Każdy może głosować w FiK63!
Nad Festivali i Kenges ciąży techniczne fatum , które po raz kolejny negatywnie wpłynęło na transmisję wydarzenia. Pierwszej nocy, z powodu awarii mikrofonów realizatorzy musieli wprowadzić dodatkową przerwę, a wczoraj już na samym początku popsuła się tabela, która miała wskazać finalistów festiwalu. Jako pierwszych awansujących ogłoszono duet Shkodra Elektronike (fot.), następnie do finału miał przejść Endrik Beba z zespołu Lynx, jednak tablica odmówiła posłuszeństwa i pomimo nerwowych prób naprawienia, nie wróciła już do życia. Jedna z zaskoczonych jurorek musiała samodzielnie odczytać kolejnych zakwalifikowanych i zrobiła to wywołując salwy śmiechu, bo przekręcała nazwiska wykonawców. Ostatecznie Endrik Beba w top15 w ogóle się nie znalazł, a poza Shkodra Elekronike awansowali też m.in. Elvana Gjata, Orgesa Zaimi, Lorenc Hasrama, Ardit Cuni, Mal Retkoceri czy Vesa Smolica. RTSH przedstawiła już kolejność startową finału, który otworzy Jet, a zamknie Alis. Faworyci wystąpią w drugiej połowie stawki – Shkodra Elektronike na pozycji 11, a Elvana Gjata na miejscu 13. Po wielokrotnym przesuwaniu terminu i jednym falstarcie oraz paru błędach technicznych ostatecznie uruchomiono wczoraj głosowanie internetowe, które jest dostępne dla diaspory albańskiej z całego świata. Pochodzenie nie jest tam w żaden sposób weryfikowane, stąd każdy może wziąć udział w głosowaniu – bezpłatnym i dość wygodnym. Wystarczy wejść na stronę FiK53.com, zarejestrować lub zalogować się i wskazać jednego wykonawcę. Głosowanie ma się zakończyć o 21:00, czyli w momencie startu transmisji finału. Nie wiadomo, czy będzie otwarte później ponownie. Wyniki online to tylko część rankingu widzów. Drugą stworzą osoby głosujące poprzez system SMS w Albanii oraz Kosowie, jednak zakres rozszerzony jest też na Czarnogórę i Macedonię. Łącznie głosy sms-owe i internetowe mają stanowić 50% końcowego wyniku. Drugie 50% to jurorzy. Transmisja finału dziś od 21:00 na RTSH1 oraz w Internecie na kanale YouTube RTSH.
Teorie spiskowe. Kto dziś wygra?
Wczorajsza „Noc Nostalgii” była okazją do przypomnienia sobie największych przebojów festiwalu, w tym „Erë pranverore” z pierwszej edycji czy znanego już z Eurowizji „Suus”. Wykonawcy zostali połączeni w duetu, a największym zainteresowaniem cieszył się występ połączonych w parę faworytów – Elvany Gjaty i Shkodra Elektronike. Razem wykonali przebój z 1964 roku – „Margjelo”. Zamieszanie z podawaniem wyników i składu finałowego doprowadziło do teorii spiskowej, w której niektórzy sądzą, iż komisja odczytała zakwalifikowanych w kolejności rankingowej, a to oznaczałoby, iż Shkodra Elektronike zdobyli w głosowaniu jury 1. miejsce. Elvana Gjata była dopiero czwarta. jeżeli to prawda, dziś sytuacja może być niezwykle ciekawa. Gjata spodziewanie wygrał głosowanie internetowe i sms-owe gdyż jest to największa gwiazda w stawce, a jej popularność, zwłaszcza wśród diaspory, jest ogromna. Bazując na wyniku ankiety portalu Anabel Magazine, w którym głosowało 2,5 tysiąca osób, Elvana ma 37% poparcia, a Shkodra Elektronike 24%. Jeśli duet zdobędzie 2. miejsce w głosowaniu widzów, a jednocześnie jurorzy przez cały czas nie zmienią swojego zdania, jest spora szansa, iż dziś Grand Prix zdobędzie piosenka „Zjerm”, a nie „Karneval”, jak się przewiduje. Szkopuł w tym, że RTSH nie podało w jaki sposób planuje przenieść wyniki na punkty. Ma do wyboru wiele różnych opcji i wariantów, gdzie najbardziej prawdopodobnym zdaje się być ten stosowany np. w Krajowych Eliminacjach 2018 czyli przełożenie „małych” punktów na „duże”. Format ten często generuje remis, a w regulaminie FiK63 brakuje informacji o tym, jak z takiej sytuacji wyjść i kto powinien mieć głos końcowy – widownia czy jurorzy. Warto dziś oglądać finał i zobaczyć, jak ta walka się zakończy.
