Eurowizja 2025, Eurowizja Junior 2024 i nie tylko: Podsumowanie najważniejszych informacji i spekulacji. Co wiemy, czego się domyślamy i na jakie newsy czekamy?

dziennik-eurowizyjny.pl 3 miesięcy temu

Austria po raz szósty wygrywa Eurowizję dla Młodych Muzyków

Pora na krótkie podsumowanie tego, co przez ostatnie dni działo się w świecie Eurowizji i konkursów Europejskiej Unii Nadawców. W sobotni wieczór odbyła się Eurowizja dla Młodych Muzyków w Norwegii. Zwyciężył reprezentant Austrii – Leonhard Baumgartner grający na skrzypcach. Drugie miejsce zdobył wiolonczelista Hugo Svedberg ze Szwecji , a trzecie flecista z Niemiec – Fabian Egger. Pozostali uczestnicy, w tym reprezentant Polski (Jeremi Tabęcki) nie poznali swoich miejsc w rankingu jurorów. Dla Austrii jest to już szóste zwycięstwo w EYM. Wcześniej wygrywała w latach 1988, 1998, 2002, 2004 i 2014, przy czym zawsze udawało się to dzięki reprezentantom grającym na skrzypcach. Telewizja ORF miała już okazję sześciokrotnie organizować Eurowizję dla Młodych Muzyków i zobaczymy, czy zdecyduje się znów przyjąć konkurs do siebie. Drugie miejsce Szwecji to drugi najlepszy wynik tego kraju od czasu debiutu w 1986. Kraj ma na koncie jedną wygraną (w 2006) – wynik ten udało się osiągnąć dzięki wiolonczeli, tak samo jak drugie miejsce w tym roku. Niemcy do tej pory wygrywały dwukrotnie (w 1982 i 1996), a po raz pierwszy w historii zajęły 3. pozycję. Polska po raz drugi z rzędu brała udział w finale EYM, jednak nie weszła do top3. Nasze osiągnięcia to trzykrotne zwycięstwo oraz jedno miejsce czwarte. Kolejna Eurowizja dla Młodych Muzyków odbędzie się w 2026 roku, jednak na razie nie wiadomo, który nadawca ją zorganizuje. Czy będzie to Austria, która prowadzi w klasyfikacji medalowej? Zaktualizowana tabela Wikipedii pokazuje, iż Austriacy nie mają sobie równych. Drugie miejsce w klasyfikacji ma Polska , a trzecie są Niemcy. Skrzypce wciąż są najczęściej wygrywającym instrumentem EYM. W tym roku osiągnął już dziesiąte zwycięstwo, czyli o połowę więcej niż fortepian.

Sezon preselekcyjny JESC się rozkręca

Co nowego w świecie Eurowizji Junior? realizowane są przygotowania do preselekcji w krajach, które uczestniczą. Wczoraj zamknięto etap zgłoszeniowy na Malcie , gdzie finał konkursu zapowiedziano na 21 września. Z kolei 15 września ruszy emisja odcinków preselekcji irlandzkich „Junior Eurovision Eire” . W pierwszej części jurorami będą Brooke Scullion (ESC 2022) oraz Tadhg. Tegoroczny format będzie znacznie krótszy – zamiast zwyczajowych 20 kandydatów, w tym roku będzie ich jedynie dziesięciu. Dokładny terminarz konkursu nie pozostało znany, ale spodziewać się należy, iż reprezentanta Irlandii poznamy 6 października. Na 27 września zapowiedziano finał albańskiego „Junior Fest” . Festiwal ma mieć zupełnie nową formułę, jednak na razie szczegółów nie podano. Pewne jest, iż finał odbędzie się w Tiranie, jednak nie wiemy, czy widzowie będą mieć jakikolwiek wpływ na wyniki i to, kto zostanie nowym reprezentantem. Do tej pory zwycięzcę wskazywali jedynie jurorzy. Etap zgłoszeniowy w Albanii trwa do końca sierpnia. Po sieci przez cały czas krążą plotki o tajemniczych dwóch krajach, które mają powrócić do Eurowizji Junior, jednak ze spekulacji wynika, iż mają to być kraje niewielkie, stąd wielu fanów stawia na San Marino lub Cypr. Czy faktycznie do takich powrotów dojdzie? Nie ma żadnej pewności, iż plotki są prawdziwe.

