Irlandia wybrała reprezentantkę
Do finału Eurowizji Junior 2023 pozostało 46 dni, a w niedzielę zakończył się sezon preselekcyjny. Ostatni finał narodowy odbył się w Irlandii – zwyciężczynią została Jessica McKean, która w finale zaśpiewała „Always” Gavina James’a oraz „Hold me now” z repertuaru Johnny’ego Logana. Wokalistka, która do finału dostała się aż przez dwa sing-offy, pokonała Clare Keeley oraz Niamh Beatrix Smith. O wynikach decydowali jedynie internauci, a obserwując wcześniejsze typowania jurorskie może się wydawać, iż gdyby decydowała komisja, bilet do Nicei otrzymałby ktoś inny. Jessica ma 10 lat, pochodzi z Lifford w Hrabstwie Donegal i jest najmłodszą w historii reprezentantką Irlandii na JESC, jednak scena muzyczna nie jest jej obca, bo na koncie ma już wygraną w konkursie „Feis” dotyczącym tradycyjnego tańca irlandzkiego. W wieku pięciu lat, razem z mamą wystąpiła w programie RTE „Donncha’s Two Talented”. Wokalistka nagrywa aktualnie utwór przygotowany i wybrany wewnętrznie na Eurowizję Junior. Premiera prawdopodobnie wkrótce.
Co już wiemy, czego nam brakuje?
Czas nagli, bo to ostatni tydzień przygotowań piosenek zanim zostaną one oficjalnie zatwierdzone przez Europejską Unię Nadawców na spotkaniu szefów delegacji. Wiemy, że nowe wersje swoich preselekcyjnych utworów (i klipy) nagrywają reprezentantki Polski i Albanii – Maja Krzyżewska oraz Viola Gjyzeli. Gotowa jest już Niemka Fia , a premiera pełnej wersji „Ohne Worte” wraz z klipem już 13 października. Piosenkę nagrała już przedstawicielka Estonii Arhanna oraz Maltanka Yulan . W przypadku tej drugiej wiemy, iż tytuł to „Stronger”, jednak daty premiery nie znamy. Nie ma też żadnych nowych informacji związanych z ogłoszeniem reprezentanta Wielkiej Brytanii . Wciąż nie ma pewności, czy Armenia jest w stanie wziąć udział w konkursie. Brakuje nam też informacji o datach premier kompozycji przygotowanych dla reprezentantek Włoch i Macedonii . Zdaje się, iż sporo jeszcze w stawce Eurowizji Junior 2023 mamy do odkrycia, a kolejne dni mogą przynieść nowe informacje i niespodzianki.
Portugalia szykuje się na podbój JESC
Dość dużą niespodzianką była poniedziałkowa premiera utworu „Where I belong” dla Julii Machado, reprezentantki Portugalii. Piosenka, wraz z klipem, jest już dostępna na YouTube i zbiera sporo pozytywnych opinii. Po raz pierwszy od 2019 roku w utworze Portugalii pojawi się spora część tekstu w języku angielskim. Chociaż RTP startuje w Eurowizji Junior już ósmy raz, na taki krok decyduje się dopiero po raz drugi. Portugalia to zresztą kraj, któremu do tej pory fatalnie szło na Eurowizji dla dzieci. Debiut zakończył się niskim, 14. miejscem w 2006 roku, a w związku z tym, iż rok później kraj wypadł jeszcze gorzej, nadawca postanowił się wycofać. Wrócił w 2017 roku na fali zwycięstwa podczas dorosłego konkursu. Trzy pierwsze lata po powrocie nie przyniosły sukcesów. Jedenaste miejsce Simao Oliveiry w 2021 również nie jest powodem do wielkiego zachwytu, jednak należy podkreślić, iż zwycięzca „The Voice Kids” zajął wtedy wysokie, trzecie miejsce w online votingu, przegrywając jedynie z Armenią i Polską. Rok temu Portugalia pierwszy raz znalazła swoje miejsce w top10 – zdobyła ósmą pozycję za rockowy utwór „Anos 70”. Czy „Where I belong”, które różni się od dotychczasowych portugalskich utworów na JESC, zdoła wykręcić jeszcze lepszy wynik?
TikTokerka ambasadorką Eurowizji Junior
Jak najlepsze zasięgi i wyświetlenia postara się Eurowizji Junior wykręcić francuska tiktokerka Ophenya, która jest tą tajemniczą „digital” gwiazdą konkursu i trzecią prowadzącą, o której wspominały lokalne media. Popularna 22-letnia influencerka na swoim TikToku i Instagramie śpiewa duety, nagrywa taneczne klipy czy zabawne skecze. Udziela się też społecznie i chętnie porusza w swoich treściach temat nękania, depresji czy przemocy domowej. Na TikToku śledzi ją ponad 4 miliony osób, na Instagramie ma ponad 800 tys. obserwujących, na YouTube 410 tysięcy, a na SnapChacie 260 tysięcy. Jej widownia to głównie dzieci w wieku od 10 do 16 lat co ma się idealnie przełożyć na popularność Eurowizji Junior. Ophenya z pewnością przybliży nam kulisy JESC, ale pojawi się też na scenie u boku pozostałych prowadzących. Ma być internetową ambasadorką wydarzenia. Może się to przydać, zwłaszcza Francuzom. Konkurs w 2021, gdy Paryż był gospodarzem, śledziło we Francji ponad 1,6 mln widzów, z kolei kolejną edycję z Erywania już tylko 1,1 miliona. JESC traci też widzów w Irlandii i w Polsce, ale zyskało w Hiszpanii, Włoszech czy Holandii. EBU stawia na TikToka i treści social mediowe, tak jak to się dzieje w przypadku dorosłej Eurowizji.
Maja Krzyżewska nagrywa klip
Wczoraj Maja Krzyżewska nagrywała swój eurowizyjny teledysk do „I just need a friend”, a na swoim Instagramie podzieliła się krótką „zajawką” materiału i zapowiedziała, iż „będzie mega„! Prace nad teledyskiem trwały dziesięć godzin, wykorzystano kilka lokalizacji, w tym…plażę nad rzeką. Za teledysk odpowiedzialne będzie Mind Productions, które wcześniej realizowało klipy dla m.in. Sary James, Darii, Viki Gabor czy Ani Wyszkoni. Na oficjalnym kanale YouTube Eurowizji Junior występ selekcyjny Mai odstaje wyświetleniami od reszty. „I just need a friend” ma ponad 132 tysiące wyświetleń, a drugie miejsce zajmuje klip z utworem Holandii – 68 tysięcy. Portugalskie „Where I belong” w jeden dzień zgarnęło prawie tyle wyświetleń co albański występ preselekcyjny przez dwa tygodnie. Konkurentką Mai w kwestii wyświetleń z pewnością będzie Sandra z Hiszpanii, której klip do „Loviu” pojawił si ę dziś na RTVE.es i na YouTube.
Źródło: TG4, Wikipedia, Esc-plus, Instagram, RTP, Eurovoix, RTVE, JuniorEurovision.tv, TikTok, inf. własne, fot.: M. Błażewicz 2023