Eurowizja Junior 2023 odbędzie się w Nicei. Reprezentantkę Polski wyłoniła kolejna seria programu Szansa na Sukces. Znamy wyniki oglądalności formatu i nie są one korzystne na tle minionych lat. Co wiemy?
Maja Krzyżewska wygrała finał programu Szansa na Sukces. Eurowizja Junior 2023 i pojedzie w listopadzie do Nicei. Wiemy już, ilu widzów oglądało jej wybór na żywo i jak tegoroczne polskie preselekcje prezentują się w porównaniu z poprzednimi latami.
Szansa na Sukces. Eurowizja Junior 2023: wyniki oglądalności
Tegoroczną edycję preselekcji do Eurowizji Junior śledziło najmniej telewidzów od czasu ich pierwszej odsłony w 2019 roku. Średnia oglądalność wszystkich odcinków wyniosła 843 tysiące widzów, co przełożyło się na 10,67% udziału na rynku dla TVP, przy czym w grupie 16-49 lat wyniósł on już tylko 6,51%. W porównaniu z 2022 rokiem jest to spadek o ok. 260 tysięcy widzów i 1,2 pp. udziału. Wyniki oglądalności odcinków półfinałowych wskazują, iż każdy kolejny z nich gromadził stopniowo mniejszą widownię, a dopiero finał na żywo przekroczył próg miliona osób przed ekranami. Mimo spadkowej tendencji Szansa na Sukces dalej daje TVP pozycję lidera w niedzielnym paśmie popołudniowym.
- 1. odcinek (3 września) – 869 tysięcy / 10,66%
- 2. odcinek (10 września) – 757 tysięcy /10,27%
- 3. odcinek (17 września) – 679 tysięcy / 9,57%
- Finał (24 września) – 1,067 mln / 12,19%
W minionych latach średnia oglądalność programu Szansa na Sukces. Eurowizja Junior wynosiła:
- 2019 – 1,58 mln
- 2020 – 1,22 mln
- 2021 – 1,06 mln (dane bez finału na żywo)
- 2022 – 1,10 mln
- 2023 – 1,07 mln
Szansa na Sukces: reakcje fanów
Jak co roku, wybór polskiej propozycji na Eurowizję Junior wzbudził poruszenie w społeczności fanów konkursu. Krytykę standardowo wywołała formuła programu Szansa na Sukces, w którym uczestników ocenia się na podstawie wykonanych coverów. Zdaniem internautów są one często zupełnie niedopasowane do uczestników. Na plus zdaje się być jednak fakt, iż w ścisłym finale pojawił się tylko jeden oryginalny utwór na Eurowizję Junior, który można zinterpretować na różne sposoby, zamiast piosenek na różnym poziomie i od różnych kompozytorów. Trzeba przy krytyce Szansy na Sukces pamiętać jednak, iż format poskutkował wyborem osób i utworów, które na Eurowizji Junior uplasowały się na pierwszym (2019) i drugim miejscu (2021).
Zwycięskie wykonanie wśród części fanów także nie wzbudziło entuzjazmu, szczególnie w porównaniu z opublikowaną w sieci wersją demo ballady I Just Need A Friend. Nagranie z głosem Carli Fernandes, jednej z kompozytorek piosenki na Eurowizję Junior 2023, posiada bogatszą warstwę instrumentalną w porównaniu z aranżacją orkiestrową w Szansie na Sukces. W najbliższym czasie powinny trwać już prace nad nagraniem oficjalnej wersji audio i teledysku. Fani Eurowizji z pewnością będą uważnie wyczekiwać niedalekiej premiery, która może znacznie różnić się od znanej już nam wersji.
Znamienna w społeczności fanów jest też wypowiedź reżysera występów na Eurowizji Junior dla kanału Misja Eurowizja w kontekście tego, iż w pierwszej rundzie finału zwyciężczyni Maja Krzyżewska zajęła ostatnie miejsce w głosach jury. Konrad Smuga powiedział, iż cieszy go ten rezultat, ponieważ jest to powrót dobrych relacji z fanami Eurowizji. Nie brakuje jednak komentarzy spekulujących, iż przyznanie tylko jednego punktu jurorskiego zwyciężczyni głosowania widzów, która jednym punktem awansowała do drugiego etapu i go wygrała, mogło być działaniem celowym, mającym na celu poprawę wizerunku po skandalu w związku z przebiegiem preselekcji do Eurowizji 2023.
Eurowizja Junior 2023 – co wiemy?
21. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbędzie się w niedzielę 26 listopada w Nicei. Miejscem konkursu jest 9-tysięczna hala Palais Nikaïa. To druga w ciągu trzech lat edycja organizowana przez Francję. Slogan konkursu brzmi Heroes. Po pięciu startach z udziału wycofał się gościnnie występujący nadawca z Kazachstanu.
Po kilku edycjach Europejska Unia Nadawców zrezygnowała z możliwości prezentowania podczas występów wcześniej nagranych nakładek wideo. Ponadto wszyscy wykonawcy będą musieli występować na żywo i nie wolno będzie wykorzystywać sprzętów usprawniających wokal uczestników. To pierwsza w historii edycja konkursu, w której wystąpią wszystkie państwa tzw. Wielkiej Piątki.
W widowisku udział weźmie 16 państw:
- Albania – Viola Gjyzeli – Bota ime
- Armenia
- Estonia – Arhanna Sandra Arbma
- Francja – Zoé Clauzure – Cœur
- Gruzja – Anastazja Wesadze, Nikoloz Charati i Oto Bazeraszwili
- Hiszpania – Sandra Valero – LOVIU
- Holandia – Sep i Jasmijn – Holding On To You
- Irlandia
- Macedonia Północna – Tamara Grujeska
- Malta – Yulan Law
- Niemcy – Fia – Ohne Worte
- Polska – Maja Krzyżewska – I Just Need A Friend
- Portugalia – Júlia Machado
- Ukraina
- Wielka Brytania
- Włochy
Źródła: Wirtualne Media i Nielsen Audience Measurement, Dziennik Eurowizyjny, Misja Eurowizja, ESC Aslan, media społecznościowe, inf. własne / fot. Katarzyna Kuszczak, eurowizja.org; junioreurovision.tv; TVP