Eurowizja 2025: Wcześniejsze wydarzenia wpłynęły na organizację konkursu. Co się zmieni? • Czy innowacje uratują Eurowizję? • Relacje Dziennika Eurowizyjnego. Gdzie je śledzić?

dziennik-eurowizyjny.pl 5 godzin temu

Innowacje zmienią Eurowizję

Organizatorzy Eurowizji 2025 opublikowali już Media Handbook, który jest pokaźną dawką informacji dla wszystkich akredytowanych. Już na wstępie EBU zwraca uwagę na innowacje, które pojawią się w tym roku. „Konkurs Piosenki Eurowizji 2025 ma na celu podniesienie jakości doświadczeń zarówno artystów, fanów, jak i mediów dzięki szeregowi innowacyjnych i strategicznych inicjatyw. najważniejsze projekty obejmują stworzenie zabawnej i interaktywnej maskotki ESC, wprowadzenie stref bez filmowania w celu ochrony prywatności za kulisami oraz dedykowanego menedżera, który będzie wspierał artystów przez całe wydarzenie. Odnowiona Ceremonia Otwarcia i ulepszone zarządzanie delegacjami zapewnią sprawniejsze i bardziej profesjonalne działania” – obiecują. Zwracana jest też uwaga na większe otwarcie się na fanów poprzez tworzenie specjalnych stref kibica w całej Szwajcarii, skupienie się na działaniach proekologicznych oraz na wpływ jaki Eurowizja ma na społeczeństwo, w tym szkoły i organizacje lokalne, które będą zaangażowane w różnego rodzaju działania w trakcie trwania konkursu. Nie brak też zapewnień o dostępności, a telewizja szwajcarska obiecuje m.in. audiodeskrypcję transmisji, wykorzystanie tłumaczy języka migowego czy możliwość śledzenia konkursu z napisami. „Na terenie obiektu accessify.live umożliwia gościom z aparatami słuchowymi lub implantami ślimakowymi śledzenie występu w czasie rzeczywistym dzięki ultraszybkiemu strumieniowi audio i transkrypcji na żywo. Ta usługa zapewnia płynne uczestnictwo, podnosząc jakość doświadczenia na żywo dla wszystkich” – czytamy.

Zupełnie nową jakość prezentować ma Ceremonia Otwarcia w Bazylei, która odbędzie się w środku miasta i będzie dostępna dla wszystkich – od akredytowanych po mieszkańców. Pojawi się też specjalna aplikacja mobilna „Basel – Welcome Home” i opiekunowie prasowi, których rolę stworzono w odpowiedzi na „wcześniejsze problemy, kiedy to nieuregulowany dostęp mediów powodował stres u artystów i zakłócał najważniejsze momenty konkursu„. Nowością jest też projekt Arena Plus, obecność Eurowizji praktycznie w całym centrum miasta oraz organizacja Eurovision Village w zamkniętym obiekcie – po raz pierwszy w historii.

Trasa Ceremonii Otwarcia Eurowizji 2025

Próby w eurowizyjnym tygodniu

Pierwszym eventem, który prasa będzie mogła relacjonować w ramach eurowizyjnego tygodnia jest Ceremonia Otwarcia 11 maja, która odbędzie się od 14:00 do 17:00. Następnie głównymi wydarzeniami dla Centrum Prasowego będą próby. W poniedziałek 12 maja pierwsza próba prasowa (dostępna tylko dla osób akredytowanych w St. Jakobshalle, z wykluczeniem internetowych akredytacji) rozpocznie się o 15:30 i potrwa do 18:30. Druga próba, z udziałem publiczności, rusza o 21:00 i potrwa do 23:45. Następnego dnia pora na I półfinał – zanim jednak ruszy transmisja telewizyjna, odbędzie się trzecia próba generalna (także z udziałem widzów) – od 15:00 do 17:30. Sam półfinał ruszy o 21:00 i zakończy po 23:00. Schemat będzie powtórzony przy drugim półfinale w środę i czwartek. W piątek, 16 maja, próba prasowa finału zaplanowana jest na 13:30 do 17:30, a próba jurorska od 21:00 do 1:00 w nocy. 17 maja, w dniu finału, ostatnia próba generalna rusza o 13:00 i zakończy się ok. 17:00, a następnie finał na żywo rozpocznie się o 21:00 i zakończy po 1:00. Centrum Prasowe otwarte będzie w niedzielę i poniedziałek od 10:00, a od wtorku do soboty od 12:00. Nowością jest wprowadzenie codziennego Media Briefing o 13:30 (poniedziałek-czwartek) i 12:30 (piątek-sobota), co ma pozwolić dziennikarzom na otrzymanie wszystkich ważnych informacji od organizatorów. Nie ma w tym roku konferencji prasowych – zabraknie spotkań z EBU, prowadzącymi, a choćby półfinalistami, którzy przejdą dalej. Jedyne spotkanie prasowe odbędzie się po finale Eurowizji (ok. 1:30) i dotyczyć będzie zwycięzcy konkursu. Wstęp na konferencję ma mieć jednak tylko 200 osób.

