Eurowizja Junior 2023: Polska wystąpi jako dziewiąta. Maja po Ormiankach, a przed Gruzinami. To dobrze? • Znamy kolejność startową!

dziennik-eurowizyjny.pl 6 miesięcy temu

Hiszpania otwiera, Malta z „dwójeczką”

Znamy już kolejność startową finału Eurowizji Junior 2023. Dziś podczas Ceremonii Otwarcia w Nicei pierwszą pozycję startową wylosowała Hiszpania, tym samym kraj nie dość, iż po raz pierwszy otworzy stawkę, to jeszcze nigdy wcześniej nie występował szybciej, niż z pozycji piątej. Według wielu takie losowanie to pech dla Sandry i ma ona stracić szanse na wygraną. Nikt jeszcze nie zwyciężył z takiej pozycji. Zaraz po niej wystąpi reprezentantka Malty z balladą „Stronger”. Wyspa była już raz druga, ale … 20 lat temu. Co interesujące w latach 2019-2020 dwukrotnie była na ósmym miejscu startowym, później dwa razy na czwartym. Z trójką wesoła „Kvitka” z Ukrainy, tym samym nasi sąsiedzi pierwsi raz od 2018 roku wystąpią tak wcześnie w stawce. Z pozycji czwartej rozstawiono utwór irlandzki „Aisling”, który nie ma zbyt wielu szans na wygraną. Zwłaszcza, iż zaraz po Jessice na scenę wyjdą faworytki ze Stand Uniqu3 (Wielka Brytania). Co ciekawe, statystycznie piątka jest jedną z gorszych pozycji, a z tego miejsca kraj startował w 2005, a później…wycofał się z rywalizacji.

Debiutant wciśnięty między popularne utwory

Z numerem sześć Macedonia Północna, etniczna ballada, którą wielu fanów uważa za faworyta, chociaż niemal pewne jest, iż Tamara nie poradzi sobie zbyt dobrze w głosowaniu internetowym. Szóstka trafiła się Macedonii drugi raz – po raz pierwszy śpiewała z tej pozycji w momencie debiutu w 2003 roku. Na miejscu siódmym ustawiono kolejną balladę, tym razem z nowego kraju w stawce – Estonii. Arhanna będzie dość ściśnięta między Wielką Brytanią i Macedonią, a Armenią, która z pewnością zachwyci występem. Co istotne, ósemka jest drugim najgorszym statystycznie miejscem startowym. Czy przyniesie to pecha Armenii?

Polska na 9. pozycji. Czy to dobrze?

Dla Polski zdecydowano się przedstawić dziewiątą pozycję startową, czyli taką, która otwiera drugą połowę stawki. Możliwe, iż przed Mają Krzyżewską będziemy mieć przerwę z wejściami do Green Roomu. Dziewiątka jest stosunkowo dobra – średnio dawała 7,8 miejsca, a w 2021 z tego miejsca wygrała Malena. Wcześniej 9. pozycja dała wygraną Ukrainie w 2012 roku. To nie koniec – z dziewiątej pozycji startowej głosowanie jurorów w 2017 roku wygrała ballada z Gruzji. Polska nigdy jeszcze nie startowała z dziewiątej pozycji. Fakt, iż Maja zaśpiewa po ormiańskich Yan Girls nie jest może najszczęśliwszym rozstawieniem, ale Francuzi chyba uznali, iż pasujemy do Kaukazu, bo zaraz po Mai na scenie pojawi się ekipa z Gruzji . Z 10. pozycji startowej konkurs zdołała wygrać Armenia.

Najlepsze pozycje dla Portugalii, Francji i Niemiec

Jedenasta w kolejności będzie Portugalia, czyli amerykańska wokalistka Julia. To właśnie jej przypadła jedna z trzech najlepszych statystycznie pozycji (średni wynik to 6,8). Aż trzy kraje (w tym Polska w 2019) wygrały startując właśnie na jedenastym miejscu. Podobnie wypada Francja, której wylosowano miejsce 12. (taka sama średnia zajmowanych miejsc – 6,8). To z dwunastką wygrała konkurs Valentina w 2020. Na trzynastym miejscu będzie Albania, czyli kraj, którego szanse na zwycięstwo, czy choćby dobry wynik są niestety prawie równe zeru. Po Violi pojawi się włoski duet, który również nie jest wysoko oceniany przez fanów. Co ciekawe, czternastka jest w II połowie stawki statystycznie najsłabszą pozycją i nikt nigdy z niej nie wygrał. Przedostatnie będą Niemcy, które do tej pory dwukrotnie otwierały show co było dziełem przypadku. Teraz Fia będzie przedostatnia i dostała najlepsze statystycznie miejsce (średnia to aż 6,1!). Trzy kraje (w tym Malta w 2015) wygrały dzięki piętnastej pozycji startowej. Na koniec Holandia, której wylosowano tę pozycję. Ten kraj już po raz czwarty otrzymuje przywilej zamykania stawki, jednak nigdy nie dało mu to dobrego miejsca. Czy teraz będzie inaczej?

We wtorek rozpoczynają się próby. Nie znamy harmonogramu i nie wiemy dokładnie które kraje pojawią się na scenie już pierwszego dnia. Relacje z występów (zdjęcia/filmy) znajdziecie na JuniorEurovision.tv

Statystyki Dziennika Eurowizyjnego, fot.: M. Błażewicz 2023

Idź do oryginalnego materiału