Eurowizja Junior 2024 Podsumowanie: Gruzja i Armenia w stawce. Kto będzie reprezentował Kaukaz? • Hiszpanie kończą przyjmowanie zgłoszeń • Jaki format „Szansy na Sukces” w Polsce?

dziennik-eurowizyjny.pl 4 miesięcy temu

Kaukaz wzmacnia Eurowizję Junior

Do trzynastu wzrosła stawka państw Eurowizji Junior 2024, a frekwencyjnie konkurs poprawiły dwa państwa Kaukazu. Uczestnictwo potwierdza telewizja Armenii – ARMTV. Zrobiła to znacznie wcześniej niż rok temu, gdy do ostatniej chwili nie było pewne, czy kraj w ogóle wystąpi z uwagi na kryzys w Górskim Karabachu. Ostatecznie jednak ARMTV potwierdziła udział od razu informując, iż na JESC wysłana będzie formacja Yan Girls z „Do it my way”. Świetny występ zakończył się wysokim, trzecim miejscem. Armenia to jeden z najwyżej notowanych państw Eurowizji Junior. Na szesnaście startów nigdy nie wypadł z czołowej dziewiątki, a do tego aż dziesięć razy znalazł się w top3, z czego dwukrotnie wygrał i dwukrotnie też organizował show w Erywaniu. Od 8 lipca będzie się można zgłaszać do udziału w preselekcjach wewnętrznych. Aplikacje, wraz z dodatkowymi materiałami, w tym z nagraniem wokalnym coveru muszą być wysłane do 21 lipca, a do końca lipca zorganizowany zostanie casting w stolicy, na którego podstawie organizatorzy wybiorą najlepszego kandydata, dla którego stworzony zostanie eurowizyjny utwór. Kandydaci muszą posiadać obywatelstwo Armenii lub rezydenturę co najmniej od dwóch lat.

Gruzja obecna w Madrycie

Wątpliwości co do startu rozwiała też telewizja gruzińska. GPB potwierdza udział, ale nie potwierdza Andrii Putkaradze w roli reprezentanta co świadczy o tym, iż w Tbilisi mają jakiś inny plan co do Eurowizji Junior. Andria Putkaradze wygrał talent-show „Ranina”, który od lat wykorzystywany jest jako preselekcje do Eurowizji Junior. Po tym, jak ogłoszono zwycięzcę, na stronie GPB pojawiła się informacja, iż Andria pojedzie na Eurowizję Junior, jednak wzmianka gwałtownie zniknęła, co połączono z możliwym wycofaniem się kraju ze względu na kryzys polityczny. Ostatecznie jednak to nie z udziałem jest „problem”, a z tym, kto będzie kraj reprezentował. Gruzini poinformowali jedynie o tym, iż przedstawiciel będzie ogłoszony wkrótce. „Ranina”, chociaż zyskała renomę i była choćby nominowana w konkursie telewizyjnym EBU „Heart of Europe” w kategorii „Rozrywka”, nie daje Gruzji aż tak dobrych wyników w JESC. Kraj największe sukcesy odnosił przed 2018 rokiem – wtedy zdążył aż trzykrotnie wygrać i dwukrotnie zająć drugie miejsce. „Ranina” dała co prawda jedno trzecie (Mariam Bigvava) i jedno czwarte (Niko Kajaia) miejsce, ale poza tym Gruzja dwukrotnie zajęła 14. pozycję, co jest najsłabszym wynikiem (2019 i 2023).

Hiszpanie zamknęli zgłoszenia

Do 3 lipca telewizja hiszpańska RTVE zbierała zgłoszenia do preselekcji wewnętrznych przed Eurowizją Junior. W pierwszej fazie kandydatów ocenia się drogą internetową – komisja przygląda się nagraniom wokalnym wysłanym do RTVE i wybiera uczestników, których warto zaprosić do drugiej fazy czyli castingu na żywo. Przesłuchanie ma się odbyć w Madrycie w drugiej połowie lipca. Efektem przesłuchania ma być wskazanie finalistów, którzy przedstawieni będą zarządowi RTVE. Telewizja przygotuje też wtedy kilka utworów na Eurowizję Junior i spróbuje dopasować je do zaprezentowanych uczestników tak, by powstało idealne dobranie. Piosenki na JESC przyjmowane będą bez otwartego konkursu, ale RTVE planuje skontaktować się z kompozytorami zarówno z Hiszpanii jak i poza jej granicami. Po ostatecznym dopasowaniu i wyborze reprezentanta z piosenką we wrześniu utwór ma zostać nagrany i stworzony będzie teledysk. Podobnie jak ostatnio, premiera ma nastąpić pod koniec września w porze najwyższej oglądalności. Będzie to dziesiąty udział Hiszpanii w konkursie. Na dziewięć startów kraj aż sześć razy był w czołowej trójce, z czego raz wygrał i trzykrotnie był drugi.

Jaki będzie format „Szansy na Sukces”?

W Polsce nagrania programu „Szansa na Sukces – Eurowizja Junior 2024”. Trzymane jest to jednak w wielkiej tajemnicy i póki co wiemy tylko, iż na nagraniach pojawiły się byłe reprezentantki Polski – Sara James oraz Luna, które będą wchodzić w skład jury półfinałowego. Należy się spodziewać, że w odcinkach półfinałowych zobaczymy wielu wykonawców z ostatnich edycji „The Voice Kids”. Sam format konkursu nie pozostało znany, a ostatnio dochodziło w nim do kilku zmian. To, co od 2019 się nie zmienia to fakt iż mamy trzy odcinki półfinałowe nagrane wcześniej – w każdym z nich startuje po siedmiu wykonawców, a jury (zazwyczaj trzy osoby) wskazuje zwycięzcę odcinka, wręczając też wyróżnienia. W 2019 do finału trafiły trzy dziewczęta, a sześć pozostałych kandydatów dostało wyróżnienia (po dwa na odcinek). W finale uczestnicy najpierw śpiewają cover (tematyczny, ze swojego odcinka półfinałowego) i potem piosenkę przygotowaną na Eurowizję Junior – każdy inną. Tak było w latach 2019-2021. W 2022 pojawiła się zmiana, a do finału dołączyła czwarta osoba, która otrzymała tzw. „Złoty bilet”. Stała się nią Laura Bączkiewicz, która później wygrała cały konkurs i pojechała na Eurowizję Junior. Dodatkowo w „Szansie na Sukces” pojawiła się runda superfinałowa, do której dotarło dwóch najlepszych kandydatów. O składzie superfinału decydowała komisja razem z widzami (50/50), a w ostatecznej rundzie już tylko komisja, co uznane zostało za niesprawiedliwe. W 2023 przyznano aż dwa „złote bilety” i łącznie w finale pojawiło się pięciu uczestników. Skład superfinału wskazywali widzowie oraz jurorzy, a następnie tylko widzowie, przy czym dwójka superfinalistów śpiewała ten sam utwór przygotowany na Eurowizję Junior. Czy w 2024 będą kolejne zmiany formatu? Dowiemy się prawdopodobnie we wrześniu!

Źródło: ARMTV, GPB, Eurovoix, RTVE, ESCplus.es, TVP, Instagram, Wikipedia, fot.: M. Błażewicz 2020

Idź do oryginalnego materiału