Eurowizja Junior 2023: pierwszy dzień prób za nami. Zobacz fotografie!

eurowizja.org 2 tygodni temu

Eurowizja Junior 2023 ruszyła! W poniedziałek odbyła się Ceremonia Otwarcia, po której organizatorzy ustalili kolejność startową niedzielnego finału. Pierwsza połowa uczestników odbyła swoje pierwsze próby na scenie w Nicei. Oto relacja zdjęciowa!

Rozpoczęły się ostatnie przygotowania do 21. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci w Nicei. Osiem delegacji stanęło dzisiaj na scenie, by po raz pierwszy przećwiczyć swoje konkursowe prezentacje.

Eurowizja Junior 2023: kolejność startowa finału (fot. JuniorEurovision.tv)

Eurowizja Junior 2023: pierwsze próby. Jak wyglądają występy?

Zgodnie z kilkuletnim już standardem, pierwsza seria prób jest zupełnie niedostępna dla dziennikarzy. Organizatorzy Eurowizji Junior opublikowali jednak oficjalne fotografie z występów. Pierwszego dnia 40-minutowe ćwiczenia przeprowadziły kolejno: Ukraina, Macedonia Północna, Niemcy, Estonia, Wielka Brytania, Holandia, Malta, Portugalia, Gruzja oraz Armenia.

Ukraina: Anastasia Dymyd – Kwitka

Wtorkowe próby otworzyła reprezentacja Ukrainy. W prezentacji najmłodszej uczestniczki tegorocznego konkursu widać diametralne zmiany w scenografii w porównaniu z preselekcjami. Wizualizacje i stroje w barwach narodowych Ukrainy zastąpiono kolorystyką skupioną wokół różu. Widoczne są też motywy bajkowe czy komiksowe, które z pewnością podkreślą dziecięcy charakter propozycji Anastasii Dymyd.

Zobacz pełną galerię!

Eurowizja Junior 2023: Anastasia Dymyd (Ukraina) podczas pierwszej próby. (fot. Corinne Cumming / junioreurovision.tv)

Macedonia Północna: Tamara Grujeska – Kaži mi, kaži mi koj

Macedońska reprezentantka swoją balladę wykonuje na podeście. Wizualizacje na ekranie LED przedstawiają motywy naturalne. Za przygotowanie występu odpowiada scenografka, która już w przeszłości tworzyła prezentacje z Północnej Macedonii, m.in. w 2018 i 2019 roku. Czy tym razem prace wystarczą na historyczne zwycięstwo kraju?

Zobacz pełną galerię!

Eurowizja Junior 2023: Tamara Grujeska (Macedonia Północna) podczas pierwszej próby w Nicei. (fot. Corinne Cumming / junioreurovision.tv)

Niemcy: Fia – Ohne Worte

Jedno jest pewne: w prezentacji scenicznej reprezentantki Niemiec nie mogło zabraknąć języka migowego, który jest kwintesencją jej piosenki. Zgodnie z zapowiedziami na scenie pojawiła się tancerka, umieszczona przez część występu w ośmiobocznym pudle. Fia jako pierwsza Niemka na konkursie nie wystąpi jako pierwsza, a jako przedostatnia. Przełamie złą passę?

Zobacz pełną galerię!

Eurowizja Junior 2023: Fia (Niemcy) podczas pierwszej próby w Nicei. (fot. Corinne Cumming / junioreurovision.tv)

TEKST AKTUALIZOWANY DO KOŃCA DNIA

Eurowizja Junior 2023: co nas czeka w najbliższym tygodniu?

Po poniedziałkowej ceremonii otwarcia, wtorek i środa to czas pierwszych prób uczestniczących nadawców. Pierwsza połowa państw występuje pierwszego dnia, a kolejna część następnego. Młodzi artyści zapoznają się ze sceną, areną oraz ich możliwościami. W czwartek i piątek rusza kolejna seria prób wszystkich delegacji. Wykonawcy oraz ich ekipy dopinają swoje występy sceniczne. W piątek rusza głosowanie online, w którym każdy może zagłosować na swoich faworytów. Swój głos można podarować również Polsce i Mai Krzyżewskiej! Sobota to czas generalnych prób konkursu. Wtedy poznajemy cały przebieg konkursu. W niedzielę o 16:00 rusza wielki finał. W trakcie tygodnia eurowizyjnego artyści biorą udział w różnych wycieczkach organizowanych przez organizatorów, a także nagraniach pocztówek lub common song, który będzie częścią niedzielnego widowiska.

Eurowizja Junior 2023: projekt sceny. (fot. France Télévisions / Eurovision.tv)

Eurowizja Junior 2023: co wiemy?

21. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbędzie się w niedzielę 26 listopada w Nicei. Miejscem konkursu jest 9-tysięczna hala Palais Nikaïa. To druga w ciągu trzech lat edycja organizowana przez Francję. Slogan konkursu brzmi Heroes. Po pięciu startach z udziału wycofał się gościnnie występujący nadawca z Kazachstanu.

Po kilku edycjach Europejska Unia Nadawców zrezygnowała z możliwości prezentowania podczas występów wcześniej nagranych nakładek wideo. Ponadto wszyscy wykonawcy będą musieli występować na żywo i nie wolno będzie wykorzystywać sprzętów usprawniających wokal uczestników. To pierwsza w historii edycja konkursu, w której wystąpią wszystkie państwa tzw. Wielkiej Piątki.

W widowisku udział weźmie 16 państw:

 • Albania – Viola Gjyzeli – Bota ime
 • Armenia – Yan Girls– Do It My Way
 • Estonia – Arhanna – Hoiame Kokku
 • Francja – Zoé Clauzure – Cœur
 • Gruzja – Anastasia i Ranina – Over The Sky
 • Hiszpania – Sandra Valero – Loviu
 • Holandia – Sep i Jasmijn – Holding On To You
 • Irlandia – Jessica McKean – Aisling
 • Macedonia Północna – Tamara Grujeska – Kaži Mi, Kaži Mi Koj
 • Malta – Yulan Law – Stronger
 • Niemcy – Fia – Ohne Worte
 • Polska – Maja Krzyżewska – I Just Need A Friend
 • Portugalia – Júlia Machado – Where I Belong
 • Ukraina – Anastasia Dymyd – Kwitka
 • Wielka Brytania – Stand Uniqu3 – Back To Life
 • Włochy – Melissa i Ranya – Un Mundo Justo
Eurowizja Junior 2023: Nicea gospodarzem konkursu. (fot. junioreurovision.tv)
Idź do oryginalnego materiału