Eurowizja 2025 zaczęła się we wtorek i mamy już pierwszych finalistów! Dzisiaj, 24 godziny przed startem czwartkowego show, rozpoczęła się próba drugiego półfinału dla jurorów, których głosy w awaryjnym przypadku zostaną użyte. Co się wydarzy w drugim półfinale?
Konkurs Piosenki Eurowizji w Bazylei ma już pierwszych finalistów, którzy zostali wybrani przez widzów państw pierwszego półfinału. Dzisiaj uczestnicy wystąpili dwa razy – najpierw na próbie prasowej, a teraz wieczorem dla jurorów. Warto pamiętać, iż w półfinałach głosują jedynie widzowie, ale w przypadku problemów z oddawaniem głosów, zostaną użyte punkty komisji jurorskiej.

Kto wystąpi w drugim półfinale?
W pierwszym półfinale Eurowizji 2025 wystąpi 16 państw – o jedno więcej niż we wtorek. Czwartkowe show otworzy Australia, a zmagania zakończy Finlandia. W tym półfinale zaprezentują się:
- 1. Australia: Go-Jo – Milkshake Man
- 2. Czarnogóra: Nina Žižić – Dobrodošli
- 3. Irlandia: Emmy – Laika Party
- 4. Łotwa: Tautumeitas – Bur man laimi
- 5. Armenia: Parg – Survivor
- 6. Austria: JJ – Wasted Love
- Występ gościnny: Wielka Brytania: Remember Monday – What the Hell Just Happened?
- 7. Grecja: Klavdia – Asteromata
- 8. Litwa: Katarsis – Tavo akys
- 9. Malta: Miriana Conte – Serving
- 10. Gruzja: Mariam Shengelia – Freedom
- Występ gościnny: Francja: Louane – Maman
- 11. Dania: Sissal – Hallucination
- 12. Czechy: Adonxs – Kiss Kiss Goodbye
- 13. Luksemburg: Laura Thorn – La poupée monte le son
- 14. Izrael: Yuval Raphael – New Day Will Rise
- Występ gościnny: Niemcy: Abor & Tynna – Baller
- 15. Serbia: Princ – Mila
- 16. Finlandia: Erika Vikman – Ich komme
Otwarcie drugiego półfinału
Początek drugiego półfinału rozpoczyna się filmikiem z fanami Eurowizji na ulicach Bazylei z ostatniego tygodnia Eurowizyjnego. Następnie jedna osoba z wideo pojawia się na ociemnionej scenie z eurowizyjnym sercem, w którym jest flaga Szwajcarii i układa ją w logo wyświetlone na podłodze LED. To daje początek show. Po tym wszystkim, prowadzące tłumaczą zasady głosowania i przechodzimy do konkursowych piosenek.

1. Australia: Go-Jo – Milkshake Man
Jako pierwsza na scenie występuje Australia! Na scenie, wspólnie z Go-Jo występują dwie tancerki i… wielki mikser. Artysta wchodzi do niego i dokonuje się zmiana stroju. W występie występują nakładki. Całość prezentacji można porównać do klimatu lat 80. Z pewnością jest to jeden z najbardziej przemyślanych występów.

2. Czarnogóra: Nina Žižić – Dobrodošli
Na scenie powracająca Czarnogóra! Nina Žižić jest ubrana w biały strój z narzutą na plecach w kształcie anteny. Artystka prezentuje bardzo klasyczny występ – nic spektakularnego się nie dzieje. Co ciekawe, jest to jeden z niewielu prostych występów tego półfinału. Czy to będzie sposób na wyróżnienie się w tym półfinale?

3. Irlandia: Emmy – Laika Party
Jako trzecia prezentuje się Irlandia, która jest kompletnym przeciwieństwem poprzedniego kraju. Emmy prezentuje bardzo kolorowy, może nieco kiczowaty występ, w którym panuje kosmiczny klimat. Artystce towarzyszą tancerze, przez cały występ stoi na konstrukcji w kształcie kosmicznego łazika. Z pewnością ten utwór rozrusza publiczność, ale czy to przełoży się na głosy? Może być bardzo ciężko…

4. Łotwa: Tautumeitas – Bur man laimi
Przyszedł czas na kolejny bałtycki kraj tej Eurowizji, czyli Łotwę. Tautumeitas mają dosyć zaawansowaną konstrukcję frędzelków, w których wykonują swoje ruchy chorograficzne. Całość wygląda bardzo mistycznie, jak z łotewskiej baśni. Artystki są perfekcyjne wokalnie, a ich harmonia nadaje magiczności występu.

