Już w najbliższą sobotę o 21:00 rozpocznie się wielki finał Eurowizji 2025. Kim są jego uczestnicy? I co nas czeka? Oto najważniejsze informacje!
Eurowizja 2025 w końcowej fazie – w finale usłyszymy dwadzieścia sześć konkursowych propozycji. W ramach interval actu osobę zwycięską z ubiegłego roku – Nemo – wraz z nowym singlem Unexplainable, a także zwycięzców televotingu w poprzednich latach – Kääriję i Baby Lasagnę – w duecie #eurodab. Kto zatem wystąpi?
Eurowizja 2025: kto wystąpi na początku finału?
Norwegia: Kyle Alessandro – Lighter
19-stoletni Kyle Alessandro Helgesen Villalobos karierę rozpoczął zaledwie w wieku 10 lat. Ma pochodzenie norwesko-hiszpańskie. Dwa lata temu w ramach formacji Umami Tsunami zajął ostatnie miejsce w finale norweskich selekcji. Stworzenie piosenki Lighter zainspirowała choroba nowotworowa mamy wokalisty, która miała mu powiedzieć, żeby na przekór wszystkiemu nigdy nie tracił swojego światła. Według bukmacherów Norwegia ma poniżej 1% szans na zwycięstwo.
Luksemburg: Laura Thorn – La Poupée Monte Le Son
La Poupée Monte Le Son to utwór reprezentujący Luksemburg na Konkursie Piosenki Eurowizji 2025 w Bazylei, wykonywany przez 25-letnią wokalistkę Laurę Thorn. Piosenka, napisana przez francuskich twórców Christophe’a Houssina, Juliena Salvię i Ludovica-Alexandre’a Vidala, stanowi nowoczesną odpowiedź na zwycięski utwór Luksemburga z 1965 roku – Poupée de cire, poupée de son France Gall, odwracając metaforę lalki z kontrolowanej do samodzielnej i wyzwolonej postaci. Tekst utworu podkreśla siłę kobiet i ich niezależność, a energiczne brzmienie retro-popowe z nowoczesnymi elementami nadaje mu charakterystyczny styl. Bukmacherzy dają jej poniżej 1% szans na zwycięstwo.
Estonia: Tommy Cash – Espresso Macchiato
Tommy Cash, a adekwatnie Tomas Tammemets, urodził się 33 lata temu w stołecznym Tallinie i ma mieszane pochodzenie estońsko-kazachsko-rosyjsko-ukraińskie. Od dzieciństwa miał problemy z prawem: od nielegalnego grafficiarstwa po posiadanie marihuany, za co zresztą został wyrzucony ze szkoły średniej, której nigdy nie ukończył. Karierę rozpoczął w 2012 roku, na koncie ma 2 albumy i 3 EPki. Na scenie wesprze go tanecznie Polak, Kajtek Januszkiewicz. Bukmacherzy stawiają go na 7, miejscu w finale, z 3% szans na zwycięstwo.
Izrael: Yuval Raphael – New Day Will Rise
Yuval Raphael, 32-letnia artystka z Tel Awiwu, w New Day Will Rise śpiewa o nadziei i nowym początku. Piosenka to emocjonalna ballada z orkiestrową aranżacją i poruszającym tekstem. Bukmacherzy dają je 3% szans na zwycięstwo.
Litwa: Katharsis – Tavo Akys
Zespół, którego liderem jest Lukas Radzevičius, wykonuje muzykę z pogranicza alternatywnego rocka i post-punka, często wzbogaconą o elementy folku. Tavo akys to melancholijna ballada traktująca o miłości i tęsknocie, która zdobyła popularność w Litwie, osiągając pierwsze miejsce na liście Singlų Top 100. Bukmacherzy dają mniej niż 1% na zwycięstwo tej kompozycji.
