Eurowizja Junior 2024 i Eurowizja 2025: Cypr wraca na dziecięcy konkurs i ma już reprezentanta do dorosłej edycji! Ambitne plany wyspiarzy, w tle duże pieniądze

dziennik-eurowizyjny.pl 4 miesięcy temu

Kto zapłacił za udział Cypru w JESC?

Pieniądze co prawda szczęścia nie dają, ale mogą dać wyjazd na Eurowizję Junior i to choćby wtedy, gdy kraj od lat w tym konkursie nie startuje. Potwierdziły się wcześniejsze spekulacje, że wśród państw powracających do JESC jest Cypr i nadawca CyBC (RIK). Nie byłoby to możliwe, gdyby nie firma Chandal Entertainment Ltd zarejestrowana na Cyprze, który jest rajem podatkowym. To właśnie ta firma miała (według spekulacji) nie tylko wybrać reprezentantkę Cypru, ale też opłacić w całości lub chociaż w sporej części składkę, jaką telewizja CyBC musi uiścić, by wziąć udział w Eurowizji dla Dzieci. Do Madrytu pojedzie 11-letnia piosenkarka, tancerka i aktorka Maria Pissarides, do której rodziny należy firma Chandal Enterainment Ltd, chociaż nadawca CyBC podkreśla, iż wokalistkę wskazano po ocenie oferty, jaką zaprezentowano nadawcy cypryjskiemu. A oferta jest niezwykle ciekawa. Maria jest utalentowaną artystką, ma spore zaplecze, na stałe mieszka w Londynie gdzie się uczy, a jej rodzice z pewnością nie będą oszczędzać na piosence czy na występie scenicznym. Utwór napisany został przez Sofię Patsalidou, reprezentantkę Cypru na JESC 2014. Popularna na Cyprze wokalistka współpracuje z Chandal Entertainment biorąc udział w sesjach wokalnych organizowanych przez firmę. Wkład do eurowizyjnej piosenki Cypru wniesie też Szwed Armin Gilani. Reżyserem występu będzie znana choreografka z UK – Layla Ellison, a Chandal Entertainment Ltd rozpoczął już proces szukania tancerzy dla Marii. Chętni mogą zgłaszać się do końca miesiąca. Z formularza zgłoszeniowego wynika, iż Chandal Entertainment planuje też trasę promocyjną i szereg dodatkowych występów Marii przed wyjazdem do Madrytu.

Uczestnictwo dzięki zewnętrznemu wsparciu

Historia JESC, ale też i dorosłej Eurowizji, pamięta przypadki, w których kraje nagle wracały do rywalizacji tylko dlatego, iż nadawcy otrzymali pokaźne wsparcie finansowe w zamian za wysłanie na konkurs odpowiedniej osoby. Było tak m.in. w przypadku wspomnianej już Eurowizji Junior 2014 gdzie po wielu latach powróciła Chorwacja, tylko dlatego, by wystawić Josie, wokalistkę i osobowość telewizyjną, o której media lokalne sporo informowały. Wokalistka nie tylko miała śpiewać i tańczyć, ale uznawano ją też za geniusza matematycznego i utalentowaną programistkę. W JESC niestety jej nie poszło i Chorwacja, zgodnie z tytułem konkursowej piosenki dokonała „Game Over”. Rok później San Marino reprezentowane było przez rosyjsko-azerską wokalistkę Kamillę z Ukrainy. Wskazana została nie bez powodu – jej rodzice zaoferowali telewizji SMRTV pokrycie części kosztów udziału oraz całkowite opłacenie występu scenicznego. Efekt? 14. miejsce. W 2021 roku do JESC po paru latach wróciła Bułgaria, a projekt był możliwy do zrealizowania dzięki wsparciu gminy i miasta Dobrycz. To właśnie lokalne instytucje wybrały i później promowały duet Denislavy i Martina, jednak efekt starań był mizerny. Duet zajął 16. miejsce. W dorosłej Eurowizji wykonawcy lub ich otoczenie też czasem mają wpływ na to, czy dany kraj w ogóle weźmie udział w Eurowizji. Jednorazowy powrót Bośni i Hercegowiny w 2016 stał się faktem dzięki Deenowi i jego ekipie oraz sponsorom. Podobnie było z Serhatem czy Senhit z San Marino – to ich fundusze pozwoliły na udział San Marino, promocję i efektowne występy. Czy takie działania są złe? Nie, jeżeli łączą się z wyborem wewnętrznym reprezentanta i piosenki bez organizowania żadnych preselekcji publicznych czy wewnętrznych.

Pierwsza i jedyna dyskwalifikacja w historii

Będzie to już jedenasty start Cypru na Eurowizji Junior. Wyspiarze zadebiutowali wtedy co my – w 2003 roku, a ich pierwsza piosenka od razu stała się tematem żartów fanów konkursu. Obowiązywała ówcześnie zasada w której to dzieci miały być autorami swoich piosenek. Trudno uwierzyć, iż mała Theodora Rafti sama przygotowała balladę „Mia efhi” i przygotowała aranżację orkiestrową na kilkanaście instrumentów. Debiut nie był udany, aczkolwiek Cypr wypadł lepiej od Polski i zajął 14. miejsce – spora w tym zasługa greckiej dwunastki, bo bez niej Theodora miałaby tylko jeden punkt więcej od naszej Kasi Żurawik. Rok później selekcje narodowe (ówcześnie obowiązkowe) wygrał Marios Tofi, nazywany cypryjskim Ricky’m Martinem. Zajął 8. miejsce co uznano za sukces, a wokalista startował później w wielu międzynarodowych festiwalach, także w Polsce. W 2006 wziął udział w preselekcjach Cypru do dorosłej Eurowizji, jednak ich nie wygrał. Na pocieszenie…zajął 2. miejsce na festiwalu w Koninie. W roku 2005 doszło do pierwszej i jedynej w historii dyskwalifikacji na JESC. Zwycięska piosenka selekcyjna „Tsirko” została uznana za plagiat przez stowarzyszenie rodziców dzieci, które finał narodowy przegrały. W efekcie wielkiej awantury Rena Kiriakidi na Eurowizję Junior nie pojechała, ale Cypr zachował prawo głosu. Do tej pory najwyższym wynikiem Cypru w konkursie jest ósme miejsce zdobyte najpierw przez Mariosa, a potem w 2006 przez duet Luisa i Chirstiny.

