Rozpoczyna się Festivali i Kenges!
Dziś o 21:00 start transmisji pierwszej nocy Festivali i Kenges w Albanii. Usłyszymy i zobaczymy dziś pierwszą piętnastkę wykonawców, a jurorzy i widzowie już rozpoczną głosowanie decydujące o tym, kto awansuje do wielkiego finału. Wyniki podane będą jutro po drugiej części półfinału. Dziś wieczorem stawkę otworzy Orgesa Zaimi, a zamknie Ardit Çuni. Swoje utwory wykonają też m.in. Luna Çausholli, Ronaldo Mesuli, Lorenc Hasrama, grupa Djemtë e Detit czy jedni z faworytów – duet Shkodra Elektronike. Festivali i Kenges od lat cieszy się wielką renomą, a podobnie jak w przypadku Sanremo, na równych prawach rywalizują tu zarówno młodzi jak i starsi wykonawcy. Jednym z przedstawicieli starszego pokolenia jest Mihallaq Andrea, który w tym roku po raz pierwszy zaśpiewa podczas festiwalu. Jak mówi, przekonała go do tego piosenka. „Decyzja nie była łatwa, ponieważ wszyscy są tu młodzi, ale czuję się bardzo dobrze” – twierdzi w rozmowie z RTSH. Legendarna grupa rockowa Djemtë e Detit zjednoczyła się specjalnie na potrzeby festiwalu i obiecuje, iż da z siebie wszystko. Orgesa Zaimi zdradza, iż wystąpi na scenie z chórkiem dziecięcym. „Festiwal jest jednym z moich ulubionych, może dlatego, iż jestem piosenkarką wykonującą muzykę na żywo i czerpię z tego największą przyjemność. Emocje są ogromne, na razie boję się czy nie stracę głosu. Występ będzie wyjątkowy, bo mam chórek dziecięcy. To trochę trudne, ale będzie to piękne wspomnienie dla dzieci, które będą mi towarzyszyć na scenie” – dodaje. Festiwal poprowadzą Enkel Demi i Ornela Bregu, a gośćmi pierwszej części widowiska będą raper Noizy oraz tegoroczny reprezentant Francji – Slimane. Transmisja dostępna będzie na kanale RTSH1 oraz w Internecie TUTAJ i najpewniej także na kanale YouTube.
Nowe piosenki i casting w Warszawie
Dziś od 6:40 prezentowane będą piosenki preselekcji „Luxembourg Song Contest 2025” . O reprezentowanie kraju walczy siedmiu kandydatów, w tym m.in. Zero Point Five czy grupa One Last Time. Z kolei w ciągu dnia Telewizja Polska przeprowadzi przesłuchania na żywo zakwalifikowanych do II etapu preselekcji . Szczegóły owiane są tajemnicą i nie wiemy ilu kandydatów pojawi się w studiu TVP oraz czy ktoś od razu po pierwszym głosowaniu otrzymał przepustkę do finału. Przesłuchania nie będą w żaden sposób transmitowane ani relacjonowane z uwagi na obowiązujący zapis w regulaminie, który zakazuje publicznego ujawniania zgłoszeń. Końcowy efekt pracy komisji selekcyjnej poznamy 14 stycznia – dowiemy się wtedy, kto zaśpiewa podczas „Polskich Preselekcji”. Wczoraj opublikowane zostały utwory z hiszpańskich selekcji Benidorm Fest. Wszystkie dostępne są m.in. na platformie RTVE . Wstępnym faworytem, według MyEurovisionScoreboard jest Carla Frigo, drugie miejsce zdobyła Lachispa, a trzecie J Kbello. W top5 są też Melody i Daniela Blasco. „W swojej czwartej edycji Benidorm Fest po raz kolejny gromadzi fascynującą różnorodność gatunków muzycznych, oferując 16 propozycji, od copla i indie po rytmy Carioca, Afro i latynoskie, nie zapominając o akcentach bardziej klasycznego popu. Dzięki tak eklektycznemu wyborowi różnorodność brzmień jest więcej niż pewna” – zachwala telewizja hiszpańska. Półfinały Benidorm Fest rozegrane będą 28 i 30 stycznia, a finał zaplanowano na 1 lutego.