Hiszpania: Melody – Esa diva
Melody, a adekwatnie Melodia Ruiz Gutierrez, urodziła się 34 lata temu na przedmieściach Sewilli. Karierę zaczęła w wieku 10 lat, a jej El baile del gorila stało się niemałym hitem. W 2009 roku zajęła drugie miejsce w hiszpańskich selekcjach do Eurowizji. Hiszpania ma zagwarantowany udział w sobotnim finale, a bukmacherzy dają jej w tej chwili 1% szans na zwycięstwo.
Ukraina: Ziferblat – Bird of Pray
Zespół Ziferblat tworzą od 2015 roku bracia-bliźniacy Daniil i Valentyn Leshchyskyi (odpowiednio wokalista i gitarzysta) oraz perkusista Fedir Khodakov. W zeszłorocznych selekcjach Vidbir zajęli drugie miejsce. Wydali 1 album i 2 EPki. Według bukmacherów uplasują się na 13. miejscu w finale – konkurs wygrają na cały 1%.
Wielka Brytania: Remember Monday – What the Hell Just Happened?
Grupa składa się z trzech wokalistek: Lauren Byrne, Holly-Anne Hull i Charlotte Steele, które poznały się w 2013 roku podczas nauki w Farnborough Sixth Form College. Ich nazwa pochodzi od tradycji spotykania się w poniedziałki na wspólne próby. Zespół zdobył popularność po udziale w ósmej edycji programu The Voice UK w 2019 roku, gdzie byli mentorowani przez Jennifer Hudson. Ich utwór konkursowy, What the Hell Just Happened?, został wydany 7 marca 2025 roku i odzwierciedla ich bliską więź oraz wzajemne wsparcie w trudnych chwilach. Bukmacherzy plasują utwór na 11. miejscu do zwycięstwa (1% szans) i jednocześnie na 1. do zajęcia ostatniego miejsca (22% szans).
Eurowizja 2025: co jeszcze nas czeka w finale?
Austria: JJ – Wasted Love
JJ to wokalista i autor tekstów, który łączy elementy popu i muzyki klasycznej, prezentując dramatyczne połączenie popu z klasycznymi wpływami. Na co dzień studiuje w konwersatorium muzycznym w Wiedniu. Współautorką piosenki jest Teodora Špirić, która reprezentowała Austrię w 2023. Jest jednym z dwóch faworytów bukmacherów do triumfu w Eurowizji 2025 – dają mu bowiem 21% szans na zwycięstwo!
Islandia: Væb – Róa
Duet Væb tworzą bracia Halfdan (21 l.) i Matthias Matthiasson (20 l.), którzy swoją karierę rozpoczęli w 2022 roku. Już pierwsze ich utwory lądowały na islandzkich listach przebojów. W zeszłym roku zajęli czwarte miejsce w selekcjach Söngvakeppnin – mimo tego utwór Biómynd jako jedyny ze stawki znalazł się w czołowej dziesiątce islandzkiej listy przebojów. Duet ma na koncie jeden album i jedną EPkę. Na scenie wesprze ich m.in. tancerka polskiego pochodzenia – Ola Getka. w tej chwili bukmacherzy dają im poniżej 1% szans na zwycięstwo.
Łotwa: Tautumeitas – Bur man laimi
Tautumeitas to sześciosobowa grupa folkowo z Łotwy, która łączy tradycyjne bałtyckie melodie z nowoczesnymi brzmieniami. Grupa powstała w 2015 roku i od tego czasu zdobyła uznanie zarówno na Łotwie, jak i poza jej granicami, wydając kilka albumów, w tym Lai māsiņa rotājās! (2017) oraz Zem saules / Under the Solar Spell (2025). Ich muzyka wyróżnia się wielogłosowym śpiewem, użyciem tradycyjnych instrumentów oraz nowoczesną produkcją, tworząc unikalną atmosferę łączącą folklor z elektroniką. Bukmacherzy dają im poniżej 1% szans na zwycięstwo.
Holandia: Claude – C’est la vie
Claude Kiambe urodził się 21 lat temu w Demokratycznej Republice Kongo, a w wieku 9 lat przeprowadził z mamą i rodzeństwm do Holandii. Swoją karierę rozpoczął w 2017 roku, a na koncie ma 1 album i 2 EPki. Według bukmacherów ma 6% szans na zwycięstwo, co plasuje go na 4. miejscu.