Kolejną nowością jest podkreślenie, że Euroclub jest strefą wolną od mediów. „Wewnątrz obiektu obowiązuje zakaz filmowania, fotografowania i relacjonowania przez media. Ta przestrzeń ma na celu zapewnienie relaksującego i prywatnego środowiska dla delegacji, fanów i gości” – podają organizatorzy. Klarowniej opisane są też zapowiadane strefy prywatności w obiekcie eurowizyjnym. „Poprzednie wydarzenia pokazały, iż nieuregulowane interakcje z mediami mogą powodować stres u artystów” – tłumaczy EBU. Te „wydarzenia z przeszłości” odcisnęły istotne piętno na tegorocznej Eurowizji, a organizatorzy wielokrotnie nawiązują do nich tłumacząc zmiany i nowe zasady, w tym zakazy dla mediów.

Dziennik Eurowizyjny już 2 maja od 8:00 będzie relacjonować spotkanie z Justyną Steczkowską i delegacją przed wylotem do Szwajcarii. Następnie, w dniach 3-6 maja odbywać się będą pierwsze próby techniczne, z których w tym roku nie będzie żadnych relacji w Internecie. Pierwsze spojlery związane z występami mamy zobaczyć dopiero od 7 maja, gdy ruszy II tura prób technicznych. Dziennikowe relacje ze Szwajcarii zaczną się 10 maja po południu, a śledzić je będzie można głównie na grupie facebookowej, do której dostać się można korzystając z TEJ instrukcji.

Jak dołączyć? Krok po kroku

  1. Opłać zrzutkę! Wejdź pod link i postępuj zgodnie z instrukcją portalu Zrzutka.pl (jeśli masz pytania, napisz na [email protected])
  2. Po opłaceniu zrzutki wejdź na grupę Dziennika Eurowizyjnego klikając link TUTAJ.
  3. Dołącz do grupy i koniecznie odpowiedz na wszystkie pytania z formularza
  4. Czekaj na przyłączenie. Przy dodawaniu nowych osób weryfikujemy, czy wpłacili składkę na zrzutkę.
  5. W razie pytań napisz e-mail na [email protected]

W ramach łączeń na żywo Dziennik Eurowizyjny pokaże Wam nie tylko Centrum Prasowe i St. Jakobshalle i opowie o przebiegu prób generalnych lub zdradzi wiele ciekawostek, ale też zabierze Was na Ceremonię Otwarcia Eurowizji czy na spacery po Bazylei i eurowizyjnych atrakcjach. Pełny plan łączeń na żywo podany będzie niedługo na grupie Facebook,

oraz w terminarzu TUTAJ. Na lajfach nie zabraknie znanych i lubianych przedstawicieli innych polskich mediów eurowizyjnych, którzy także pracować będą w Centrum Prasowym – dzięki temu będziecie mogli podpatrzeć, jak wygląda praca eurowizyjnych dziennikarzy od kuchni!

Źródło: EBU, fot.: © Kanton Basel-Stadt: www.bs.ch/apps/bilddatenbank

Idź do oryginalnego materiału