Eurowizja Junior 2023: Estonia w stawce. Kto będzie reprezentował ten debiutujący kraj? • Znamy oprawę graficzną konkursu i godzinę transmisji

dziennik-eurowizyjny.pl 1 rok temu

Eurowizja Junior z Estonią w roli debiutanta

Europejska Unia Nadawców zdołała jednak zaskoczyć fanów i media eurowizyjne – dziś ogłoszono listę uczestników Eurowizji Junior i okazało się, iż mamy w tym roku niespodziewany debiut. Po raz pierwszy w konkursie wystartuje Estonia. Nadawca EER to jedna z niewielu już europejskich telewizji, która nigdy nie uczestniczyła w JESC. Teraz wystąpi w sporym odosobnieniu bowiem nie będzie mogła liczyć na wsparcie nadbałtyckich braci z Litwy czy Łotwy, ani państw Skandynawii, w tym tak bliskiej Estończykom Finlandii. Estonia to jeden z czterech państw byłego Związku Radzieckiego, który uczestniczy w JESC 2023. Historia związków Estonii z JESC nie jest imponująca. Nadawca transmitował pierwszą Eurowizję Junior w 2003 roku (wtedy przekaz oferowały też m.in. telewizje z Finlandii, Islandii czy Niemiec). Rok później konkurs pokazano, ale z opóźnieniem i w formie retransmisji. W 2005 konkurs nie trafił do ramówki ETV. Pod koniec lipca 2015 roku nadawca ogłosił, iż nie planuje debiutu podczas JESC w Sofii, dwa lata później taką samą decyzję podjęto i ogłoszono przed JESC 2017 w Gruzji. W 2021 telewizja została zapytana przez media o możliwy debiut, jednak poinformowała, iż nie planuje tego robić z uwagi na kwestie finansowe. Padło wtedy stwierdzenie, iż ETV nie wyklucza dołączenia do JESC w kolejnych latach. Temat jednak ucichł, zresztą Estończyków nigdy specjalnie nie pytano o JESC, ani też nie byli krajem pożądanych w stawce. Po prostu mało kto zwracał na nich uwagę, chociaż na dorosłej Eurowizji często radzili sobie bardzo dobrze.

Arhanna zaśpiewa po estońsku?

Aż tu nagle nie dość, iż mamy debiut Estonii, to jeszcze od razu reprezentantkę! Do Nicei pojedzie Arhanna Sandra Arbma, która wygrała tegoroczny konkurs wokalny „Solistica”, a w ubiegłym roku triumfowała też podczas „Tahede Lava” oraz zajęła 2. miejsce w konkursie talentów Annetekoja. Swój debiut wokalny zaliczyła w wieku trzech lub czterech lat podczas programu „Laulukarussellil”. Śpiewać uczyła się już od przedszkola. Aktualnie trenuje śpiew dwa razy w tygodniu, a największą przyjemność sprawia jej słuchanie ballad i piosenek popowych. Poza śpiewaniem uczy się też gry na pianinieJej ulubionym utworem jest aktualnie „Bridges” Aliki (Estonia 2023) – w selekcjach Eesti Laul oddała na nią aż cztery głosy. W studiu telewizji estońskiej podczas oficjalnej prezentacji związanej z JESC wykonała „Kuulę” Otta Leplanda. Premiera utworu na Eurowizję Junior odbędzie się w nadchodzących miesiącach, a już teraz wiemy, iż z uwagi na regulamin co najmniej 60% tekstu musi być po estońsku, co cieszy wielu fanów. Spekuluje się, że Estonia zaprezentuje Europie piosenkę w 100% po estońsku. 11-latka jest szóstą znaną nam już uczestniczką Eurowizji dla Dzieci 2023. przez cały czas mamy w stawce same dziewczęta.

Co nowego w innych krajach?

Poszukiwania reprezentanta realizowane są w Wielkiej Brytanii. Telewizja BBC ponownie wskaże wykonawcę wewnętrznie, a zajmuje się tym BBC Studios Entertainment and Music przy współpracy z CBBC. Szczegółów procesu nie znamy, wiemy jedynie, iż JESC 2023 pokazane będzie w Wielkiej Brytanii za pośrednictwem CBBC oraz BBC iPlayer. Poza UK wewnętrznie reprezentanta wybierać też będą Francja i Włochy. Pozostałe kraje przeprowadzą lub już przeprowadziły preselekcje. W Armenii odbył się już casting, a kandydaci zaśpiewali przed komisją. Czekamy na ich werdykt. Już w niedzielę rozpoczną się preselekcje w Irlandii oraz w Polsce , przy czym nad Wisłą finał planowany jest na 24 września, a w Irlandii dopiero 8 października. We wrześniu ogłoszeni będą też kolejni uczestnicy wybrani drogą preselekcyjną – w Albanii (20 września), Niemczech (18 września) i Holandii (23 września). W przyszłym miesiącu planowane są też premiery piosenek z Włoch, Hiszpanii (dla Sandry Valero) oraz Malty (dla Yulan Law).

Eksplozja kolorów w haśle JESC

Pojawiło się też logo i oprawa graficzna tegorocznego konkursu. Znakiem rozpoznawczym konkursu ma być słowo „Heroes” napisany specjalną czcionką pełną kolorów i żywiołowości. Telewizja francuska podała, iż postanowiła zamiast sloganu użyć po prostu słowa, które ma inspirować młodzież i dawać jej niesamowitą siłę. Grafika oddaje natomiast energię słowa „Bohaterowie” – mocne, radosne kolory, street art i nowoczesność, która przemawia do pokoleń – tłumaczą. W tych wesołych plamach pojawiać się będą flagi uczestniczących państw. Wszystko ma się kojarzyć z fajerwerkami, kolorowym proszkiem, farbami i kredą. To „eksplozja szczęścia w świecie, w którym dzieci są bohaterami” – mówią autorzy projektu graficznego. Francuzi zapowiadają spektakularne i wyjątkowe widowisko. Finał odbędzie się w niedzielę 26 listopada o stałej porze czyli godzinie 16:00 czasu polskiego. Wcześniejsze doniesienia o zmianie godziny transmisji na późniejszą okazały się nieprawdziwe.

EBU / France TV

Źródło: ETV, Wikipedia, JuniorEurovision.tv, Eurovoix, TVP, inf. własne, fot.: M. Błażewicz 2021

Idź do oryginalnego materiału