Grecka telewizja publiczna ERT przechodzi zmiany, ale powoli przygotowuje się do udziału w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji. Już wcześniej chęć reprezentowania kraju wyrazili liczni artyści, a dziś deklaracji i plotek tylko przybywa. Czy Eleni Foureira może wystąpić w Bazylei? A może odbędą się preselekcje na żywo? Oto, co wiadomo! Eurowizja 2025 rozegra się 13, 15 i 17 maja.
W przyszłym roku Grecja weźmie udział już po raz 45., jednocześnie świętując dwudziestolecie swojego jedynego zwycięstwa w wykonaniu Heleny Paparizou. Czy to okazja, by do Szwajcarii wysłać wielką gwiazdę i powalczyć o złoto? Sprawdzamy kulisy przygotowań w Atenach.
Zmiany w telewizji i możliwe preselekcje
Grecy długo milczeli w kwestii udziału w przyszłorocznym konkursie. Decyzje zostały odłożone w czasie ze względu na zmianę władz w publicznej telewizji ERT. Miejsce dotychczasowego prezesa Konstantinosa Zulosa zajął Giannis Papadopulos. Wśród argumentów krytycznych wobec odchodzącego szefa nadawcy znalazły się zarzuty nietransparentności i stronniczości w wyborach ostatnich greckich reprezentantów na Eurowizję. Aktualny rząd państwa miał według medialnych przecieków skrytykować bezpośredni wybór Mariny Satti w tym roku i nalegać na powrót do publicznych preselekcji w przyszłości.
O tym, czy piosenkę na Eurowizję 2025 faktycznie wyselekcjonuje widownia, przekonamy się po 18 września. Tego dnia odbędzie się prezentacja nowej ramówki ERT, a jak podaje grecki portal Eurovisionfun – tuż po tym planowane jest ogłoszenie oficjalnych informacji o przygotowaniach do konkursu. Według pogłosek prace nad selekcją kolejnego reprezentanta już ruszyły, ale muszą jeszcze zostać potwierdzone przez nową administrację telewizji. Jedna z nowych dyrektorek w stacji, Katerina Kaskanioti, zapowiedziała bezstronny i przejrzysty wybór propozycji do Bazylei. Celem ERT jest też zachowanie dużej oglądalności – w tym roku zmagania z udziałem Mariny Satti śledziło aż 68,2% telewidzów.
Do ewentualnych preselekcji przygotowują się już greckie wytwórnie muzyczne, które chcą zgłosić swoich podopiecznych do walki o bilet na Eurowizję. jeżeli nadawca otworzy zgłoszenia dla wszystkich zainteresowanego artysty i zorganizuje finał na żywo, będzie to pierwszy taki konkurs w Grecji od 2003 roku.
Eurowizja 2025 i Eleni Foureira? Pogłoski w prasie
Już od kilku tygodni greccy artyści wyrażają zainteresowanie występem w przyszłorocznym widowisku. Gotowi do wyjazdu są m.in. Good Job Nicky, Josephine, LILA i Shaya. Plotki podsycił portal Daily Media, podając, iż od czasu wprowadzenia zmian kadrowych żadne z ww. nazwisk nie zainteresowało ERT. W biurach stacji najgorętszym nazwiskiem stała się podobno Eleni Foureira.
Zdobywczyni drugiego miejsca na Eurowizji 2018 w barwach Cypru nie wykluczyła nigdy powrotu do udziału, a w latach 2019 i 2024 pojawiła się na scenie konkursu gościnnie. Choć brak konkursu na reprezentanta Grecji wydaje się dziś mało prawdopodobny, udział uwielbianej przez fanów Eleni w okrągłą rocznicę wygranej kraju byłby z pewnością bardzo symboliczny. Sama piosenkarka nie odniosła się póki co do plotek. Daily Media przypominają, iż po sukcesie Fuego Foureira przyznała w wywiadach, iż rozważyłaby ofertę reprezentowania Grecji, jednak podkreśliła to, jak w przeszłości kilka razy była już przez ERT odrzucana i w końcu zaśpiewała dla Cypru.
Grecja na Eurowizji
Kraj zadebiutował dokładnie 50 lat temu – na Eurowizji 1974 wystąpiła Marinella. Do końca XX wieku najlepszym rezultatem Grecji było piąte miejsce z lat 1977 i 1992. Na Eurowizji 2001 zespół Antique zajął trzecie miejsce, a jego wokalistka – Helena Paparizou – wygrała Wielki Finał w 2005 roku. Dzięki sukcesowi hitu My Number One kolejną edycję zorganizowały Ateny.
Ponadto Grecja uplasowała się na podium z Sakisem Ruwasem (2004) i Kalomirą (2008). W ostatnich latach do pierwszej dziesiątki dotarły Stefania (2021) i Amanda Tenfjord (2022). Do Malmö pojechała zaś Marina Satti z numerem Zari. W Wielkim Finale uplasowała się na jedenastym miejscu.
Eurowizja 2025 – co, gdzie, kiedy
69. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Bazylei po zwycięstwie Nemo z utworem The Code. Kraj zwyciężył po raz trzeci, po wygranych Lys Assii (1956) i Celine Dion (1988). Slogan będzie brzmiał United By Music – hasło Eurowizji 2023 pozostało z nami na stałe. Uczestnictwo w konkursie potwierdziło do tej pory 30 państw. Po dwuletniej przerwie powraca Czarnogóra, a Cypr jako pierwszy ujawnił już swojego reprezentanta.
Wstępny termin zgłoszenia startu na forum Europejskiej Unii Nadawców (EBU) przypada 15 września. To oznacza, iż na podjęcie decyzji polski nadawca publiczny ma jeszcze niespełna dwa tygodnie. Później, do 11 października zainteresowane kraje mogą opuścić stawkę bez kary finansowej.
źródła: eurovisionfun.com, dailymedia.com.gr / fot. Eurovision.tv