Szwajcaria słynie ze swojego systemu demokracji bezpośredniej. 24 listopada w kraju odbyły się zarówno federalne, jak i lokalne głosowania, a wśród nich – referendum w sprawie finansowania Konkursu Piosenki Eurowizji z budżetu miasta-organizatora. Znamy już wyniki z Bazylei. Eurowizja 2025 jest tam zaplanowana na dni 13, 15 i 17 maja.
Mimo sprzeciwu jednej z partii politycznych mieszkańcy Bazylei poparli ustalony we wrześniu plan sfinansowania 69. edycji Eurowizji. Referendum lokalne odbyło się po tym, jak udało się zebrać wymaganą liczbę podpisów, by przyjęty przez władze projekt poddać ocenie elektoratu.
Bazylea: 67% głosujących „za” eurowizyjnym budżetem
11 września lokalne władze przyjęły budżet 35 mln franków na organizację Eurowizji w maju 2025 roku. Po stronie miasta-gospodarza leży m.in. zaplanowanie i sfinansowanie imprez towarzyszących konkursowi, a także zadbanie o kwestie bezpieczeństwa. W głosowaniu Wielkiej Rady poparcie dla budżetu było wyraźne: został przyjęty stosunkiem głosów 87 : 4, przy 4 głosach wstrzymujących.
Sprzeciw wnieśli politycy prawicowo-populistycznej Federalnej Unii Demokratycznej (EDU), która wywodzi się z nurtu strasseryzmu, jednego z odłamów nazizmu. W uzasadnieniach EDU uważa widowisko za zagrożenie dla bezpieczeństwa, propagandę LGBT+, a także promocję satanizmu i okultyzmu. W poprzednich wyborach parlamentarnych ugrupowanie zdobyło w kantonie Bazylea-Miasto tylko 1,2% poparcia, ale zebrało dla swojego protestu wymagane podpisy. Przyjęty przez władze projekt mógł trafić do referendum za poparciem co najmniej 2 tysięcy osób – ok. 1,2% wszystkich mieszkańców kantonu. Choć podpisów złożono prawie dwa razy więcej, wynik głosowania jest korzystny dla lokalnych władz.
66,57% głosujących opowiedziało się przeciwko odrzuceniu budżetu. Frekwencja wyniosła 57,15%. Tym samym, organizatorzy nie będą musieli się martwić koniecznością radykalnego ograniczenia wydatków. Wbrew nieprawdziwym informacjom szerzonym w fandomie Eurowizji – widowisku nigdy nie groziło odwołanie półfinałów. Nie jest to bowiem jakkolwiek zależne od kraju-organizatora. Odrzucenie budżetu przez mieszkańców miasta spowodowałoby ograniczenie lub odwołanie wszelkich wydarzeń towarzyszących konkursowi, Ceremonii Otwarcia, przewidzianych dekoracji miasta, oglądania transmisji konkursu na stadionie itp.
Eurowizja 2025: jak sfinansowany będzie konkurs?
Część kosztów ponosi Europejska Unia Nadawców (EBU) i szwajcarski nadawca-organizator, czyli SRG SSR. Wsparcia widowisku jak co roku udzielą liczni sponsorzy, a duże środki wnoszą uczestniczące stacje publiczne. Aby kraj mógł pojawić się w stawce, nadawca jest zobowiązany do uiszczenia opłaty za udział, która jest proporcjonalna do jego wielkości i zasięgu. Wśród oficjalnych partnerów Eurowizji w 2025 roku debiutuje szwajcarska firma farmaceutyczna Novartis.
Resztę kosztów, przede wszystkim pod kątem imprez towarzyszących, noclegów, transportu czy bezpieczeństwa – ponosi miasto-organizator. Projekt budżetu w Bazylei zakłada wydatki na poziomie 35 mln franków, w tym 14,6 mln stanowią infrastruktura i ewentualne remonty, a 7,9 mln – bezpieczeństwo, w tym ochrona w Internecie.
Inwestycja może się zwrócić w przychodach wygenerowanych przez ogromne zainteresowanie konkursem. Według ujawnionych informacji Eurowizja 2023 przyniosła Liverpoolowi ok. 54 mln funtów zysku dzięki przyjazdowi setek tysięcy fanów, a w przypadku Eurowizji 2024 – przychody wyniosły ok. 38,5 mln euro, w tym ok. 85% dla Malmö, 14% dla pobliskiej Kopenhagi oraz 1% dla sąsiednich regionów Szwecji i Danii.
Ceremonia Otwarcia i atrakcje dla fanów. O co chodzi ze Stadion Plus? Kiedy bilety?
Pewne są już lokalizacje poszczególnych wydarzeń związanych z Eurowizją. Ceremonia Otwarcia z Turkusowym Dywanem odbędzie się w niedzielę 11 maja na terenie centrum kongresowego Basel Messe. Hala 2 w tym miejscu ugości wieczorem niedostępne dla publiki przyjęcie powitalne z udziałem ok. 2 tysięcy gości, przede wszystkim – wszystkie startujące w konkursie ekipy. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdą się tradycyjne już atrakcje dla fanów: Eurovision Village i Euroclub. To jednak nie koniec planów.
Władze chcą również zmienić ulice Bazylei w długie pasy eurowizyjnych wydarzeń. Znana z bogatego życia nocnego Steinenvorstadt w ścisłym centrum zamieni się w Eurovision Street. Występy lokalnych artystów uświetnią zaś czas spędzony na Kleinbasler Rheinbord – bulwarze wzdłuż Renu – oraz na placu Barfüsserplatz. Z kolei na odcinku pomiędzy dworcami kolejowymi Badischer Bahnhof i Basel SBB zlokalizowany będzie się Eurovision Boulevard.
Decydentów w szwajcarskiej telewizji przekonała też propozycja Stadion Plus. 20-tysięczna arena piłkarska St. Jakob-Park nie spełnia kryteriów organizacji Eurowizji. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by transmisje 13, 15 i 17 maja na stadionie obejrzały tłumy fanów, którzy nie zdobyli biletów do adekwatnej hali.
Sprzedaż tysięcy wejściówek na łącznie dziewięć koncertów (dwa półfinały i finał oraz po dwie próby do każdego z wieczorów) ruszy pod koniec roku. Jak zawsze, odbędzie się kilka fal sprzedaży. Dostępne będą również pakiety dla osób należących do Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE.
Eurowizja 2025 – co, gdzie, kiedy
69. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Bazylei po zwycięstwie Nemo z utworem The Code. Kraj zwyciężył po raz trzeci, po wygranych Lys Assii (1956) i Celine Dion (1988). Slogan będzie brzmiał United By Music – hasło Eurowizji 2023 pozostało z nami na stałe. Uczestnictwo w konkursie potwierdziło do tej pory 37 państw.
Po dwuletniej przerwie powraca Czarnogóra, a Cypr jako pierwszy ujawnił już swojego reprezentanta. Reprezentanta Polski wybiorą telewidzowie podczas publicznych preselekcji 14 lutego.
źródło: bazonline.ch