AVROTROS nie pozwie EBU

Rzecznik prasowy holenderskiej telewizji AVROTROS poinformował, że nadawca nie wytoczy Europejskiej Unii Nadawców procesu z powodu dyskwalifikacji piosenki „Europapa” w Malmo. Telewizja w nowym oświadczeniu stwierdziła, iż nie zamierza wzbogacać się poprzez odszkodowanie, jakie mogłaby otrzymać po wygranej sprawie sądowej. Zamiast tego Holendrom zależy na nagłośnieniu tematu w celu wprowadzenia odpowiednich zmian w Konkursie Piosenki Eurowizji i jego organizacji. Po raz kolejny podkreślono również, że Holandia chce wziąć udział w Eurowizji 2025, ale wszystko zależy od dalszych rozmów z EBU i działań organizatorów. jeżeli AVROTROS nie będzie widzieć postępu prac i przez cały czas pojawią się obawy o powtórkę z Malmo, Holandia zrezygnuje z udziału. Nie rezygnuje natomiast Szwecja, gdzie zgłoszenia do Melodifestivalen ruszają 23 sierpnia i potrwają do 13 września. Dodatkowo organizatorzy szukają też nowych tancerzy, a specjalne castingi odbędą się we wrześniu. Zgłoszenia do preselekcji otwarto już na Łotwie , w Finlandii (do 25 sierpnia), Portugalii (do 15 października), na Litwie (do 11 listopada), a czarnogórska telewizja RTCG oficjalnie potwierdziła powrót na konkurs, chociaż w przypadku tego nadawcy lepiej poczekać na oficjalną listę krajów, bo opublikowanie wysokości składki może jeszcze wiele zmienić i zaburzyć choćby najbardziej zaawansowane przygotowania. W San Marino podano już pierwsze terminy castingów dla uczestników „Una Voce Per San Marino”. Pierwsze przesłuchania odbędą się pod koniec września.

W TVP przez cały czas cisza

W przypadku Polski przez cały czas kilka wiadomo. Nie posiadamy informacji o tym, czy Telewizja Polska jest chętna do udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji 2025 i czy podjęła już w związku z tym jakiekolwiek działania. Oficjalnie nie wiadomo nic na temat proponowanego składu delegacji czy planów związanych z wyborem reprezentanta. Wielu fanów oczekuje zmian i organizacji finału narodowego, w którym widzowie będą mieli sporo do powiedzenia, jednak nie ma pewności, czy takie rozwiązanie znów nie zakończy się skandalem i kontrowersjami. Dodatkowo istotną przeszkodą jest trudna sytuacja finansowa nadawcy, który oficjalnie jest w likwidacji. Media donoszą, iż TVP wciąż brakuje sporej sumy by móc funkcjonować i podejmować się nowych projektów, a udział w Eurowizji jest jednym z droższych, nie tylko z uwagi na składkę, ale też późniejsze wydatki związane z organizacją preselekcji, przygotowaniem występu czy pobytem całej delegacji w Szwajcarii. Dziennik Eurowizyjny niedługo ruszy z kolejnymi głosowaniami w ramach plebiscytu „Wymarzony Reprezentant”. Spośród 10 wskazanych przez Was wcześniej finalistów członkowie grupy na Facebooku wyeliminowali już Dawida Podsiadło. Kolejne głosowania odbywać się będą na Instagramie czy na stronie internetowej.

Źródło: Wikipedia, Eurovoix, EBU, RTSH, TG4, PBS, Una Voce Per San Marino, inf. własne, fot.: M. Błażewicz 2017

Idź do oryginalnego materiału