Już w najbliższy czwartek o 21:00 rozpocznie się pierwszy półfinał Eurowizji 2025. Kim są jego uczestnicy? I co nas czeka? Oto najważniejsze informacje!
Na scenie St. Jakobshalle zaprezentuje się 16 uczestników, walczących o 10 miejsc w sobotnim finale. W głosowaniu wezmą udział również widzowie z Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii, których występy zobaczymy w trakcie show. W ramach interval actu będziemy mogli między innymi zobaczyć The Roop (Litwa 2020 & 2021) oraz Efendi (Azerbejdżan 2020 & 2021) wykonujący swoje piosenki z Eurowizji 2020.
Eurowizja 2025: kto wystąpi na początku drugiego półfinału?
Australia: Go-Jo – Milkshake Man
Go-Jo, czyli Marty Zambotto, to australijski wokalista i producent muzyczny, który napisał Milkshake Man razem z grupą Sheppard. Dorastał na farmie w Australii Zachodniej, a jego kariera nabrała tempa po sukcesie piosenki Mrs. Hollywood. Jego sceniczna energia, poczucie humoru i pozytywne to jego znak rozpoznawczy.
Czarnogóra: Nina Žižić – Dobrodošli
Nina Žižić, 40-letnia wokalistka z Czarnogóry, wraca na Eurowizję po dwunastu latach przerwy z utworem Dobrodošli. Artystka po raz pierwszy pojawiła się na eurowizyjnej scenie w 2013 roku, towarzysząc hip-hopowemu duetowi Who See w utworze Igranka, który mimo braku awansu do finału zyskał status kultowego wśród fanów konkursu. W tym roku reprezentuje kraj po kontrowersjach związanych z czarnogórskimi preselekcjami Montesong, kiedy pierwotny zwycięzca został zdyskwalifikowany.
Irlandia: Emmy – Laika Party
Emmy Kristine Guttulsrud Kristiansen, znana jako Emmy, to 24-letnia norweska piosenkarka, która w 2025 roku reprezentuje Irlandię na Eurowizji z utworem Laika Party. Wcześniej występowała w norweskim Melodi Grand Prix Junior oraz dorosłym MGP – w 2021 roku dotarła do finału z piosenką Witch Woods. Jej tegoroczna propozycja została początkowo odrzucona przez norweskiego nadawcę, jednak zwyciężyła irlandzki Eurosong, zdobywając najwyższe noty od jury i publiczności. Laika Party to energiczna piosenka pop, inspirowana historią pierwszego psa na orbicie – radzieckiej Łajki.
Łotwa: Tautumeitas – Bur man laimi
Tautumeitas to sześciosobowa grupa folkowo z Łotwy, która łączy tradycyjne bałtyckie melodie z nowoczesnymi brzmieniami. Grupa powstała w 2015 roku i od tego czasu zdobyła uznanie zarówno na Łotwie, jak i poza jej granicami, wydając kilka albumów, w tym Lai māsiņa rotājās! (2017) oraz Zem saules / Under the Solar Spell (2025). Ich muzyka wyróżnia się wielogłosowym śpiewem, użyciem tradycyjnych instrumentów oraz nowoczesną produkcją, tworząc unikalną atmosferę łączącą folklor z elektroniką.
Wielka Brytania: Remember Monday – What the Hell Just Happened?
Grupa składa się z trzech wokalistek: Lauren Byrne, Holly-Anne Hull i Charlotte Steele, które poznały się w 2013 roku podczas nauki w Farnborough Sixth Form College. Ich nazwa pochodzi od tradycji spotykania się w poniedziałki na wspólne próby. Zespół zdobył popularność po udziale w ósmej edycji programu The Voice UK w 2019 roku, gdzie byli mentorowani przez Jennifer Hudson. Ich utwór konkursowy, What the Hell Just Happened?, został wydany 7 marca 2025 roku i odzwierciedla ich bliską więź oraz wzajemne wsparcie w trudnych chwilach .
Armenia: PARG – Survivor
Parg, czyli Pargev Vardanian to ormiański wokalista i autor piosenek, który zadebiutował na scenie muzycznej w 2021 roku singlem Ginin u grely. Podczas studiów współzałożył zespół The Edge Chronicles, który w latach 2017–2019 koncertował w Armenii, Rosji, Gruzji i Ukrainie. Po powrocie do Armenii w 2022 roku, Parg kontynuował rozwój kariery solowej, zdobywając uznanie za swoje utwory takie jak Araj i Kanchum em. Wśród współautorów eurowizyjnej propozycji są Thomas G:son i Peter Boström.
