Decyzja zapadła! Zwycięzcy tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji wyselekcjonowali miasto, w którym odbędzie się Eurowizja 2025. Początkowo, pod uwagę brane były cztery kandydatury, ale ostateczny wyścig rozegrał się pomiędzy dwiema. Wygrywa Bazylea! Co wiadomo?
W przyszłym roku odbędzie się już 69. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji, największego widowiska muzycznego na świecie. To trzeci raz, kiedy konkurs zorganizują Szwajcarzy – wszystko za sprawą zwycięstwa Nemo z utworem The Code. Alpejski kraj był już gospodarzem w latach 1956 i 1989.
Eurowizja 2025 odbędzie się w Bazylei. Finał 17 maja
Po kilku tygodniach analizowania zgłoszeń nadawca publiczny SRG SSR i Europejska Unia Nadawców (EBU) ogłosiły wybór. Miastem-gospodarzem w przyszłym roku będzie Bazylea, pokonując Genewę. Położony na trójstyku granic ośrodek kulturalny zaproponował organizację widowiska w arenie St. Jakobshalle. Eurowizyjna hala powstała w latach 1971 – 1976, a ostatnią renowację przeszła sześć lat temu. Na widowni może znaleźć się do 12,4 tys. widzów. Poza główną areną w budynku znajdziemy pięć mniejszych pomieszczeń, strefy VIP i biznesową oraz świeżo wyremontowane foyer.
69. Konkurs Piosenki Eurowizji (dwa półfinały i Wielki Finał) odbędzie się w dniach 13, 15 i 17 maja 2025 roku. Szczegóły, takie jak motywy przewodnie czy prowadzący, poznamy w najbliższych miesiącach. Slogan ponownie będzie brzmiał United by music – Zjednoczeni przez muzykę.
Decyzja o mieście-gospodarzu zapadła po wyeliminowaniu kandydatur Berna i Zurychu. Do kilkudziesięciu kryteriów oceny należały m.in. aspekty techniczne hali, dostęp do lotniska, baza hotelowa, możliwości finansowe, kwestie bezpieczeństwa i pomysły na imprezy towarzyszące Eurowizji, np. przestrzeń dla Eurovision Village. Według zapowiedzi – w Bazylei będzie można przejść się Bulwarem Eurowizji wzdłuż brzegów Renu. To szósta z rzędu edycja, która nie odbędzie się w stolicy państwa (choć Szwajcaria formalnie nie posiada stolicy).
Bazylea: o mieście-gospodarzu
Miasto liczy ok. 180 tysięcy mieszkańców i jest trzecim największym ośrodkiem w Szwajcarii. Położone jest w pobliżu granic z Francją i Niemcami, nad Renem – językiem urzędowym jest niemiecki. Bazylea stanowi serce kulturalne kraju. Słynie z największych i najstarszych szwajcarskich muzeów oraz uniwersytetów. Zaledwie kilka kilometrów od granic miasta mieści się skomunikowane z Warszawą EuroAirport. Wybudowany po II wojnie światowej port lotniczy leży po francuskiej stronie granicy, ale obsługuje miasta w trzech krajach: Bazyleę, Fryburg i Miluzę.
Nie możemy się doczekać tej wspaniałej okazji, by pokazać światu Bazyleę jako kosmpolityczne miasto kultury, w sercu Europy. Jako otwarte miasto w trójstyku granic Niemiec, Francji i Szwajcarii codziennie przełamujemy różnego rodzaju granice. Pasuje to idealnie do Konkursu Piosenki Eurowizji – mówi Conradin Cramer z lokalnych władz miejskich.
Bazylea dołącza tym samym do Lugano i Lozanny w gronie szwajcarskich miast-organizatorów. Jest też najmniejszym gospodarzem od czasu Millstreet (Irlandia) w 1993 roku.
Kto weźmie udział?
Jak dotąd udział w Eurowizji 2025 potwierdzili nadawcy publiczni z 24 państw. Żaden kraj póki co nie wycofał się z udziału po tegorocznym konkursie, ale spekuluje się o możliwej rezygnacji Czech. Po dwóch edycjach przerwy swojego reprezentanta wyśle Czarnogóra. Na liście przez cały czas brakuje Telewizji Polskiej. Mimo oczyszczenia zdyskwalifikowanego Joosta Kleina z zarzutów, holenderska telewizja AVROTROS dalej waha się nad udziałem.
Czas na wstępną deklarację udziału minie w połowie września, a do połowy października nadawcy będą mogli zmienić zdanie i wycofać się bez konsekwencji finansowych. Wówczas poznamy oficjalną stawkę przyszłorocznej Eurowizji. Pierwszego uczestnika możemy oczekiwać już na początku września: według medialnych doniesień reprezentanta niedługo ogłosi Cypr.
Aktualna lista państw planujących start jest następująca: Albania, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Cypr, Czarnogóra, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Izrael, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, San Marino, Serbia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania i Włochy.
Eurowizja 2025 – ogólny harmonogram
- 1 września: najwcześniejszy dozwolony termin publikacji piosenek konkursowych
- Połowa października: ostateczny termin zgłoszenia udziału państwa do EBU – następnie: publikacja listy uczestników
- 16 listopada: Eurowizja Junior 2024 w Madrycie
- Grudzień: początek krajowych preselekcji
- 9 marca: prawdopodobnie ostatnie preselekcje na żywo
- Ostatni tydzień kwietnia: początek prób w arenie
- 11 maja: Ceremonia Otwarcia na Turkusowym Dywanie
- 13 i 15 maja: półfinały
- 17 maja: Wielki Finał
źródła: EBU, SRG SSR, Eurovision.tv / fot. EBU, SRG SSR, Pixabay