Plan na sobotę
20:00-22:00 Dansk Melodi Grand Prix
20:00-22:00 Melodifestivalen
20:15-23:30 Chefsache
22:00-01:00 Festival da Cancao
Kogo wybiorą Duńczycy? 
Trwa weekend selekcyjny! Wczoraj poznaliśmy wyniki selekcji Serbii, komplet finalistów Dory w Chorwacji oraz obejrzeć mogliśmy ostatnie rundy „Una Voce Per San Marino”. Dziś przed nami dwa finały i dwa półfinały preselekcyjne. Reprezentanta wybierze dziś Dania, a w Dansk Melodi Grand Prix wystartuje ośmiu kandydatów. O wynikach zdecydują widzowie oraz jurorzy. Internauci mogli głosować przez ostatnie dni, a okno do głosowania otwarte będzie dziś znowu w trakcie finału, a posłuży im do tego nowa wersja aplikacji mobilnej. Można też oczywiście głosować sms-owo. Odbędą się dwie rundy. W pierwszej i drugiej format głosowania jest taki sam – 50% stanowią głosy widzów, a 50% jurorów, w tym międzynarodowych. Dodatkowo artyści otrzymali możliwość decydowania czy chcą wystąpić w towarzystwie orkiestry na żywo, czy z oryginalnym podkładem.
Faworytką fanów jest Sissal z utworem „Hallucination”, która zdecydowanie pokonała konkurentów w głosowaniu aplikacji „My Eurovision Scoreboard”. Drugie miejsce ma Maria Mathea, a trzecie Mariya. Ostatni jest Tim Schou, który powraca do selekcji jako solista. Wcześniej wygrał je z zespołem A Friend in London, a na Eurowizji 2011 zajął wysokie miejsce – „New Tomorrow” wywalczyło 5. miejsce w finale. Gośćmi tegorocznego finału DMGP będą SaBa (ESC 2024) oraz Birthe Kjaer, 76-letnia weteranka selekcji i reprezentantka Danii 1989 (konkurs odbywał się wtedy w Szwajcarii). Start transmisji o 20:00, a konkurs potrwa dwie godziny. Transmisja dostępna będzie na kanale DR1 oraz w Internecie TUTAJ lub TUTAJ.
Czy Niemcy wygrają Eurowizję? 
Na 20:15 zaplanowano finał selekcji niemieckich „Chefsache ESC 2025 – Wer singt für Deutschland?”. Produkcja Stefana Raaba zdaje się być jednak mniej popularna, niż się spodziewano, a po ocenach poziomu piosenek można stwierdzić, iż Niemcy w 2025 roku Eurowizji nie wygrają. Zgodnie z deklaracją, jeżeli jego kraj przegra w Bazylei, Stefan Raab zrezygnuje z dalszego angażowania sie w Eurowizję. W finale wystartuje dziewięciu kandydatów, którzy najpierw powalczą o względy jury i pięć miejsc w superfinale. Następnie w superfinale decydować będą już tylko widzowie. W skład jury wejdą Stefan Raab, Conchita Wurst (Austria 2014), Yvonne Catterfeld oraz Nico Santos.
Według aplikacji My Eurovision Scoreboard sympatia fanów skupia się głównie wokół duetu Abor & Tynna, zespołu Cosby oraz wokalistki Lyzy, jednak zwycięzcę ciężko będzie przewidzieć z uwagi na duży wpływ jurorów na to, kto ostatecznie będzie poddany pod głosowanie publiczności. Preselekcje składały się łącznie z czterech części, gdzie trzy transmitowane były przez kanał RTL. Największą popularnością cieszyła się pierwsza runda, która zgromadziła ponad 2 miliony widzów i ponad 9% udziału. Druga była już znacznie słabiej oglądana, a wyniki poprawiły się przy półfinale – 1,8 miliona widzów i 8,5% udziału. Jak będzie z finałem? Show przeniesie się do kanałów Das Erste i One oraz ARD Mediathek i na stronę Eurovision.de. Dodatkowo transmisja będzie także dostępna na oficjalnym kanale YouTube Eurovision. Finał rozpocznie się o 20:15 i potrwa do 23:30.
Szwedzi i Portugalczycy kompletują finały
Ostatnie półfinały sezonu selekcyjnego rozegrane będą w Szwecji i Portugalii. Melodifestivalen rusza o 20:00, a o finał walczy m.in. zespół Arvingarna, który na Eurowizji był już w 1993 roku. Ich konkurentkami będą m.in. duet Scarlet czy 50-letnia aktorka, piosenkarka, modelka, prezenterka i Miss Szwecji 1993 – Victoria Silverstedt. Tradycyjnie półfinał podzielony jest na dwie rundy – każda da nam po jednym nowym finaliście, a dodatkowo laureat 3. miejsca trafi do dogrywki. Sama dogrywka będzie rozstrzygnięta inaczej niż ostatnio, ale w efekcie dwie najlepsze piosenki trafią do finału. Półfinał od 20:00 do 21:30 na SVT1 i platformie SVT Play.
W Portugalii dziś drugi półfinał Festival da Cancao. Spośród dziesięciu kandydatów najpierw do finału wejdzie pięciu, najwyżej ocenionych przez widzów i jurorów. Następnie głosowanie na pozostałych uruchomione będzie jeszcze raz, a szóstego finalistę wskażą tylko widzowie. Faworytami są Henka, Diana Vilarinho i Fernando Daniel (fot.). Program poprowadzą Tânia Ribas i Oliveira e Sónia Araújo, a w Green Roomie pojawią się Catarina Guimarães, Alexandre Guimarães i Wandson Lisboa. Start o 22:00, a całość ma potrwać do 1:00 w nocy (czasu polskiego). Transmisja na RTP1 i RTP International, a w Internecie show śledzić można TUTAJ.
Szykujemy się do Rejected Song Contest
Początek marca zwiastuje rychły koniec sezonu selekcyjnego. Za tydzień ostatnia sobota z finałami narodowymi. Reprezentantów wybiorą wtedy Szwecja, San Marino i Portugalia. W międzyczasie odbędą się premiery utworów z Czech oraz Austrii, a jutro swojego przedstawiciela wyłonią Chorwaci. Zaraz po ostatnich finałach narodowych otwarte zostanie głosowanie na uczestników plebiscytu Dziennika Eurowizyjnego Rejected Song Contest, który organizowany jest już po raz piętnasty!
W pokaźnej ankiecie każdy będzie mógł zaznaczyć swoje ulubione piosenki z 27 preselekcji narodowych, które w tym sezonie przeprowadzono (łącznie z festiwalem Sanremo czy anulowanymi selekcjami Mołdawii). Piosenki, które zdobędą najwięcej głosów trafią do stawki plebiscytu. Głosowanie internetowe otwarte będzie od 9 do 18 marca, a finał Rejected Song Contest wirtualnie zapowiedziany jest na 23 marca. O wynikach plebiscytu decydować będą czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego, członkowie grupy na Facebooku oraz obserwujący profil na Instagramie. Rok temu konkurs wygrała piosenka włoska „Sinceramente”, która zwyciężyła później w OGAE 2nd Chance. Więcej informacji o RSC znajdziecie TUTAJ.
Źródło: RTP, SVT, Das Erste, DR, Wikipedia, inf. własne, fot.: @fernandodaniel