Eurowizja Junior 2023: znamy kolejność występów! Kto otworzy i zamknie finał?

eurowizja.org 2 tygodni temu

Eurowizja Junior 2023 oficjalnie otwarta! Wielki tydzień eurowizyjny został rozpoczęty poniedziałkową ceremonią otwarcia. Podczas uroczystości zostały wylosowane państwa które otworzą oraz zamkną finał. Ponadto, pozycję startową wylosowała Francja, czyli gospodarz konkursu. Co z całą kolejnością występów?

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci zawsze rozpoczyna ceremonia otwarcia. To po niej ruszają próby do wielkiego show. W trakcie ceremonii poznajemy państwa które otworzą i zamkną niedzielne show. W trakcie imprezy, losowana jest także pozycja startowa gospodarzy.

Eurowizja Junior 2023: co nas czeka w najbliższym tygodniu?

Po poniedziałkowej ceremonii otwarcia, wtorek i środa to czas pierwszych prób uczestniczących nadawców. Pierwsza połowa państw występuje pierwszego dnia, a kolejna część następnego. Młodzi artyści zapoznają się ze sceną, areną oraz ich możliwościami. W czwartek i piątek rusza kolejna seria prób wszystkich delegacji. Wykonawcy oraz ich ekipy dopinają swoje występy sceniczne. W piątek rusza głosowanie online, w którym każdy może zagłosować na swoich faworytów. Swój głos można podarować również Polsce i Mai Krzyżewskiej! Sobota to czas generalnych prób konkursu. Wtedy poznajemy cały przebieg konkursu. W niedzielę przedpołudniem rusza ostatnia próba, a 16:00 to godzina kiedy rusza wielki finał. W trakcie tygodnia eurowizyjnego, artyści biorą udział w różnych wycieczkach organizowanych przez organizatorów, a także nagraniach pocztówek lub common song, który będzie częścią niedzielnego show.

Eurowizja Junior 2023: projekt sceny. (fot. France Télévisions / eurovision.tv)

Eurowizja Junior 2023: Przebieg ceremonii otwarcia

Ceremonię otwarcia Eurowizji Junior 2023 otworzył pokaz taneczny do różnych popularnych piosenek w ostatnim czasie. Następnie, zaprezentowano wszystkich uczestników tegorocznej Eurowizji Junior. 16 delegacji mogło w tym czasie zaprezentować się na czerwonym dywanie. Po tej części show, przyszedł czas na występ Francuskich reprezentantów z Eurowizji Junior od powrotu do konkursu w 2018 roku. Akompaniował im pianista Van Toam, znany z platformy Tik Tok. Po występach przyszedł czas na przemowy organizatorów, m.in producent show i Head of Delegation Francji – Alexandry Redde-Amiel, mera Nicei – Christiana Estrosi, a także Martina Österdahla – kierownika wykonawczego Eurowizji Junior. Po skrócie piosenek przyszedł czas na losowanie pierwszej i ostatniej pozycji startowej oraz numeru startowego gospodarza. Na koniec, zaprezentowano common song tegorocznej Eurowizji junior – piosenkę Heroes

Eurowizja Junior 2018: Prowadząca Zena wylosowała dla Roksany Węgiel ostatnią pozycję startową (fot. Eurovision.tv / Andreas Putting)

Eurowizja Junior 2023: wyniki losowania i kolejność startowa

Losowanie rozpoczęto od Francji. Gospodarz konkursu wystąpi jako 12. podczas niedzielnego show. Drogą losowania, stawkę Eurowizji Junior 2023 otworzy Hiszpania. Następnie wylosowano ostatnią pozycję startową konkursu. Stawkę natomiast zamknie Holandia. Pełną kolejność startową producenci ogłoszą dzisiaj, późnym wieczorem za pośrednictwem strony junioreurovision.tv.

Eurowizja Junior 2023: wyniki losowania pozycji startowych podczas ceremonii otwarcia (fot. junioreurovision.tv)

Eurowizja Junior 2023: co wiemy?

21. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbędzie się w niedzielę 26 listopada w Nicei. Miejscem konkursu jest 9-tysięczna hala Palais Nikaïa. To druga w ciągu trzech lat edycja organizowana przez Francję. Slogan konkursu brzmi Heroes. Po pięciu startach z udziału wycofał się gościnnie występujący nadawca z Kazachstanu.

Po kilku edycjach Europejska Unia Nadawców zrezygnowała z możliwości prezentowania podczas występów wcześniej nagranych nakładek wideo. Ponadto wszyscy wykonawcy będą musieli występować na żywo i nie wolno będzie wykorzystywać sprzętów usprawniających wokal uczestników. To pierwsza w historii edycja konkursu, w której wystąpią wszystkie państwa tzw. Wielkiej Piątki.

W widowisku udział weźmie 16 państw:

 • Albania – Viola Gjyzeli – Bota ime
 • Armenia – Yan Girls– Do It My Way
 • Estonia – Arhanna – Hoiame Kokku
 • Francja – Zoé Clauzure – Cœur
 • Gruzja – Anastasia i Ranina – Over The Sky
 • Hiszpania – Sandra Valero – Loviu
 • Holandia – Sep i Jasmijn – Holding On To You
 • Irlandia – Jessica McKean – Aisling
 • Macedonia Północna – Tamara Grujeska – Kaži Mi, Kaži Mi Koj
 • Malta – Yulan Law – Stronger
 • Niemcy – Fia – Ohne Worte
 • Polska – Maja Krzyżewska – I Just Need A Friend
 • Portugalia – Júlia Machado – Where I Belong
 • Ukraina – Anastasia Dymyd – Kwitka
 • Wielka Brytania – Stand Uniqu3 – Back To Life
 • Włochy – Melissa i Ranya – Un Mundo Justo
Eurowizja Junior 2023: Nicea gospodarzem konkursu. (fot. junioreurovision.tv)

Źródła: junioreurovision.tv (fot. junioreurovision.tv)

Idź do oryginalnego materiału