Rysa na braterstwie Cypru i Grecji

W 2007 kraj zajął niższe, 14. miejsce za sprawą tancerza i wokalisty Yiorgosa Ioannidesa. Wybuchł wtedy skandal, bo o ile Grecja konsekwentnie dawała Cyprowi 12 punktów, w zamian otrzymała … raptem 2 punkty i wylądowała na ostatnim miejscu. Sprawa trafiła choćby do środowisk politycznych, a telewizja ERT chciała wycofać się z Eurowizji Junior. Uznano jednak, iż nie może bo już wcześniej (w maju 2007) było wiadomo, iż to telewizja cypryjska będzie gospodarzem Eurowizji Junior 2008. Nadawca wygrał walkę o tytuł organizatora pokonując oferty Szwecji i Ukrainy. Konkurs trafił do słonecznego Limassol i był niezłą reklamą atrakcji turystycznych wyspy, jednak nie przyniósł nadawcy zbyt wielkich dochodów ani rozgłosu. Media lokalne narzekały, iż mało kto interesował się wtedy JESC. Same reprezentantki wyspy też nie wypadły najlepiej – Elena Mannouri and Charis Savva zajęły raptem 10. miejsce. Niejako przymuszona do startu Grecja znów dostała nożem w plecy i o ile dała Cyprowi dwunastkę, w zamian dostała siedem punktów. Znów były to jedyne punkty, jakie pozyskała i zakończyła start na przedostatnim miejscu, decydując się ostatecznie na wycofanie z konkursu. Pozbawiony Grecji Cypr pozostał w JESC jeszcze na 2009 rok. Rafaella Costa wywalczyła jednak 11. miejsce i na tym starty wyspy się skończyły. Powrócono na chwilę w 2014 roku za sprawą Sophii Patsalides. Wokalistka wykonała nowoczesny utwór „I pio omorfi mera” i była to pierwsza propozycja Cypru po grecku i angielsku. Oczekiwania były duże, jednak piosenkarka nie pobiła rekordu i zakończyła rywalizację na 9. pozycji. CyBC znów się wycofało.

Polska i Cypr z niewielką wymianą punktów

Kolejny powrót nastąpił w 2016 roku, a reprezentantem został George Michaelides, którego piosenka „Dance Floor” miała podbić Europę. Pomimo tanecznego brzmienia i zaawansowanego występu młody wokalista uzbierał 27 punktów co dało mu przedostatnie miejsce. Rok później na Eurowizji Junior pojawiła się Nicole Nicolaou z „I wanna be a star”. Wokalistka otwierała stawkę, ale zakończyła start na identycznym miejscu jak jej poprzednik. Z tą różnicą, iż 16. miejsce było tym razem ostatnim. W ten sposób starty Cypru się zakończyły, a nadawca co roku odmawiał powrotu. Chociaż Polska i Cypr zetknęli się na Eurowizji Junior czterokrotnie, jakakolwiek wymiana punktów nastąpiła dopiero przy ostatniej okazji – w 2017 roku daliśmy im 2 punkty, w zamian dostaliśmy jeden. Cypr tylko raz brał udział w głosowaniu internetowym, które zrodziło się (w bólach) w 2017 roku. Był w tym głosowaniu przedostatni. Czy teraz to się zmieni i Europa doceni ten kraj? Jaki wpływ będzie mieć na to ambitna firma Chandal Entertainment Ltd i czy nie będziemy świadkami przesadnych zabiegów mających wywindować Cypr na sam szczyt? Z pewnością warto obserwować tego uczestnika JESC!

Młody mężczyzna z Cypru do Szwajcarii

Telewizja CyBC nie tylko myśli o Juniorze, ale też o dorosłej Eurowizji. Ma już wybranego reprezentanta na 2025 roku i tym razem będzie to mężczyzna. Ma być to osoba młoda, pochodząca z Cypru i mogąca pochwalić się solidnym wykształceniem muzycznym zdobywanym też poza granicami kraju. Na razie nic więcej nie wiemy, ale należy się spodziewać, iż nazwisko wykonawcy poznamy niedługo – możliwe, iż w okolicach 1 września. Portal ieidiseis.gr twierdzi, iż projekt eurowizyjny CyBC ma być wyjątkowy i ambitny. Ambitni mają być też Grecy, a telewizja ERT na razie zajęta jest restrukturyzacją i nie należy się spodziewać żadnych nowych informacji związanych z Eurowizją 2025 w najbliższych tygodniach, ale portal EurovisionFun podaje, że nadawca chce wrócić do top10 konkursu i jest to jego głównym celem. Jednocześnie dzięki zbudowaniu dużego zainteresowania wśród lokalnej widowni chce uzyskać wysoką oglądalność. Warto dodać, iż na ostatnich sześciu konkursach Cypr trzykrotnie pokonał Grecję i Grecja trzy razy była lepsza niż Cypr. Jak będzie w 2025 roku?

Źródło: CyBC, RIK, Chandal Entertainment, Eurovoix, Eurovision Fun, Wikipedia, ieidiseis, fot.: M. Błażewicz 2017

Idź do oryginalnego materiału