Eurowizja 2025: Malta publikuje regulamin i terminarz. Jasne zasady i przejęcie kontroli nad przyszłym reprezentantem. Co czeka zwycięzcę preselekcji?

dziennik-eurowizyjny.pl 2 miesięcy temu

Malta publikuje regulamin. Zgłoszenia w listopadzie

Telewizja maltańska opublikowała wczoraj estetycznie przygotowany regulamin preselekcji Malta Eurovision Song Contest (MESC) w którym zawarła zasady wyboru nowego reprezentanta oraz terminarz. Do konkursu zgłaszać mogą się wykonawcy obywatelstwa maltańskiego, a ich piosenki mogą być napisane przez kompozytorów i autorów dowolnego obywatelstwa. To ukłon w stronę uczestników songwriting campu, który odbył się parę miesięcy temu w Wielkiej Brytanii dla artystów z Malty. Piosenki mają już gotowe i tylko czekali, by je zgłosić. Nadawca PBS przyjmować będzie propozycje od 18 do 29 listopada za pośrednictwem strony internetowej oraz dokładnie określa, jakich dokumentów i plików wymaga. Poza utworem w dwóch wersjach (z wokalem i bez), tekstem piosenki, paroma deklaracjami czy kopią dowodu osobistego potrzebny jest też opis „Look and Feel”, w którym znajdą się informacje o przesłaniu piosenki czy ogólnym pomyśle na interpretację. Dokument można przygotować w formie prezentacji z elementami graficznymi. Preselekcje składać się będą z trzech etapów – fazy wyboru utworów przez komisję, dwóch półfinałów telewizyjnych i wielkiego finału.

Jakie będą proporcje w głosowaniu?

Komisja selekcyjna przesłucha i oceni wszystkie utwory wysłane w wersjach studyjnych i chociaż każdy wokalista może zgłosić dowolną ilość piosenek, do półfinałów może zakwalifikować się tylko z jedną. Łącznie do półfinałów zakwalifikują się 24 propozycje muzyczne i przed występami na żywo mogą być one jeszcze przearanżowane. W każdym półfinale usłyszymy 12 kandydatów śpiewających na żywo, a widzowie oraz jurorzy wskażą po 8 najlepszych do finału. Łącznie w ostatecznej rundzie pojawi się więc 16 uczestników, co na Malcie już często się zdarzało. Zwycięzca głosowania finałowego otrzyma nagrodę i prawo do reprezentowania Malty na Eurowizji w Bazylei. Przyznane będą też nagrody za drugie i trzecie miejsce. Regulamin nie określa na razie jaki jest dokładny format głosowania półfinałowego i finałowego, zwłaszcza jeżeli chodzi o proporcje. Zazwyczaj na Malcie to jurorzy mają przewagę nad głosami publiczności – pytaniem jest więc, jak duża będzie ta nierówność. W regulaminie jest też zawarta informacja, iż menadżerowie artystów czy stojące za nimi wytwórnie nie mogą wymuszać na PBS zmian w proponowanym występie telewizyjnym na etapie preselekcji czy później już samej Eurowizji.

Zakaz samodzielnej promocji

Podobnie jak w poprzednich latach uczestnicy preselekcji nie mogą angażować firm marketingowych do promocji własnej, która mogłaby wpłynąć na głosy telewidzów podczas MESC. „Od ogłoszenia półfinalistów surowo zabrania się również publikowania jakichkolwiek postów w mediach społecznościowych, materiałów promocyjnych, wywiadów czy występów w mediach” – głosi jeden z zapisów. Przez taki właśnie punkt w regulaminie telewizja PBS zdyskwalifikowała w 2023 jednego z faworytów – Aidana. Kandydaci nie mogą samodzielnie publikować treści związanych z ich udziałem w konkursie, mogą tylko udostępniać to, co przygotuje PBS. „PBS informuje wszystkich uczestników, iż będzie ściśle monitorować system televotingu wraz z dostawcami usług i automatycznie zdyskwalifikuje każdego z uczestników, jeżeli w jakikolwiek sposób naruszy on zasady” – czytamy. Zwycięski utwór preselekcji przechodzi na własność PBS, a sam artysta, który staje się reprezentantem Malty na Eurowizji podlegać będzie telewizji aż do lutego 2026 (kolejnych preselekcji, w których prawdopodobnie wystąpi jako gość) czy choćby do maja 2026, jeżeli Malta wygra Konkurs Piosenki Eurowizji w Bazylei.

