselekcje

Już dziś o 15:00 telewizja niemiecka KiKA rozpoczyna preselekcje narodowe przed Eurowizją Junior 2024 . O godzinie 15:00 nadawca opublikuje imiona pięciu wewnętrznie wskazanych finalistów oraz minutowe fragmenty ich eurowizyjnych piosenek. Krótkie klipy zostały już nagrane w Hamburgu. Uruchomione zostanie głosowanie internetowe, które potrwa do końca miesiąca i stanowić będzie 50% wyników. Druga połowa głosów należeć będzie do jurorów-ekspertów. Zwycięzca selekcji otrzyma tytuł reprezentanta Niemiec na Eurowizji Junior 2024 w Madrycie i rozpocznie nagrywanie pełnej, trzyminutowej wersji wskazanej piosenki. Utwory w wersjach demo dostępne będą na stronie Eurovision.de. Format selekcji jest bardzo podobny do tego, który zastosowano rok temu. Telewizja niemiecka wróciła wtedy do JESC po roku przerwy kreatywnej związanej z niskimi rezultatami osiąganymi w 2020-2021. Efekt? Stosunkowo lepsze miejsce w rankingu, bo Fia za „Ohne Worte” zajęła 9. miejsce, tym samym Niemcy pierwszy raz znalazły się w czołowej dziesiątce. Co ciekawe, Niemcy w głosowaniu jurorów wypadły słabo bo zajęły 12. pozycję, ale w głosowaniu internautów Fia wywalczyła 4. miejsce, przegrywając jedynie z Francją, Hiszpanią i Ukrainą, za to pokonując Polkę, Maję Krzyżewską. Będzie to czwarty start Niemiec w JESC. Do tej pory kraj reprezentowały jedynie dziewczęta.

Kto będzie reprezentować Holandię?

Poznaliśmy już uczestników preselekcji Holandii. „Junior Songfestival 2024” odbędzie się 21 września i podobnie jak ostatnio, usłyszymy w nim cztery utwory. Tym razem dwie piosenki wykonane będą przez solistów. Pierwszy utwór zaśpiewa 14-letni Ruben Philips, który ma na swoim koncie udział w musicalach. Drugi solowy numer zaprezentuje wokalistka z Ukrainy – 12-letnia Veronika Morska, która startowała w preselekcjach swojego kraju przed JESC 2021 zajmując 3. miejsce. Wcześniej brała też udział w ukraińskich programach talent-show „Mam Talent” oraz „The Voice”. Trzeci utwór zaśpiewa trio. W skład formacji wejdą 13-letni Dunyah Oury Diallo urodzony w holenderskim mieście Almere, 13-letni Hidde Terbraak oraz ich rówieśniczka Saïda Manar, którą Holendrzy mogą znać z „The Voice Kids” sprzed trzech lat. Ostatnią piosenkę wykona kwartet Stay Tuned. Stworzą go 13-letnia Chiara Honkoop, 11-letnia Miucha Buursen z „The Voice Kids”, 11-letnia Inkar oraz 12-letni Niek. Każdy z uczestników otrzyma utwór napisany specjalnie na potrzeby preselekcji narodowych. Holandia to jedyny kraj, który startuje w JESC od samego początku i nigdy nie ominął ani jednej edycji. Dwa ostatnie starty zakończyły się zajmowaniem 7. miejsca. Łącznie Holandia już czterokrotnie zakończyła rywalizację na tej pozycji i jest to czwarty najlepszy wynik kraju w konkursie.

Macedonia już po castingu

W środę w Skopje odbył się casting na reprezentanta Macedonii . Kandydaci, którzy zgłosili się do udziału zostali zaproszeni na przesłuchanie, a o tym, kto pojedzie na Eurowizję Junior zadecydują jurorzy. Komisja nie oceniała utworów przygotowanych na JESC, a jedynie wokal i prezencję sceniczną uczestników. Każdy kandydat miał prawo zaśpiewać dwie wybrane przez siebie piosenki. Regulamin wewnętrznych przesłuchań ogłoszono 3 czerwca na stronie telewizji MRT. Zgodnie z zapisami komisja musi składać się z co najmniej trzech osób, a pracownicy MRT mogą wejść w jej skład. Po tym, jak nadawca ogłosi nazwisko zwycięzcy selekcji, nowy reprezentant ma 10 dni by razem z przedstawicielami telewizji stworzyć team autorów i kompozytorów piosenki na Eurowizję Junior. Po stronie nadawcy może (ale nie musi) być prawo wyboru chórzystów i tancerzy, którzy wspierać będą reprezentanta na scenie w Madrycie. Autorzy i kompozytorzy mają obowiązek współpracować z MRT, z kolei telewizja bierze na siebie koszt produkcji utworu. Jednocześnie to po stronie telewizji są koszty zakwaterowania całej delegacji w stolicy Hiszpanii na czas Eurowizji Junior. Macedonia Północna już po raz 19. wystąpi na Eurowizji Junior. Ciekawostką jest, iż aż dziewięciokrotnie ten bałkański kraj zajmował 12. miejsce w stawce. Stało się tak także w zeszłym roku, gdy kraj reprezentowała Tamara Grujeska. Wokalistka wygrała wcześniej plebiscyt „Nasz Faworyt” Dziennika Eurowizyjnego.

