Eurowizja: Europa pytała o dyskwalifikację Holandii. Joost Klein w statystykach Google • Znamy finalistów selekcji w Słowenii • Skandal w selekcjach Litwy. Szwedzkie kompozytorki oszukały uczestniczkę polskiego „The Voice”?

dziennik-eurowizyjny.pl 3 godzin temu

Kto wystartuje w słoweńskim finale?

Pięcioosobowa komisja wybrała dwunastu finalistów powracających selekcji Słowenia – EMA. „Cóż…mamy je” – skomentował lokalny portal Evrovizija.com. W składzie komisji znaleźli się m.in. Lea Sirk (ESC 2018) i Filip Vidušin z LPS (ESC 2022). Kogo wskazali? O reprezentowanie kraju w Bazylei powalczy znany prezenter i komik – Klemen Slakonja, o którego udziale mówiło się już od jakiegoś czasu. Wykona utwór „How Much Time Do We Have Left” w który ponoć mocno wierzy. Jego konkurentką będzie wokalistka July Jones, której piosenka „Majesty” reprezentowała Słowenię podczas Eurovision Internet Song Contest 2023 zajmując 22. miejsce w półfinale. Będą też artystka musialowa Eva Pavli, Laetitia KiKi Pohl, 20-letni Jon Vitezič, Trine Slabe, zwycięzca festiwalu „Melodije morja in sonca” i piosenkarz country-blues Žan Videc, wokalistka i harfistka Zvezdana Novaković pod pseudonimem ZveN, Astrid Ana Kljun (znamy ją z EMA Fres 2020) z zespołem The Scandals, zespół RAI, Anna oraz młodziutki Aleksej Ivačič Kolar czyli PolarAce. Finał selekcji odbędzie się 1 lutego, a konkurs podzielony będzie na dwie rundy. W pierwszej, spośród dwunastu kandydatów jurorzy wybiorą dwóch superfinalistów. Następnie najlepsza dwójka poddana będzie głosowaniu telewidzów. Telewizja RTV SLO przypomina, iż jurorzy, chociaż mają ogromny wpływ na wyniki, będą głosować w pięcioosobowych grupach. Nadawca publiczny powraca do organizacji preselekcji po dwóch latach przerwy. Ostatnim reprezentantem wyłonionym w ramach finału narodowego była grupa LPS, która w turyńskim półfinale zajęła ostatnie, 17. miejsce.

Uwaga na kompozytorki ze Szwecji!

Ewelina Gancewska, którą znamy z polskiego „The Voice” została zmuszona do wycofania się z preselekcji litewskich. Okazało się, iż mogła zostać oszukana przez okryte złą sławą autorki piosenek ze Szwecji – chodzi o Linę i Ylvę Persson. Kompozytorki, nazywane przez fanów desperatkami, od wielu lat próbują „wcisnąć” swoje piosenki na Eurowizję startując z wielu różnych krajów. Nie ominęły choćby Polski, a ostatnim ich wyczynem była piosenka „Why does it hurt”, którą ikonicznie „położyła” na żywo Lidia Kopania. Siostry Persson znane są w środowisku preselekcyjnym jako osoby niesłowne i robiące wszystko, by się wypromować, choćby kosztem wokalistów. Tak jest też i teraz. Okazało się, iż Ewelina mogła nie mieć wiedzy o tym, iż utwór „Aurora”, który otrzymała od Szwedek został już wcześniej zakwalifikowany do Chorwacji i wykona go tam wokalistka Teenah. Nie udało jej się wymienić piosenki w selekcjach litewskich, w związku z tym została zmuszona do rezygnacji, a jej miejsce zajęła Austėja Lukaitė. Wszystkich polskich wykonawców, którzy w przyszłości będą planowali zgłosić się do preselekcji narodowych przestrzegamy przed kontaktowaniem się z Ylvą i Lindą Persson. W razie wątpliwości i jakiegokolwiek eurowizyjnego wsparcia zawsze zachęcamy do kontaktu na [email protected]

Czego szukali w Google Europejczycy?

Google prezentuje już statystyki najpopularniejszych haseł wyszukiwanych w poszczególnych krajach. W kategorii „Najpopularniejszych osób w Austrii” piąte miejsce zajęła Kaleen, z kolei w belgijskim trendingu na czwartej pozycji znalazł się Joost Klein z Holandii. Zdyskwalifikowany finalista Eurowizji 2024 pojawia się też w statystykach Estonii czy Finlandii. Spodziewanie Baby Lasagna znalazł się w czołówce najczęściej wyszukiwanych haseł w Chorwacji – zajął 3. miejsce. Windows95Man jest w aż trzech fińskich kategoriach, z czego w tej „muzycznej” wygrał. Dodatkowo jednym z najczęściej zadawanych przez Finów pytań było „Dlaczego Holandia została zdyskwalifikowana z Eurowizji 2024?”. W Niemczech Stefan Raab znalazł się na siódmym miejscu w trendingu, a w Grecji Marina Satti była najpopularniejszą wyszukiwaną osobą. Dons na Łotwie zakwalifikował się do dwóch kategorii, z czego jedną wygrał („Osoby”). Podobnie Silvester Belt w sąsiedniej Litwie – znalazł się na piątym miejscu listy trendów oraz wygrał tę, w której klasyfikowano najpopularniejsze osoby z kraju. Bez zaskoczenia w Holandii – Joost Klein pojawia się tam wielokrotnie. W trendingu jest drugi, wśród popularnych Holendrów zajął 1. miejsce. Popularne były też pytania o to kim jest i co się z nim dzieje (w kontekście skandalu na Eurowizji). Co więcej, w pytaniach zaczynających się od „dlaczego” pojawia się nie tylko pytanie o dyskwalifikację Joosta, ale też o udział Izraela w konkursie.