Kto napisał utwory Dory i PzE?
Telewizje z Chorwacji i Serbii przedstawiły już autorów zakwalifikowanych do preselekcji piosenek. W „Dorze” po raz kolejny znajdą się utwory napisane przez Szwedów. Andreas Björkman i Jonas Ekdahl stoją za propozycjami dla Anandy Đuranović i Ivana Milićia (IVXN), a dodatkowo sam Andreas pracował także przy utworze Irmy. Niepopularne siostry Persson mają w stawce jeden utwór – jest to „Aurora” dla Teenah, którą napisały razem z amerykańskim tekściarzem Charlie Masonem (autor tekstu m.in. do „Rise Like a Phoenix”). Słynny kompozytor, muzyk i producent Tonči Huljić przygotował utwór dla swojego byłego zespołu Magazin, a popularny wokalista Ivan Dečak stoi za piosenką dla Marina Juricia Čivro. Jeden z faworytów, Marko Bošnjak, postawił na międzynarodowy team, z kolei utwór Marko Tolji podpisuje Mia Dimšić (ESC 2022). Doświadczony eurowizyjnie Macedończyk Darko Dimitrov pracował przy utworze Natalie Balmix, a Marija Mirković z serbskiej grupy Frajle przy piosence Natally. Dora wraca do miasta Opatiji nad morzem, a finał odbędzie się 2 marca. HRT zapowiada też dwa półfinały, ale nie podano jeszcze dokładnej daty ich emisji. Sporo znanych nazwisk wśród twórców piosenek w Serbii . Powraca wokalista grupy Lift – Aleksa Vučković, który jest teraz połową duetu AltCtrl (AltKontrol) i to właśnie pod tą nazwą wokalista i producent znów pojawi się w PzE. Boris Subotić, który dwukrotnie sam starał się o wyjazd na Eurowizję, po raz drugi stoi za piosenką duetu Bojana x David, z kolei Dušan Kurtić przy swoim drugim podejściu znów skorzystał z pomocy brata – Ivana. Nemanja Antonić i Sanja Vučić, których znamy z „Loco Loco” (on skomponował, ona wchodziła wtedy w skład trio Hurricane) podpisują piosenkę „Aladin” sensacyjnej grupy drag queens Harem Girls. Andreas Björkman, który mocno zaznaczył swoją obecność w Chorwacji, pojawia się też w Serbii – przygotował piosenkę dla Igora Simicia. Znana wokalistka Angellina pracowała przy piosence Ivany Štrbac, a producent Rap Gorilla przy utworze Mili. Vladimir Graić, twórca „Molitvy” zjednoczył siły z Milanem Nikoliciem (ESC 2009), a drugi autor słynnego hitu Mariji Šerifović – Saša Milošević (Mare) – przygotował piosenkę Tropico Band. RTS zaprosił wszystkich uczestników PzE na oficjalne rozmowy organizacyjne w dniach 24-26 grudnia. Wtedy też wykonawcy będą mogli przedstawić nadawcy swoje pomysły na występ sceniczny.