Belgia i Grecja przed preselekcjami
Peter Van de Veire poprowadzi dwa odcinki wprowadzające przed finałem „Eurosong” w Belgii . 18 i 25 stycznia wyemitowany będzie program, w którym kandydaci zaśpiewają swoje utwory (jeszcze bez planowanego stagingu) oraz cover eurowizyjnego przeboju według własnego wyboru. Studyjne wersje wszystkich konkursowych piosenek wydane będą po 25 stycznia, a sam finał odbędzie się 1 lutego. Zwycięzcę wskażą widzowie oraz jurorzy. Przypomnę, iż o wyjazd do Bazylei walczą m.in. była członkini formacji Lasgo – Jelle Van Dael, wnuk Louisa Neefsa (ESC 1967 i 1969) – Len czy jurorska „The Voice” – Mentissa Aziza. Zanim jednak Belgia wskaże swojego reprezentanta, finał preselekcji po wielu latach przerwy przeprowadzi Grecja. Jak udało się ustalić portalowi EurovisionFun, finał 29 stycznia odbędzie się w Christmas Theater w Atenach . Jest to jeden z najnowocześniejszych i najbardziej prestiżowych obiektów kultury w stolicy Grecji. Może pomieścić 3 tysiące widzów. Niestety w telewizji ERT znów zmiany personalne. Niespodziewanie z funkcji kierownika projektu eurowizyjnego odeszła Dora Chiraki, która w telewizji pełniła funkcję dyrektora ds. komunikacji korporacyjnej. Tematem Eurowizji zajmowała się w latach 2020-2023 i od 2024 do teraz. W 2023 chwilowo zrezygnowała, nie godząc się na decyzje zarządu stacji. „Podczas swojej kadencji Grecja dwa lata z rzędu znalazła się w pierwszej dziesiątce, osiągnęła najlepszą pozycję w rankingach jurorów i najlepszą pozycję ostatniej dekady, prowadząc jednocześnie ERT do ogromnego triumfu z rekordową oglądalnością konkursu z udziałem Mariny Satti” – przypomina portal podkreślając, iż nieobecność Chiraki będzie dotkliwie widoczna. Niespodziewane odejście dyrektorki może negatywnie wpłynąć na płynne przygotowania do finału narodowego i wprowadzić niepokój wśród fanów śledzących konkurs.
Na jakim etapie jest teraz sezon preselekcyjny? Sprawdzamy!
- Kraje, które zakończyły proces wyboru: Czarnogóra, Albania (dziś finał)
- Kraje, których nadawcy jeszcze zbierają zgłoszenia do preselekcji: Mołdawia (do 27.12), Armenia (do 10.01.), San Marino (do 31.01.)
- Kraje, które zamknęły zgłoszenia, ale nie opublikowały jeszcze stawki: Dania, Finlandia, Grecja, Irlandia, Islandia, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia (tylko kompozytorzy)
- Kraje, które opublikowały skład preselekcji, jednak nie jest on jeszcze pełny: Estonia, Ukraina (głosowania Wild Cards)
- Kraje, które podały skład selekcji, ale nie opublikowały piosenek: Belgia, Chorwacja, Litwa, Malta (tylko fragmenty), Serbia, Słowenia, Szwecja, Włochy, Ukraina
- Kraje, które opublikowały już piosenki preselekcyjne: Estonia, Hiszpania, Luksemburg, Łotwa
- Kraje, które wybierają reprezentantów za zamkniętymi drzwiami: Armenia (możliwe), Australia, Austria, Azerbjedżan, Francja, Gruzja, Szwajcaria, Wielka Brytania
- Kraje, które już wybrały reprezentantów za zamkniętymi drzwiami: Cypr, Czechy, Holandia
Jak wybiera Izrael?
Izrael wybiera reprezentanta poprzez trwający program „HaKokhav HaBa”. Od 10 listopada do 11 grudnia pokazano 14 odcinków castingowych, na bazie których stworzono listę 67 potencjalnych kandydatów. Następnie komisja za zamkniętymi drzwiami miała za zadanie wybrać z tej puli najlepsze grono 21 osób. 14 grudnia zaczął się etap eliminacyjny, który z odcinka na odcinek będzie skracał listę pretendentów do Eurowizji, aż ostatecznie zostanie ich tylko piątka. Po trzech pierwszych eliminacjach z 21 osób w grze zostało 18. Kto wypada najlepiej i może być faworytem do zwycięstwa? Najwyższy wynik procentowy z wszystkich trzech odcinków zdobyła piosenkarka i aktorka Yuval Raphael za „All I Ask” Adele. Znana jest z tego, iż była obecna na festiwalu Nova w Re’im gdy 7 października 2023 doszło tam do masakry stanowiącej część ataku Hamasu na Izrael. Zginęły 364 osoby. Poniżej obejrzeć można wypowiedź Yuval na temat tej tragedii. Drugie miejsce ma Daniel Wais, a trzecie Valerie Hamaty, o której w kontekście ESC 2025 mówi się najwięcej. 25-latka z Jaffy pochodzi bowiem z rodziny arabskich chrześcijan. Ten sam wynik co Valerie osiągnęła też formacja Red Band & Moran Aharoni, która mogłaby na Eurowizji przygotować…teatr lalek. Wymienieni kandydaci jako jedynie osiągnęli ogólny wynik w odcinku powyżej 90% i są murowanymi faworytami do przejścia aż do samego finału. Izrael, pomimo niechęci wielu fanów, weźmie udział w Konkursie Piosenki Eurowizji 2025 i na te plany nie wpłynie spodziewana prywatyzacja stacji (ma ona nastąpić dopiero 2 lata po wejściu ustawy w życie) ani żądanie telewizji słoweńskiej RTV SLO by EBU wykluczyło nadawcę KAN z konkursu. Wprowadzenie nowych zasad dotyczących apolityczności Eurowizji z pewnością może być dla EBU wyzwaniem w kontekście udziału Izraela.
Źródło: RTSH, Wikipedia, Eurovoix, EurovisionFun, fot.: @shkodraelektronike