Pytania o Holandię i norweskich braci

Ciekawostką jest fakt, iż Konkurs Piosenki Eurowizji cieszył się sporym zainteresowaniem na Węgrzech. W kategorii „Muzyka” show zajęło 5. miejsce. We Włoszech najpopularniejszą osobą została Angelina Mango. Czwarte miejsce zajął Ghali, piąty był Geolier, dziewiąty Mahmood, a dziesiąta Rose Villain czyli uczestnicy Sanremo. Dodatkowo wokaliści z Sanremo zajęli dokładnie wszystkie dziesięć miejsc w kategorii „Muzyka”. To pokazuje, jak wielką sławą może pochwalić się festiwal. W Luksemburgu mamy swoisty miks wykonawców w muzycznej kategorii – są tam DJ Bobo ze Szwajcarii, Joost Klein z Holandii, Stefan Raab z Niemiec, Toto Cotugno z Włoch oraz Slimane z Francji. Nie ma jednak Tali, która reprezentowała Luksemburg. W Norwegii internauci pytali Google o to jak głosować w Eurowizji, dlaczego zdyskwalifikowano Holandię, a drugie miejsce w swojej kategorii zajęło pytanie o to, dlaczego Marcus i Martinus startują w szwedzkim Melodifestivalen skoro są Norwegami. W Irlandii w kategorii „Overall” Bambie Thug znajduje się na 9. pozycji, a w Serbii Teya Dora była trzecia. W Słowenii Baby Lasagna pokonał Raiven w kategorii „Osoby” – on był czwarty, a ona piąta. W Hiszpanii w statystykach zabrało hitu „Zorra”, ale pojawia się pytanie o dyskwalifikację Holandii. Z kolei w Szwecji wśród najpopularniejszych pojawiło się to o wiek Gunilli Persson, o powód reprezentowania Szwecji przez norweskich braci Marcusa i Martinusa i (oczywiście) o wyrzucenie Holandii z Eurowizji.

Wielki sukces Angeliny Mango

Szwajcaria to oczywiście Nemo – drugie miejsce w trendingu i pierwsze w kategorii „szwajcarskich osób”, gdzie na ósmym miejscu mamy Dj-a Bobo. Lokalni internauci pytali też o wiek Nemo. Ukraina to jeden z nielicznych krajów, w których sam Konkurs Eurowizji trafił do najpopularniejszych haseł. Zajął 10. miejsce w kategorii „Trendy”. Brytyjczycy z kolei pytali Google’a…jak głosować na swój własny kraj w trakcie finału ESC. Niestety z roku na rok Konkurs Eurowizji przestaje pojawiać się w statystykach rocznych Google, ale jak widać, tegoroczna edycja postawiła przed internautami wiele trudnych pytań, głównie w temacie Holandii. Warto zwrócić uwagę, że w ogólnoświatowych wynikach Angelina Mango z Włoch zdobyła 10. miejsce w kategorii „Muzycy” co jest ogromnym sukcesem piosenkarki. Google nie przygotowało zbyt wielu kategorii dla Polski, a w trzech, które podano nie ma śladów o Eurowizji. Fraza „Luna The Tower” była często wyszukiwana w lutym, czyli w momencie, gdy ogłoszono jej wygraną w preselekcjach. Drugim „peakiem” (ale dwukrotnie niższym) był maj i udział Luny w samej Eurowizji. Samo hasło „Eurowizja” z kolei w lutym osiągnęło niewielki peak, porównywalny do tego w listopadzie, czyli w trakcie JESC. W maju było to jednak bardzo popularne hasło. Co ciekawe, fraza „Dziennik Eurowizyjny” była najczęściej wyszukiwana w lutym – niemal dwukrotnie częściej niż w maju czy listopadzie, czyli w trakcie samych konkursów. To pokazuje, jak interesują Was preselekcje i sposób wyboru reprezentanta, o którym Dziennik Eurowizyjny intensywnie informuje. Dziękuję za zaufanie.

Źródło: RTVSLO, Evrovizija.si, LRT, Google, inf. własne, fot.: Joost Klein

Idź do oryginalnego materiału