Szwajcarzy kombinują przy wynikach półfinałów
Telewizja szwajcarska ujawniła, iż zorganizuje specjalny cykl eventów SRG SSR On The Road to Basel, by promować Konkurs Piosenki Eurowizji 2025 w całym kraju. Organizatorom zależy, by koncerty odbyły się we wszystkich regionach językowych kraju. Na razie zapowiedziano pierwszą część – 30 stycznia w Lugano, gdzie zorganizowano pierwszą w historii Eurowizję. Zaśpiewają wtedy Sinplus (ESC 2012), Sebalter (ESC 2014) i Valentina Londino. Telewizja liczy, iż do stawki dołączą kolejni artyści. Koncert obędzie się w Studio Foce, a poprowadzą go Fabrizio Casati i Ellis Cavallini. Tymczasem w sieci pojawiają się kolejne doniesienia o planach dwóch producentów Eurowizji. Celem prac i planowanych modyfikacji scenariusza konkursu będzie skrócenie finału albo chociaż „zmieszczenie się” w czterech godzinach. Reto Peritz i Moritz Stadler przyznali też, iż nie podoba im się formuła podawania wyników półfinałowych. Według nich nie jest ona ekscytująca i chcieliby podgrzać atmosferę. Nie zdradzili jednak jakie mają pomysły. To już druga próba zmiany w tej części show. Pierwsza spaliła na panewce po tym, jak delegacje i artyści wyrazili swoje niezadowolenie pomysłem, by na wyniki półfinału reprezentanci czekali na scenie, a nie w Green Roomie. Wielu fanów obawia się, iż do tego pomysłu Szwajcarzy będą chcieli wrócić, a choćby pojawił się strach przed nowym systemem głosowania w finale – takim, jakie pokazano w Madrycie podczas Eurowizji Junior. Co z tego wyniknie? Niestety, będziemy musieli jeszcze trochę na to poczekać, a prawdopodobnie jeżeli dojdzie do drastycznych zmian, środowisko fanów znów się oburzy, a EBU i tak zrobi „po swojemu”. Florian Wieder z kolei zdradził, iż w projekcie sceny zawarte jest miejsce na Green Room i wbrew przekonaniu, iż hala jest zbyt mała, by zmieścić tam przestrzeń dla artystów, takowa ma się znaleźć w środku, a nie w osobnym pomieszczeniu. Projektant sceny mówi, iż artyści będą mieli do wykorzystania przestrzeń, jakiej na Eurowizji jeszcze nie było. Tajemniczo…
Ile HRT przeznaczy na konkursy w 2025?
Chorwacja wraca na Eurowizję Junior w 2025 roku. Zgodnie z przewidywaniami, projekt „The Voice Kids Hrvatska” zostanie połączony z wyborem nowego reprezentanta kraju na konkurs. Nadawca HRT jeszcze tego oficjalnie nie ogłosił, ale JESC znalazło się w planie budżetowym stacji na 2025 rok. Telewizja chce przeznaczyć na udział w Eurowizji dla Dzieci 78 tysięcy euro. Dla porównania, na dorosłą Eurowizję HRT wyda 368 tysięcy euro, czyli prawie czterokrotnie więcej. Ciekawostką jest fakt, iż organizacja Dory 2025 kosztować będzie Chorwatów dwukrotnie więcej niż budżet na dorosłą Eurowizję. Aby powstały preselekcje w Opatiji HRT wyda aż 870 tysięcy euro. Chorwacja wygrała pierwszą edycję Eurowizji Junior w 2003 roku za sprawą Dino Jelusić, który teraz ma 32 lata i jest uznanym wokalistą hard-rockowym. W 2004 kraj reprezentowała Nika Turković, a za utwór „Hej Mali” wywalczyła 3. miejsce. Nika ma teraz 29 lat, tworzy muzykę popową, a znana jest też z tego, iż była w związku z popularnym piosenkarzem Matiją Cvek. Po dwóch udanych startach Chorwacja straciła werwę na JESC. W 2005 w konkursie pojawiła się siostra Dina – Lorena. Jej „Rock Baby” zajęło jedynie 12. miejsce. Rok później Mateo Đido był dziesiąty, a telewizja HRT zapłaciła karę za brak transmisji konkursu zgodnie z planem. Nadawca uznał, iż przeniesie show na mniej popularny kanał, by pokazać widzom mecz tenisowy. Skandal zakończył się rezygnacją Chorwacji z Eurowizji Junior. Do konkursu powrócono tylko na jeden rok w 2014 i to bardziej z powodu rodziców wokalistki Josie niż jakichkolwiek innych potrzeb programowych. Josie, która w tych latach chwalona była za mnogość talentów w różnych dziedzinach, na Eurowizję Junior pojechała z „Game Over”, które wykonała tak słabo, iż zdobyła za nie tylko 1 punkt i ostatnie miejsce. Do tej pory jest to najniższy w historii wynik punktowy na JESC.
Źródło: RTSH, RTL, TVP, RTVE, HRT, RTS, Evrovizija.rs, Eurovoix, HRT, Wikipedia, fot.: Pałac Kongresu w Tiranie (M. Błażewicz 2023)