Bazyleę czeka turystyczny boom
Zainteresowanie turystów Bazyleą bije rekordy – jak podają media szwajcarskie, nigdy wcześniej Bazylea nie miała tylu zarezerwowanych noclegów od stycznia do lipca. Źródła podają, iż było ich ponad 820 tysięcy, a to dopiero początek, bowiem w 2025 należy się spodziewać zwiększenia tego wyniku poprzez organizację w tym mieście Eurowizji. Letizia Elia z Basel Tourism podaje, iż wzrost wynosi 2,4%. W gronie osób, które w tym roku rezerwowały noclegi nieco ponad 38% to turyści szwajcarscy, z Europy 42%, a z pozostałych kontynentów 20%. Organizowane w czerwcu Art Basel spowodowało, iż na okres trwania tego wydarzenia zabukowano 40 tysięcy noclegów. Na przyszły rok Bazylea spodziewa się tłumów – nie tylko z powodu Konkursu Piosenki Eurowizji 2025 w maju, ale też meczu otwarcia i finałowego Mistrzostw Europy Kobiet w Piłce Nożnej (w lipcu). Letizia Elia zapewnia, iż przygotowania do ESC idą pełną parą, a zespół organizatorów po stronie Bazylei jest w fazie tworzenia. Zapowiada, iż Bazylea będzie wizytówką Eurowizji, a każdy będzie się tu czuł mile widziany. Na zyski z wyższego ruchu turystycznego liczą też okoliczne miejscowości, w tym te we Francji i w Niemczech. Dyrektor hotelu w Laufenburgu, niemieckim mieście przy granicy ze Szwajcarią mówi, iż Bazylea zawsze wypełnia się po brzegi podczas ważnych eventów, stąd goście szukają miejsc noclegowych tam, gdzie można łatwo dojechać do centrum tramwajem czy pociągiem – choćby jeżeli są to miasta poza Szwajcarią.
Kontrole na granicy kantonów?
Władze kantonu Bazylea-Okrąg wyrażają zaniepokojenie organizacją Eurowizji i możliwymi aktami terrorystycznymi czy propagandowymi. Markus Graf, lider grupy parlamentarnej wiceprezesa Baselbieter w starostwie zwrócił uwagę na napiętą sytuację dotyczącą kwestii finansowych kantonu w kontekście organizacji konkursu. „Jesteśmy zadowoleni iż kanton Bazylea-Miasto, iż kanton otrzymał kontrakt na organizację ESC 2025. Ale tam, gdzie jest radość, pojawia się również odpowiedzialność” – napisał w wysłanym do władz tego najmniejszego szwajcarskiego kantonu oświadczeniu polityk. Domaga się też od rządu Bazylei, by oszacowano zagrożenia oraz poinformowano o tym, jakie środki zapobiegawcze będą wykorzystane. Zwrócił też uwagę na możliwą kontrolę na granicy kantonów. Kanton Bazylea-Okrąg na ten moment nie wyraża zainteresowania współfinansowaniem Eurowizji 2025, jednak kanton jest i tak zaangażowany w konkurs chociażby dlatego, że St Jakobshalle znajduje się właśnie w granicach Bazylea-Okrąg, a nie Bazylea-Miasto. Co ciekawe, obiekt, w którym odbędzie się Eurowizja 2025 znajduje się w Bazylea-Okrąg, natomiast stadion St Jakob-Park, gdzie ma być oglądany finał już w kantonie Bazylea-Miasto. Wprowadzenie jakichkolwiek kontroli granicznych mijałoby się w związku z tym z celem.
Problemy w kwestii podnajmu mieszkań
Portal Nau.ch informuje, iż pod koniec roku w Szwajcarii odbędzie się głosowanie dotyczące zaostrzenia zasad wynajmu/podnajmu mieszkań. O co chodzi? Wielu właścicieli mieszkań może zdecydować się na wypowiedzenie wynajmu lokalu obecnym lokatorom by ich mieszkanie zostało zwolnione na czas Eurowizji i zaoferowane turystom za znacznie wyższą cenę. Ponieważ miejsc hotelowych w Bazylei praktycznie już nie ma, a zapełniają się też kempingi (np. Waldhort nie miał wolnych miejsc już w trzy dni po ogłoszeniu decyzji), wszystko zależy od platform typu AirBnB i prywatnych wynajmów. Ceny skoczyły tam o ok. 100%. Beat Leuthardt ze Stowarzyszenia Najemców Bazylei przypomina, iż w świetle obowiązującego prawa podnajem za wyższą cenę jest aktualnie zabroniony o ile odbywa się bez zgody wynajmującego. Tym samym, jeżeli ktoś, kto aktualnie mieszka w wynajmowanym lokalu i zaoferuje taki lokal dla turystów na czas Eurowizji, może zostać wyeksmitowany przez właściciela mieszkania. „Wiele osób choćby nie jest tego świadomych, choć powinno” – dodaje. Sprawa nie dotyczy stricte Eurowizji, ale może mieć fatalne skutki dla turystów. jeżeli ktoś teraz zarezerwował lokal na AirBnB, a po zmianie prawa okaże się, iż wynajmujący nie może takim lokalem samodzielnie dysponować i go oferować, rezerwacja będzie musiała zostać anulowana. Istnieją obawy, iż wprowadzenie zakazu podnajmu bez władzy właściciela doprowadzi do licznych eksmisji. Bazylea już teraz uznawana jest za miasto, w którym podnajmuje się najwięcej mieszkań. „Jeśli wyjeżdżasz na dłuższy czas, np. na semestr za granicę, nie chcesz rezygnować ze swojego mieszkania. Bo później byłoby niezwykle trudno coś znaleźć. Dlatego tymczasowy podnajem często ma sens” – tłumaczy Leuthardt.
Telewizja szwajcarska przed ogromnym wyzwaniem
Rozpoczęcie prac nad budżetem Eurowizji 2025 pomiędzy nadawcą SRG a Bazyleą rozpoczyna się w tym tygodniu – informuje Watson.ch. Zespół projektowy nie pozostało w pełni ustalony. kooperacja rozpocznie się też w temacie bezpieczeństwa konkursu. Przedstawiciel telewizji szwajcarskiej informuje, iż budżet, jakim dysponować będzie stacja nie pozostało jasny z uwagi na fakt, iż do tej pory władze telewizji zajmowały się wyborem miasta. Aktualnie w składzie teamu odpowiedzialnego za ESC 2025 jest 16 pracowników telewizji szwajcarskiej oraz wspierający ich Szwedzi, w tym Christer Bjorkman. „Rozmiar wydarzenia jest zbyt duży dla jednego nadawcy: potrzebujemy wiedzy, doświadczenia i kontaktów z delegacjami krajowymi” – informuje Moritz Stadler, jeden z producentów. Nie ukrywa, iż organizacja to ogromne wyzwanie i do tej pory nadawca szwajcarski nie podejmował się przygotowania tak wielkiego show w tak krótkim czasie. Do 15 września nadawcy z Europy i Australii powinni określić swoją chęć udziału w Eurowizji 2025. Mogą się z tej deklaracji bezkosztowo wycofać do połowy października. Spodziewamy się, iż do Bazylei zjadą delegacje z 38 krajów, w tym z powracającej Czarnogóry. Niedawno swój udział i organizację selekcji Eesti Laul potwierdził nadawca estoński.
Źródło: Nau.ch, Watson.ch, fot.: @2024 St. Jakobshalle Basel