PBS rządzi reprezentantem

PBS opłaci udział Malty w Eurowizji, a także podróż i zakwaterowanie dla reprezentanta oraz maksymalnie dla dwóch twórców piosenki. Ponieważ telewizja sponsorować będzie też występ, planuje sama czuwać nad przygotowaniami i może zatrudnić do tego samodzielnie wskazanych chórzystów czy tancerzy, a także podpisywać umowy sponsorskie na które reprezentant musi się zgodzić. jeżeli maltański uczestnik Eurowizji zdecyduje się po preselekcjach wycofać z konkursu, a co za tym idzie Malta straciłaby reprezentanta i mogłaby ponieść karę finansową, odpowiedzialność spada na wykonawcę, który będzie musiał zrekompensować PBS szkody. Dodatkowo w regulaminie zawarty jest zapis, że w przypadku braku awansu Malty do finału Eurowizji w Bazylei telewizja może poprosić delegację o wcześniejszy powrót do kraju. Regulamin zdaje się być bardzo rygorystyczny, zwłaszcza jeżeli chodzi o jakąkolwiek samodzielność reprezentanta kraju, jednak telewizja maltańska, jako fundator udziału, ma prawo do jasnego zakomunikowania swoich oczekiwań, a każdy kandydat zgłaszając się do selekcji akceptuje zasady. Nie może tego zrobić jedynie Sarah Bonnici. Zgodnie z regulaminem wokalistka ma zakaz udziału w preselekcjach jako uczestniczka. prawdopodobnie będzie jednym z gości programu.

Finał 8 lutego. Malta walczy o przetrwanie na Eurowizji

Na 12 grudnia telewizja PBS planuje opublikowanie nazwisk 24 wykonawców, którzy przejdą do półfinałów. Na dzień przed Wigilią kandydaci mają czas na przygotowanie zmian w swoich piosenkach. W styczniu odbędzie się losowanie półfinałów i spotkanie produkcyjne, a pierwszy półfinał już 4 lutego. Drugi pokazany będzie 2 dni później (6 lutego), natomiast finał zaplanowany jest na 8 lutego, czyli wtedy co finał w Finlandii. Pełen regulamin do poczytania znaleźć możecie TUTAJ. Przed Maltą spore wyzwanie, bo to już trzecia Eurowizja, w której o awansie do finału decydują tylko widzowie. Los to sprawił lub przypadek, iż Malta w dwóch ostatnich konkursach zajęła ostatnie miejsca w półfinałach przez co pojawiły się spekulacje, iż kraj nie będzie chciał już uczestniczyć w Eurowizji bo nie ma szans na przebicie się przez punkty diasporowe innych krajów. jeżeli w 2025 znów Malta będzie ostatnia, faktycznie można stwierdzić, iż zasady nie są dla tego kraju sprawiedliwe, ale warto też przypomnieć, iż Malta w 2002 czy 2005 zajmowała 2. miejsce w finale, gdzie o wynikach decydowali jedynie widzowie. Z kolei w 2021 roku zajęła 2. miejsce w televotingu swojego półfinału. Szanse więc są – pytanie tylko, czy Maltańczycy wybiorą odpowiedniego kandydata i odpowiedni utwór.

Źródło: PBS/TVM, fot.: M. Błażewicz 2020

Idź do oryginalnego materiału