Ukraina i Irlandia zbierają zgłoszenia

Do 26 kwietnia młodzi irlandzcy wokaliści mają czas by zgłosić się do preselekcji „Junior Eurovision 2024” organizowanych przez TG4 . Z kolei w Ukrainie przyjmowanie zgłoszeń potrwa do 3 lipca . Producentką muzyczną selekcji po raz drugi będzie Svitlana Tarabarova, a telewizja ukraińska nie wymaga od zgłaszających się, by wysyłali swoje autorskie utwory. Do udziału w konkursie wystarczą covery, a nadawca zastrzega, iż nadesłanie utworu autorskiego nie zwiększa szans na możliwość przejścia uczestnika do kolejnego etapu selekcji. Wszyscy mają być równi. Do 25 lipca powstanie long-lista 15 najlepszych kandydatów, którzy zaproszeni zostaną do udziału w letnim obozie muzycznym, gdzie pracować będą z ekspertami wokalnymi i producentami. Bazując na postępach uczestników obozu komisja wyłoni sześciu finalistów preselekcji i jeżeli ktoś z nich nie będzie mieć autorskiego utworu, takowy zostanie dla niego przygotowany. Finał preselekcji odbędzie się we wrześniu w formule internetowej. Zwycięzcę wskażą trzyosobowa komisja oraz internauci. Ukraina wystartuje w Eurowizji Junior już po raz dziewiętnasty. Rok temu zajęła 5. miejsce za piosenkę „Kvitka” – jest to czwarty najlepszy rezultat naszych sąsiadów w tym konkursie.

Kiedy finał „Szansy na Sukces”? Będzie istotna zmiana!

W tegorocznej Eurowizji Junior udział wezmą także Estonia (Annabelle Ats), Francja (wybór wewnętrzny), Włochy (wybór wewnętrzny z finalistów „The Voice Kids”), Malta, Hiszpania oraz Polska, gdzie organizowane będą preselekcje „Szansa na Sukces – Eurowizja Junior 2024” . Castingi odbyły się w maju, a prawdopodobnie w lipcu nagrane zostaną trzy odcinki półfinałowe, których emisja zaplanowana zostanie na wrzesień. Patrząc w kalendarz możliwe jest, iż pierwszy odcinek obejrzymy już 1 września, co oznacza, iż finał mógłby być pokazany na żywo 23 września. Drugą opcją jest przesunięcie projektu o tydzień, gdzie emisja rozpoczęłaby się 8 września i zakończyła finałem 29 września. Dla naszego kraju będzie to już jedenasty start, a warto dodać, iż preselekcje „Szansa na Sukces – Eurowizja Junior” to ewenement i jedyny tak konsekwentny sposób wyboru reprezentanta w TVP. Konrad Smuga, który wziął udział w panelu „Porozmawiajmy o Eurowizji” OGAE Polska ma nadzieję, iż format przez cały czas będzie trwać chociaż on sam ma już nie zajmować się Eurowizją u polskiego nadawcy. Nie będzie więc reżyserem „Szansy na Sukces” oraz nie przygotuje występu na konkurs w Madrycie. Kto go zastąpi? Na razie nie wiadomo.

PAMIĘTAJ O:

Głosowaniu w plebiscycie „Wymarzony Reprezentant Polski na ESC” – TUTAJ

Udziale w ankiecie dotyczącej przyszłości Polski na Eurowizji – TUTAJ

Źródło: KiKA, ZAPP NPO, Instagram, MRT, UA:Suspilne, TG4, inf. własne, fot.: Corrine Cumming / EBU

Idź do oryginalnego materiału