Finland: Erika Vikman – ICH KOMME
Erika Vikman, 32-letnia piosenkarka z Tampere. Piosenka, napisana i wyprodukowana przez duet Roos+Berg, łączy fińskie disco z elektroniką, a jej tekst i struktura muzyczna symbolizują ekstazę i seksualne spełnienie. Roos+Berg to duet muzyczny tworzony przez Christel „Chisu” Roosberg i Joriego Roosberga, którzy są małżeństwem i wspólnie tworzą innowacyjne i chwytliwe utwory. Ze względu na prowokacyjny charakter utworu, Europejska Unia Nadawców zażądała złagodzenia choreografii i kostiumów, uznając je za zbyt seksualne. Mimo kontrowersji, „Ich komme” osiągnęło drugie miejsce na fińskiej liście przebojów i jest uważane za jedno z najbardziej wyrazistych występów tegorocznej Eurowizji. Sama Erika rozpoczęła swoją karierę muzyczną jako wokalistka fińskiego tanga, zdobywając uznanie po zwycięstwie w konkursie Tangomarkkinat w 2016 roku. Jej przełomowym momentem był singiel Cicciolina z 2020 roku, który stał się jej pierwszym utworem w pierwszej piątce fińskich list przebojów. Bukmacherzy pozycjonują ją na 5. miejscu, dając 4% szans na zwycięstwo.
Włochy: Lucio Corsi – Volevo essere un duro
31-letni artysta z Toskanii zadebiutował w 2011 roku i jak dotąd wydał 4 albumy i 2 EPki. Bilet na Eurowizję zdobył po zajęciu drugiego miejsca w Festiwalu w San Remo (gdy jego zwycięzca – Olly – postanowił odpuścić sobie wyjazd do Bazylei). Konkursowy utwór jest odpowiedzią na nękanie, którego Lucio doświadczył jako dziecko. Niektórzy uważają go za czarnego konia tego konkursu. Włochy mają zagwarantowany udział w sobotnim finale, gdzie według bukmacherów zajmą 12. miejsce (1% szans na zwycięstwo).
Polska: Justyna Steczkowska – Gaja
Justyna Steczkowska urodziła się 52 lata temu w muzykalnej rodzinie. Karierę rozpoczęła w 1992 roku, ale jej rozkwit nastąpił dwa lata później po udziale w Szansie na sukces. 30 lat temu reprezentowała Polskę na Eurowizji w Dublinie, gdzie jej utwór Sama zajął osiemnaste miejsce. Posiadaczka czterooktawowego głosu, ma na koncie m.in. sześć Fryderyków, dwa Wiktory, Superjedynkę czy Bursztynowego Słowika. Wydała 13 solowych albumów, 2 dla dzieci oraz kolejne 3 w duetach. Według bukmacherów ma poniżej 1% szans na zwycięstwo.
Niemcy: Abor & Tynna – Baller
Abor & Tynna to rodzeństwo – Attila (26 lat) i Tünde Bornemisza (24 lata). Ich muzyka łączy pop, hip-hop i elektronikę, a ich debiutancki album Bittersüß ukazał się 24 stycznia 2025 roku. Rodzeństwo pochodzi z Wiednia i ma korzenie węgiersko-rumuńskie; ich ojciec, Csaba Bornemisza, jest wiolonczelistą w Orkiestrze Filharmonii Wiedeńskiej. Bukmacherzy dają im 1% szans na zwycięstwo.