Eurowizja 2025: co czeka nas dalej w drugim półfinale?
Austria: JJ – Wasted Love
JJ to wokalista i autor tekstów, który łączy elementy popu i muzyki klasycznej, prezentując dramatyczne połączenie popu z klasycznymi wpływami. Na co dzień studiuje w konwersatorium muzycznym w Wiedniu. Współautorką piosenki jest Teodora Špirić, która reprezentowała Austrię w 2023.
Grecja: Klavdia – Asteromáta
Klavdia, grecka piosenkarka urodzona w 2002 roku, zdobyła popularność dzięki udziałowi w programach telewizyjnych takich jak Greece’s Got Talent i The Voice of Greece. Jej piosenka, poruszająca temat uchodźstwa i utraty ojczyzny, zainspirowana historią rodziny artystki, gwałtownie zyskała dużą uwagę. Jednak utwór wywołał kontrowersje, ponieważ niektórzy twierdzili, iż może nawiązywać do ludobójstwa tureckiego na Grekach pontyjskich, co spotkało się z reakcją ze strony tureckich mediów. Grecki rząd stanowczo odrzucił te zarzuty, podkreślając, iż Eurowizja jest platformą muzyczną, a nie polityczną.
Litwa: Katharsis – Tavo Akys
Zespół, którego liderem jest Lukas Radzevičius, wykonuje muzykę z pogranicza alternatywnego rocka i post-punka, często wzbogaconą o elementy folku . Tavo akys to melancholijna ballada traktująca o miłości i tęsknocie, która zdobyła popularność w Litwie, osiągając pierwsze miejsce na liście Singlų Top 100 .
Malta: Miriana Conte – Serving
Początkowo piosenka nosiła tytuł Kant, co w języku maltańskim oznacza „śpiewać”, jednak ze względu na fonetyczne podobieństwo do angielskiego wulgaryzmu, została zmieniona po interwencji BBC i Europejskiej Unii Nadawców. Serving to energetyczny utwór dance-popowy, który wyróżnia się pewnością siebie i kobiecą siłą, a także dynamiczną choreografią . Wśród autorów tekstu znajdują się Miriana Conte, Benjamin „BNJI” Schmid, Sarah Evelyn Fullerton (Sarah Lake) oraz Matthew Mercieca (Muxu), a produkcją zajął się Schmid .
Niemcy: Abor & Tynna – Baller
Abor & Tynna to rodzeństwo – Attila (26 lat) i Tünde Bornemisza (24 lata). Ich muzyka łączy pop, hip-hop i elektronikę, a ich debiutancki album Bittersüß ukazał się 24 stycznia 2025 roku . Rodzeństwo pochodzi z Wiednia i ma korzenie węgiersko-rumuńskie; ich ojciec, Csaba Bornemisza, jest wiolonczelistą w Orkiestrze Filharmonii Wiedeńskiej .
Gruzja: Miriam Shangelia – Freedom
Mariam Shengelia, 31-letnia wokalistka z Tbilisi, w „Freedom” śpiewa o pragnieniu wolności i samorealizacji. Utwór łączy elementy soulu i popu, z silnym wokalem i inspirującym przesłaniem.
Eurowizja 2025: kto zamknie drugi półfinał?
Dania: Sissal – Hallucination
Sissal, 26-letnia artystka z Kopenhagi, w „Hallucination” eksploruje temat iluzji i rzeczywistości. Piosenka to eksperymentalny pop z elektronicznymi wpływami, tworzący hipnotyzujący klimat.
Czechy: ADONXS – Kiss Kiss Goodbye
ADONXS, czyli Adam Novák, 28-letni słowacki muzyk z Pragi, prezentuje Kiss Kiss Goodbye – utwór o zakończeniu toksycznego związku. Piosenka łączy synth-pop z rockowymi elementami, z wyrazistym wokalem i mocnym refrenem. Sławę w Czechach zyskał zwycięstwem w programie Idol.