5. Armenia: Parg – Survivor
Parg z Armenii prezentuje się z numerem 5! Ormianin ma dosyć zawansowany występ, gdyż występuje na bieżni (podobnej co miała Szwecja w 2017). Na ekran nałożony jest filtr, który pozbywa się odcieni kolorów. Ponadto, są hologramy, efekt slomo, a także jest ogień!

6. Austria: JJ – Wasted Love
Czas na jednego z głównych faworytów do zwycięstwa, czyli Austrię. JJ przez cały występ znajduje się na łódce, a na ekran jest nałożony czarno-biały filtr. Prezentacja jest dynamiczna, a Austriak nie wykonuje swojej końcówki live, ponieważ jest puszczona z wgranych chórków. Całość robi wrażenie, ale czy wystarczające aby wygrać?

Występ gościnny: Wielka Brytania: Remember Monday – What the Hell Just Happened?
Nadszedł moment na pierwszy gościnny występ tego wieczoru, czyli Wielką Brytanię. Brytyjki wypadły dosyć średnio, nie był to najlepszy występ pod względem wokalnym. Wizualnie odbiór wśród obserwatorów też jest mieszany. Czy ponownie w sobotę usłyszymy „I’m sorry zero points”?

7. Grecja: Klavdia – Asteromata
Na scenę wchodzi Grecja. Klavdia prezentuje się bardzo dostojnie i poważnie, którą dodatkowo dodaje jej czarny strój. Występ klasyczny, bardzo pasujący do piosenki. Z pewnością Grecja ma szansę powalczyć o finał konkursu!

8. Litwa: Katarsis – Tavo akys
Przyszła pora na Litwę oraz zespół Katarsis! Muzycy mają występ niemalże identyczny jak w preselekcjach, tyle, iż dostosowany do warunków eurowizyjnej sceny. Litwini wykorzystują wybieg sceny, a kadr na zespół w łuk sceny w kamerze wygląda bosko! Myślę, iż Litwa bez problemu powinna znaleźć się w sobotnim finale.

9. Malta: Miriana Conte – Serving
Drugą połowę czwartkowego półfinału otwiera Malta i Miriana Conte. Występ artystki zaczyna się dosyć dwuznacznie – usta, w których Maltanka siedzi w kuli dyskotekowej są ustawione pomiędzy rozchylonymi nogami na wizualizacjach. Cała prezentacja jest mocno nacechowana na dwuznaczność, co dla wielu widzów może okazać się zbyt kontrowersyjne.

10. Gruzja: Mariam Shengelia – Freedom
Występ Gruzji zapowiada się monumentalnie, a całość rozpoczyna tradycyjny gruziński taniec. Piosenkarka jest perfekcyjna wokalnie, a ponadto, Mariam wygląda bardzo świadomie i pewnie na scenie w Bazylei.

Występ gościnny: Francja: Louane – Maman
Kolejny występ gościnny państwa z Big 5 i jest to Francja! Louane wykonuje swoją piosenkę leżąc na piasku, z którego się później podnosi. Tak naprawdę, występ opiera się na tym rekwizycie, grze świateł i emocjach przekazywanych przez piosenkarkę. Czy ma szansę wygrać? Z pewnością będzie się liczyć w walce o trofeum!

11. Dania: Sissal – Hallucination
Sissal z Danii prezentuje kompletnie inny występ niż w preselekcjach DMGP. Wokalistka zaczyna występ otoczona kotarą, w srebnym płaszczu, z którego potem się rozbiera, a zasłona się rozsuwa. W występie nie brakuje efektów kamerowych – są trzęsienia obrazem, zmiany kolorów, które ukazują tytułowe halucynacje.

12. Czechy: Adonxs – Kiss Kiss Goodbye
Po Danii przyszedł czas na naszych południowych sąsiadów, czyli Czechy. Adonxs stawia na klasykę w swoim wystąpieniu. Prezentacja jest schludna pod względem estetycznym, później dołączają tancerze, a dance break znacznie urozmaica piosenkę. Z pewnością Czechy mają szanse na ponowny występ w sobotę.