Grecja: Klavdia – Asteromáta
Klavdia, grecka piosenkarka urodzona w 2002 roku, zdobyła popularność dzięki udziałowi w programach telewizyjnych takich jak Greece’s Got Talent i The Voice of Greece. Jej piosenka, poruszająca temat uchodźstwa i utraty ojczyzny, zainspirowana historią rodziny artystki, gwałtownie zyskała dużą uwagę. Jednak utwór wywołał kontrowersje, ponieważ niektórzy twierdzili, iż może nawiązywać do ludobójstwa tureckiego na Grekach pontyjskich, co spotkało się z reakcją ze strony tureckich mediów. Grecki rząd stanowczo odrzucił te zarzuty, podkreślając, iż Eurowizja jest platformą muzyczną, a nie polityczną. Nie przekonuje to bukmacherów – na zwycięstwo dają jej poniżej 1% szans.
Eurowizja 2025: kto wystąpi na zakończenie finału?
Armenia: PARG – Survivor
Parg, czyli Pargev Vardanian to ormiański wokalista i autor piosenek, który zadebiutował na scenie muzycznej w 2021 roku singlem Ginin u grely. Podczas studiów współzałożył zespół The Edge Chronicles, który w latach 2017–2019 koncertował w Armenii, Rosji, Gruzji i Ukrainie. Po powrocie do Armenii w 2022 roku, Parg kontynuował rozwój kariery solowej, zdobywając uznanie za swoje utwory takie jak Araj i Kanchum em. Wśród współautorów eurowizyjnej propozycji są Thomas G:son i Peter Boström. W typowaniach bukmacherów zajmuje ostatnie, 26. miejsce w Eurowizji 2025, mając poniżej 1% szans na zwycięstwo.
Szwajcaria: Zoë Më – Voyage
24-latka z Bazylei, Zoë Anina Kressler, karierę rozpoczęła w 2018 roku. Rok temu zdobyła nagrody RTS Artiste Radar i SRF 3 Best Talent, które w poprzednich latach wygrali m.in. Marius Bear (Szwajcaria 2022) czy Nemo (zwycięzcy Eurowizji 2024). Wydała 1 album studyjny i 2 EPki. Jako państwo-gospodarz, Szwajcaria ma zapewniony udział w finale Eurowizji. Bukmacherzy dają jej 3% szans na zwycięstwo.
Malta: Miriana Conte – Serving
Początkowo piosenka nosiła tytuł Kant, co w języku maltańskim oznacza „śpiewać”, jednak ze względu na fonetyczne podobieństwo do angielskiego wulgaryzmu, została zmieniona po interwencji BBC i Europejskiej Unii Nadawców. Serving to energetyczny utwór dance-popowy, który wyróżnia się pewnością siebie i kobiecą siłą, a także dynamiczną choreografią. Wśród autorów tekstu znajdują się Miriana Conte, Benjamin „BNJI” Schmid, Sarah Evelyn Fullerton (Sarah Lake) oraz Matthew Mercieca (Muxu), a produkcją zajął się Schmid. Bukmacherzy nie podzielają entuzjazmu fanów, dając jej 1% szans na zwycięstwo.
Portugalia: Napa – Deslocado
Zespół Napa powstał w 2013 roku na Maderze. Za swoich idoli muzycznych uważają grupy Arctic Monkeys, Red Hot Chilli Peppers czy The Beatles. Wydali dotąd 2 albumy. Ich konkursowy utwór jako historię z życia wziętą, gdy musieli opuścić rodzinną Maderę na rzecz życia i studiowania w kontynentalnej Portugalii. To też swego rodzaju hymn dla portugalskich emigrantów, którzy musieli opuścić kraj w poszukiwaniu lepszego życia. Bukmacherzy dają im przedostatnie miejsce w swoich notowaniach – poniżej 1% szans na zwycięstwo.
Dania: Sissal – Hallucination
Sissal, 26-letnia artystka z Kopenhagi, w Hallucination eksploruje temat iluzji i rzeczywistości. Piosenka to eksperymentalny pop z elektronicznymi wpływami, tworzący hipnotyzujący klimat. To pierwszy awans kraju od 2019 roku, więc chyba niespecjalnie przejmą się faktem, iż bukmacherzy dają im poniżej 1% szans na zwycięstwo.
