Kto w maju przyszłego roku pojedzie do Szwajcarii? O tym zaczniemy się przekonywać prawdopodobnie dopiero jesienią, ale już dzisiaj znany nazwiska pierwszych artystów, którzy marzą o reprezentowaniu swojego kraju na największym na świecie widowisku muzycznym. Dla kogo Eurowizja 2025 stanowi poważny cel? Sprawdźmy!
69. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwajcaria po zwycięstwie Nemo z utworem The Code. Pojawiły się już pierwsze plotki i deklaracje ze strony artystów, którzy marzą o pójściu w ślady swoich poprzedników. W grę wchodzą twarze znane nam już z preselekcji, a wiele emocji budzi możliwość ponownego udziału Joosta Kleina.
Greccy artyści chętni do wyjazdu
Choć nadawca ERT jeszcze nie potwierdził startu w konkursie, w Grecji realizowane są już pewne przygotowania. Według czołowych mediów rząd kraju chce, aby piosenkę na Eurowizję 2025 wybrała publiczność w preselekcjach na żywo. Swoje propozycje planują przedstawić osoby, które już wcześniej próbowały swoich sił w greckich eliminacjach.
Chęć udziału zadeklarowała Josephine, popularna piosenkarka już wielokrotnie wypowiadająca się o możliwym starcie w Eurowizji. W 2014 roku wystąpiła w finale greckich preselekcji, zajmując ostatnie, czwarte miejsce. Rok później w konkursie bez powodzenia wzięła natomiast udział Shaya. Urodzona w Danii wokalistka sławę zdobyła jako członkini dziewczęcego zespołu Hi-5. Teraz również przygotowuje piosenkę pod kątem Eurowizji 2025. Według informacji greckich fanów gotowy utwór ma już Good Job Nicky. Artysta znalazł się w ścisłej stawce wewnętrznych preselekcji w 2023 roku.
Ponadto w minionym tygodniu w Grecji odbył się obóz kompozytorski z udziałem zarówno lokalnych, jak i zagranicznych twórców. Poruszenie wywołała informacja, iż podczas warsztatów w Grecji twórcy zwycięskiego The Code – Lasse Midtsian Nymann i Linda Dale, połączyli siły z Elsie Bay i Dimitrisem Kontopulusem. Eurowizyjni weterani przygotowali wspólnie trzy piosenki. Nie ma jednak pewności, iż trafią one do stawki ewentualnych preselekcji w Grecji.
Eurowizja 2025: Liechtenstein z potencjalnymi reprezentantami
Tuż po zwycięstwie Szwajcarii media w sąsiednim kraju podały informację o ambicjach na debiut w Konkursie Piosenki Eurowizji. Dziennik Liechtensteiner Vaterland ujawnił, iż Radio Liechtenstein złożyło wniosek o członkostwo w Europejskiej Unii Nadawców (EBU) z myślą o udziale w widowisku. Jak na razie nie wiemy, czy nadawca został przyjęty do organizacji. Potwierdził jednak oficjalnie swoje zamiary, a na horyzoncie pojawił się możliwy reprezentant. Ze stacją skontaktował się zespół Noops, by wyrazić chęć reprezentowania Liechtensteinu na Eurowizji 2025. Grupa w kwietniu opublikowała swój debiutancki album, a jej wokalistką jest pochodząca z Indii Noopur Bhardwaj.
Pogłoski z Estonii i Ukrainy. Co z Joostem Kleinem?
Tuż przed Wielkim Finałem tegorocznej Eurowizji fanów w Estonii zelektryzowała wypowiedź jednego z najpopularniejszych wykonawców w kraju. Podczas koncertu nadawanego w publicznej stacji ERR Tommy Cash powiedział, iż jest na 90% pewny udziału w Eurowizji w przyszłym roku. 33-letni raper ma na koncie dwa albumy i liczne nagrody estońskiego przemysłu muzycznego. Ma korzenie ukraińsko-kazachskie, a odbiorcy poza Estonią mogą kojarzyć go ze współpracy ze znaną grupą Little Big (Eurowizja 2020, Rosja).
Co zaś z Ukrainą? Podobnie do Estonii, krajowy nadawca jeszcze nie potwierdził swojej obecności w Szwajcarii. Występ jest jednak niemal pewny, tak jak i z dużym prawdopodobieństwem możemy się spodziewać publicznych preselekcji. Jedna z tegorocznych reprezentantek, Jerry Heil, napisała na Instagramie: dlaczego nie #Eurowizja2025?, wzbudzając zainteresowanie swoim solowym powrotem. W tym roku artystka wygrała eliminacje w duecie z popularną alyoną alyoną, ale już w 2020 i 2022 roku próbowała swoich sił samodzielnie.