13. Luksemburg: Laura Thorn – La poupée monte le son
Czas na Luksemburg! Piosenkarka zaczyna swój utwór w wizualizacji domku z lalkami, z którego potem przenosi się na scenę. Całość wydaje się być bardzo wyważona i nieprzesłodzona. Luksemburg z ogromnymi szansami na finał!

14. Izrael: Yuval Raphael – New Day Will Rise
Czas na Yuval i jej balladę. Występ jest bardzo klasyczny i nie przyciąga uwagi – choćby konstrukcja na scenie. Wokalnie jest bezbłędnie i wokalistka czuje się bardzo pewnie na eurowizyjnej scenie.

Występ gościnny: Niemcy: Abor & Tynna – Baller
Ostatni występ automatycznego finalisty na dzisiaj! Na eurowizyjnej scenie prezentują nasi zachodni sąsiedzi – Niemcy. Duet zabiera nas w iście klubowy klimat, a występ pod względem scenograficznym to z pewnością coś na co warto czekać. Wokalnie mogło być lepiej, ale jest to i tak jeden z lepszych występów wokalistki.

15. Serbia: Princ – Mila
Przed nami ostatnia ballada w tym półfinale. Na scenie prezentuje się Princ z piosenką Mila. Występ sprawia wrażenie bardzo schludnej i klasycznej prezentacji, wzbogaconej o dymy i ognie na scenie. Lekkie podśmiechiwanie wywołuje moment kiedy Princ jest ciągnięty za nogi po scenie. Czy to wystarczy na awans?

16. Finlandia: Erika Vikman – Ich komme
Na zamknięcie półfinału wystąpi Erika Vikman z Finlandii! Artystka prezentuje występ niemalże taki sam jak w fińskich preselekcjach UMK, a jedyną zauważalną różnicą jest strój wokalistki. Wokalnie jest poprawa od czasu próby jurorskiej, a Erika zebrała ogromny aplauz w arenie. Z pewnością nie będzie problemów z awansem!

Występy gościnne pierwszego półfinału
Po występie Finlandii rozpoczęło się głosowanie widzów i puszczono skrót z półfinalistami. Po tym zaprezentowano interval act, składający się z pięciu uczestników niedoszłej Eurowizji 2020: zespół The Roop, Gjon’s Tears, Efendi i Destiny. Zaśpiewali oni swoje piosenki, z którymi mieli wystąpić w tamtej edycji. Następnie po dosyć długim wystąpieniu, ponownie wyświetlono skrót i zamknięto głosowanie.
Po zakończeniu głosowania pokazano filmik z fanami konkursu i tym jak Eurowizja wpływa na ich życie. Po tym, wyświetlono wideo z pokazem tanecznym. Na sam koniec, przed podaniem wyników, prowadzące przeprowadziły rozmowy z niektórymi uczestnikami, np. z Finlandią. Po wszystkim zaprezentowano wtorkowych finalistów i ogłoszono czwartkowych (oczywiście fałszywych – na potzeby przeprowadzenia próby).
Eurowizja 2025 – co, gdzie, kiedy
69. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Bazylei po zwycięstwie Nemo z utworem The Code. Był to już trzeci triumf Helwetów, po wygranych Lys Assii (1956) i Celine Dion (1988). Sloganem konkursu jest, tak jak w przypadku dwóch poprzednich Eurowizji, hasło United By Music (pol. Zjednoczeni poprzez muzykę). Ponadto po raz pierwszy w historii Eurowizja ma swoją maskotkę – Lumo. Konkurs poprowadzą Hazel Brugger, Sandra Studer oraz Michelle Hunziker.
W tegorocznej edycji weźmie udział 37 państw. Początkowo w show miał wystąpić reprezentant Mołdawii, jednak niespodziewanie w styczniu mołdawski nadawca publiczny poinformował o rezygnacji tego kraju. Zatem liczba uczestników nie zmieni się w stosunku do poprzedniego roku, bowiem po dwuletniej przerwie powraca Czarnogóra. Polska wystąpi jako druga w pierwszym półfinale. Nasz kraj będzie reprezentować Justyna Steczkowska z utworem Gaja. Eurowizja.org będzie relacjonować konkurs na miejscu. Zbieramy na Eurowizję! .