Luksemburg: Laura Thorn – La Poupée Monte Le Son
La Poupée Monte Le Son to utwór reprezentujący Luksemburg na Konkursie Piosenki Eurowizji 2025 w Bazylei, wykonywany przez 25-letnią wokalistkę Laurę Thorn. Piosenka, napisana przez francuskich twórców Christophe’a Houssina, Juliena Salvię i Ludovica-Alexandre’a Vidala, stanowi nowoczesną odpowiedź na zwycięski utwór Luksemburga z 1965 roku – Poupée de cire, poupée de son France Gall, odwracając metaforę lalki z kontrolowanej do samodzielnej i wyzwolonej postaci. Tekst utworu podkreśla siłę kobiet i ich niezależność, a energiczne brzmienie retro-popowe z nowoczesnymi elementami nadaje mu charakterystyczny styl.
Izrael: Yuval Raphael – New Day Will Rise
Yuval Raphael, 32-letnia artystka z Tel Awiwu, w New Day Will Rise śpiewa o nadziei i nowym początku. Piosenka to emocjonalna ballada z orkiestrową aranżacją i poruszającym tekstem.
Francja: Louane – Mamman
Louane reprezentuje Francję na Konkursie Piosenki Eurowizji 2025 z utworem Maman, głęboko osobistą balladą poświęconą jej zmarłej matce. Piosenka, napisana przez Louane i Tristana Salvatiego, stanowi kontynuację utworu o tym samym tytule z 2015 roku, odzwierciedlając jej drogę od żałoby do uzdrowienia. Nowa wersja, bardziej optymistyczna, ukazuje przemianę artystki, która teraz sama jest matką. Maman została po raz pierwszy zaprezentowana 15 marca 2025 roku podczas przerwy meczu rugby Francja–Szkocja na Stade de France, przyciągając uwagę zarówno mediów, jak i fanów Eurowizji.
Serbia: Princ – Mila
Princ, czyli Marko Petrović, 27-letni wokalista z Belgradu, w Mila opowiada o utraconej miłości. Utwór łączy tradycyjne serbskie melodie z nowoczesnym popem, z wyrazistym wokalem i emocjonalnym przekazem.
Finland: Erika Vikman – ICH KOMME
Erika Vikman, 32-letnia piosenkarka z Tampere. Piosenka, napisana i wyprodukowana przez duet Roos+Berg, łączy fińskie disco z elektroniką, a jej tekst i struktura muzyczna symbolizują ekstazę i seksualne spełnienie . Roos+Berg to duet muzyczny tworzony przez Christel „Chisu” Roosberg i Joriego Roosberga, którzy są małżeństwem i wspólnie tworzą innowacyjne i chwytliwe utwory . Ze względu na prowokacyjny charakter utworu, Europejska Unia Nadawców zażądała złagodzenia choreografii i kostiumów, uznając je za zbyt seksualne . Mimo kontrowersji, „Ich komme” osiągnęło drugie miejsce na fińskiej liście przebojów i jest uważane za jedno z najbardziej wyrazistych występów tegorocznej Eurowizji. Sama Erika rozpoczęła swoją karierę muzyczną jako wokalistka fińskiego tanga, zdobywając uznanie po zwycięstwie w konkursie Tangomarkkinat w 2016 roku . Jej przełomowym momentem był singiel Cicciolina z 2020 roku, który stał się jej pierwszym utworem w pierwszej piątce fińskich list przebojów .
Eurowizja 2025: co wiemy?
69. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwajcaria za sprawą zwycięstwa Nemo z utworem The Code. Miejscem wydarzenia będzie St. Jakobshalle w Bazylei, która będzie pierwszym miastem-gospodarzem w niemieckojęzycznej części kraju. Półfinały konkursu zobaczymy 13 i 15 maja, a Wielki Finał – 11 maja 2025 roku. Slogan brzmi United By Music – hasło, które pozostało w użyciu na kolejne lata. Znamy także projekt sceny i prowadzące konkurs. EBU ogłosiła kilka zmian organizacyjnych, w tym nowy sposób prezentacji finalistów.
W konkursie udział weźmie 37 państw. Ponownie zabraknie m.in. Bułgarii, Macedonii Północnej czy Słowacji. Do konkursu powróciła Czarnogóra, ale wycofała się z niego Mołdawia. Polskie preselekcje wygrała Justyna Steczkowska z piosenką Gaja, która awansowała do sobotniego finału.

Źródła: eurovision.tv, instagram.com, x.com, youtube.com