Dlaczego nie Eurowizja 2025? to hasło, którym jako pierwszy posłużył się w mediach społecznościowych Joost Klein. Zdyskwalifikowany z tegorocznego Wielkiego Finału raper sugeruje chęć ponownego reprezentowania Holandii. W czasie ostatniego koncertu w Belgii dał też do zrozumienia, iż mógłby wystąpić w barwach sąsiedniego kraju. Przypomnijmy, iż zastępca Dyrektora Generalnego EBU potwierdził, iż ponowny udział Holendra w Eurowizji jest możliwy.
Eurowizja 2025: kto z Polski?
Jak dotąd Telewizja Polska nie zakomunikowała swoich zamiarów odnośnie udziału w widowisku. Nie wiemy też, na jaką formę wyboru reprezentanta się zdecyduje w razie startu. Wielu fanów zastanawia się, czy na ponowne zgłoszenie zdecydowałaby się Justyna Steczkowska. Artystka w tym roku zajęła drugie miejsce w wewnętrznych preselekcjach z utworem WITCH-ER Tarohoro. W 2025 roku minie dokładnie 30 lat od jej występu w 40. Konkursie Piosenki Eurowizji w Dublinie. Możliwość udziału piosenkarka skomentowała w rozmowie z serwisem Party przy okazji rozmowy o nadchodzącym albumie:
Są trzy utwory, które się nadają na ten konkurs. Ale czy ja jeszcze znajdę siłę i czas? Bo trzeba temu poświęcić dużo czasu, siły i finansów. Nie jestem na nie, ale też nie jestem taka, iż „na pewno, na pewno!” […] Zobaczymy, jaki będzie system głosowania. Gdyby był to konkurs, gdzie tylko kilka osób decyduje, to myślę, iż jest to dla wszystkich złe. Zobacz, co się wydarzyło [w tym roku], ile przykrości wszyscy dookoła mieli – i po co? […] Tam nie powinno być żadnych niejasności, bo to wszystkim źle robi – tym po jednej i po drugiej stronie.
Justyna Steczkowska o ponownym zgłoszeniu do Eurowizji (party.pl)Z Eurowizji Junior na Eurowizję?
Głos w mediach zabrała również w ostatnich tygodniach Sara James, zdobywczyni drugiego miejsca na Eurowizji Junior 2021. W czerwcu wokalistka skończyła szesnaście lat, co otworzyło przed nią możliwość reprezentowania Polski w dorosłym konkursie. W rozmowie z serwisem TVML powiedziała: Myślę, iż bym chciała na pewno, ale to jeszcze zobaczymy. Zobaczymy, jak to pójdzie w przyszłym roku, czy w ogóle będą chcieli mnie ludzie w Polsce.
Możliwości wyjazdu na Eurowizję nie wykluczają też polskie zwyciężczynie Eurowizji Junior. Roxie Węgiel (2018) zapowiedziała start, jeżeli uda jej się zwyciężyć w programie Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami. Ostatecznie, zajęła w nim drugie miejsce, a w kontekście Eurowizji ponownie wspomniała o konieczności posiadania idealnego utworu. Musiałabym mieć piosenkę, do której nie mogłabym się przyczepić. Jestem perfekcjonistką, jestem bardzo krytyczna wobec siebie, więc to musiałby być taki numer, iż sama bym się nim zachwycała – powiedziała dla newonce.net.
W kwietniu wywiadu dla Eski udzieliła natomiast Viki Gabor. Laureatka Eurowizji Junior 2019 chce reprezentować Polskę, ale nie jest na to ostatecznie zdecydowana. To musi przyjść do mnie naturalnie, bo nie chcę się do niczego zmuszać. To by nie wyszło – powiedziała.
Eurowizja 2025 – co wiemy? Czy Polska weźmie udział?
69. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Szwajcarii po zwycięstwie Nemo z utworem The Code. Kraj zwyciężył po raz trzeci, po wygranych Lys Assii (1956) i Celine Dion (1988). Miasto-gospodarza Eurowizji 2025 poznamy najpóźniej we wrześniu. Wśród kandydatur wymienia się Bazyleę, Berno, Genewę, Sankt Gallen i Zurych. Slogan będzie brzmiał United By Music – hasło Eurowizji 2023 pozostało z nami na stałe. Uczestnictwo w konkursie potwierdziło do tej pory osiemnaście państw. Na liście uczestników jak na razie nie ma nadawcy z Polski. TVP nie wydało oficjalnego komunikatu w sprawie udziału w Eurowizji 2025.
źródła: eurovisionfun.com, Eurovoix, X, Instagram, Radio Liechtenstein, Party, newonce.net, Eska, TVML