Eurowizja nierozłącznie kojarzy się z postacią Conchity Wurst. To jednak tylko jeden z rozdziałów historii rozmaitych drag queen na scenie konkursu. Oto barwne występy barwnych osobowości!
Konkurs Piosenki Eurowizji doczekał się wielu trudnych do zapomnienia występów, jednak szczególny rozdział w eurowizyjnej historii napisały drag queen. Czy i w tym roku pojawią się na scenie konkursu?
Eurowizja 1986: dyskretni Norwegowie
W 1973 roku na Eurowizji gościnnie wystąpił urodzony w 1896 roku Charlie Rivel, znany kataloński klaun. Wcielił się on w kobiecą postać, jednak po raz pierwszy osoba używająca miana drag queen stanęła na scenie Konkursu Piosenki Eurowizji w 1986 roku. Członkini działającej w latach 80. grupy Great Garlic Girls pojawiła się jako tancerka w występie Ketila Stokkana, reprezentanta gospodarzy z utworem Romeo. Nie było to w tamtych czasach jawnie komentowane, a kolejny występ w stylu drag nadszedł w wielkim stylu dopiero po szesnastu latach. Norwegia zajęła na Eurowizji 1986 dwunaste miejsce.
Samo ljubezen! Czyli słoweńskie stewardessy (2002)
W 2002 roku słoweńskie preselekcje niespodziewanie wygrała grupa drag, Sestre. Trio ucharakteryzowane na stewardessy triumfowało w głosowaniu jurorów i mimo przegranej w głosach telewidzów utrzymało prowadzenie. Wybór wywołał olbrzymie kontrowersje w kraju oraz manifestacje na ulicach Ljubljany. Dyskusja dotarła choćby do Parlamentu Europejskiego, w którym pojawiły się głosy, iż skala nienawiści może świadczyć o niegotowości Słowenii do wejścia do Unii Europejskiej. Ostatecznie stacja RTVSLO nie ugięła się pod protestami i wysłała Sestre z utworem Samo ljubezen (Tylko miłość) do Tallinna. Marlenna, Emperatrizz i Daphne zajęły trzynaste miejsce na Eurowizji i odebrały złotą płytę za swoją piosenkę.
Eurowizja 2007: drag queen powracają
W 2007 roku aż dwie drag queen pojawiły się na scenie Eurowizji. Pierwsza z nich, w barwach Danii, zakończyła udział na dziewiętnastym miejscu w półfinale. Duński wokalista Peter Andersen wciela się w DQ. Podczas preselekcji jej propozycja Drama queen odpadła w półfinale, ale dzięki dzikiej karcie doszła do finału i go wygrała. W Helsinkach na scenie pojawili się chórzyści, którzy towarzyszyli duńskiej delegacji już w 2004 roku.
Drugiej postaci nie trzeba przestawiać szanującym się fanom i fankom Eurowizji. Wierka Serdiuczka wywołała niemałe zamieszanie startem w konkursie w 2007 roku. Andrej Danyłko stworzył postać drag w latach 90. i wygrał eliminacje do Eurowizji w Helsinkach z utworem Dancing lasha tumbai. Wśród wielu emocji po jego wyborze w piosence doszukiwano się chociażby aluzji politycznych w kwestii relacji z Rosją. Protesty przeciwko lśniącej blaskiem niemałym drag queen trwały, rosyjskie media się burzyły, a Wierka i tak na zawsze stała się ikoną, zajmując drugie miejsce w Wielkim Finale.
Rise like a Phoenix – zwycięstwo Conchity (2014)
W tym roku minie dziewięć lat, odkąd po złoto w Konkursie Piosenki Eurowizji 2014 sięgnęła Conchita Wurst. Austriacka drag queen otarła się o wyjazd na konkurs już dwa lata wcześniej. Za drugim razem wróciła z emocjonalną balladą Rise like a Phoenix i zdeklasowała konkurencję, zdobywając 290 punktów w finale w Kopenhadze. Zwycięstwo kobiety z brodą było szeroko komentowane w całej Europie, jak i poza jej granicami. Laureatka Eurowizji 2014 nie tylko wystąpiła w wielu krajach, ale także pojawiła się na forum ONZ czy Unii Europejskiej. Wykonawcą kreującym na scenie Conchitę jest Thomas Neuwirth.
Kontrowersji i fali nienawiści nie brakowało, ale poruszającej propozycji z Austrii nie można też odmówić odmiany oblicza Eurowizji i udowodnienia, iż telewidzowie we wszystkich krajach są w stanie głosować bez uprzedzeń. Historyczna wygrana drag queen w XXI wieku była porównywana do przełomowego zwycięstwa transpłciowej Dany International w 1998 roku.
Eurowizja 2023 z drag queen w stawce?
Conchita Wurst jest pierwszą drag queen, która wygrała Eurowizję, ale jednocześnie ostatnią, która się na niej pojawiła w roli uczestniczki. Szanse, iż zmieni się to w tym roku, tworzą dwie drag queen startujące w preselekcjach. Skrellex znana z programu All Together Now wystąpi w trzecim półfinale norweskiego Melodi Grand Prix z utworem Love again. Z kolei w stawce Benidorm Fest 2023 w Hiszpanii znalazła się Sharonne. Zwyciężczyni drugiego sezonu Drag Race España wystąpi w pierwszym półfinale z Aire.
Eurowizyjne drag queen - wybierz najlepszą!
źródła: eurovision.tv, Wikipedia, fot. eurovision.tv