Szwecja: KAJ – Bara bada bastu
Tercet KAJ tworzą trzydziestodwulatkowie Kevin Holmström, Axel Åhman i Jakob Norrgård. Działalność rozpoczęli w 2009 roku. Co ciekawe, są oni fińskimi Szwedami, stąd najczęściej posługują się dialektem ostrobotnickim (Vörå). Wydali 7 albumów solowych, 1 na żywo i 1 kompilacyjny. Po pokonaniu Månsa Zelmerlöwa w Melodifestivalen, to właśnie oni są faworytami do zwycięstwa w półfinale. Bukmacherzy uważają, iż to oni zostaną zwycięzcami Eurowizji 2025 – dają im aż 42% szans na to!
Francja: Louane – Mamman
Louane reprezentuje Francję na Konkursie Piosenki Eurowizji 2025 z utworem Maman, głęboko osobistą balladą poświęconą jej zmarłej matce. Piosenka, napisana przez Louane i Tristana Salvatiego, stanowi kontynuację utworu o tym samym tytule z 2015 roku, odzwierciedlając jej drogę od żałoby do uzdrowienia. Nowa wersja, bardziej optymistyczna, ukazuje przemianę artystki, która teraz sama jest matką. Maman została po raz pierwszy zaprezentowana 15 marca 2025 roku podczas przerwy meczu rugby Francja–Szkocja na Stade de France, przyciągając uwagę zarówno mediów, jak i fanów Eurowizji. Bukmacherzy dają jej 3. miejsce i 8% szans na zwycięstwo.
San Marino: Gabry Ponte – Tutta l’Italia
52-letni Gabriele Ponte pochodzi z Turynu, a swoją przygodę z muzyką zaczął w 1993 roku. Pięć lat później wyprodukował piosenkę Blue (Da Ba Dee) zespołu Eiffel 65, która stała się hitem na całym świecie. Jego konkursowa piosenka była też motywem przewodnim tegorocznego Festiwalu w San Remo. Gabry solowo wydał 11 albumów i 4 EPki. Na scenie wokalnie wspomogą go Andrea Bonomo i Edwyn Roberts. Bukmacherzy dają im poniżej 1% szans na zwycięstwo.
Albania: Shkodra Elektronike – Zjerm
Duet składający się z Beatriçe Gjergji i Kolë Laca rozpoczął działalność w 2019 roku. Oboje pochodzą ze Szkodry i są albańskimi imigrantami, którzy dorastali we Włoszech. Tworzą muzykę z gatunku folktronici, a na koncie mają jak dotąd 1 EPkę. Bukmacherzy dają im 2% szans na zwycięstwo.
Eurowizja 2025: co wiemy?
69. Konkurs Piosenki Eurowizji organizuje Szwajcaria za sprawą zwycięstwa Nemo z utworem The Code. Miejscem wydarzenia będzie St. Jakobshalle w Bazylei, która jest pierwszym miastem-gospodarzem w niemieckojęzycznej części kraju. Półfinały konkursu zobaczymy 13 i 15 maja, a Wielki Finał – 17 maja 2025 roku. Sloganem konkursu jest, tak jak w przypadku dwóch poprzednich Eurowizji, hasło United By Music (pol. Zjednoczeni poprzez muzykę). Ponadto po raz pierwszy w historii Eurowizja ma swoją maskotkę – Lumo. Konkurs poprowadzą Hazel Brugger, Sandra Studer oraz Michelle Hunziker. Na miejscu wydarzeń nie zabraknie naszej ekipy. Relacje dla Eurowizja.org z Bazylei poprowadzą: Kasia Kuszczak, Sebastian Chądzyński, Sebastian Zasada oraz Jakub Milarski. Możliwość wsparcia realizacji materiałów z Eurowizji 2025 udostępniamy przez portal zrzutka.pl –
W konkursie udział weźmie 37 państw. Ponownie zabraknie m.in. Bułgarii, Macedonii Północnej a także Słowacji. Do konkursu powróciła Czarnogóra, ale wycofała się z niego Mołdawia.

Źródła: eurovision.tv, instagram.com, x.com, youtube.com