Eurowizja 2024: wszyscy uczestnicy Eesti Laul znani! Kto następcą Aliki?

eurowizja.org 1 rok temu

Eurowizja 2024 dopiero za kilka miesięcy, ale sezon preselekcyjny powoli się rozkręca. Zgodnie z zapowiedzią w dniach 6 i 7 listopada 2023 roku nadawca estoński opublikował listę uczestników, którzy powalczą o wyjazd na konkurs. Kogo zobaczymy w preselekcjach?

Estonia to jeden z nielicznych krajów, w którym preselekcje są tradycją od debiutu. Obecne Eesti Laul jest nam znane od 2009 roku, zaś wcześniej finał narodowy funkcjonował pod nazwą Eurolaul. Państwo wystartuje 29. raz w Konkursie Piosenki Eurowizji.

Eurowizja 2023: Alika (Estonia) na pierwszej próbie. / fot. Sarah Louise Bennett, eurovision.tv

Eurowizja 2024: lista uczestników Eesti Laul

Półfinaliści:

  • OLLIE My Friend
  • Sofia RubinaBe Good
  • Ewert i Two DragonsHold Me Now
  • Multikas i Ewert SundjaOblivion
  • Anet VaikmaaSerotoniin
  • 5MIINUST i Groupup(nendest) narkootikumidest ei tea me (küll) midagi
  • Yonna I Don’t Know About You
  • Silver Jusilo Lately
  • Inga No Dog On a Leash
  • Peter Põder Korra Veel
  • Antsud Vetevaim
  • Cecilia FOMO
  • Traffic – Wunderbar
  • Ingmar Dreaming
  • Laura Põldvere Here’s Where I Draw The Line

Automatyczni finaliści:

  • Brother Apollo Bad Boy
  • Daniel LeviOver The Moon
  • Nele-Liis VaiksooKäte ümber jää
  • Carlos UkaredaNever Growing Up
  • Uudo Sepp i Sarah Murray Still Love

Eesti Laul 2024: kim są uczestnicy?

Jak to bywa w Estonii, i w tym roku powrotów nie brakuje. Na scenie ponownie ujrzymy weterankę preselekcji, czyli Laurę Põldvere. Wokalistka w Eesti Laul wzięła udział aż z 6 piosenkami. Zadebiutowała w 2005 roku, gdzie solowo z utworem Moonwalk zajęła 2. pozycję, ale jednocześnie wygrała, ponieważ była członkinią grupy Suntribe z 1. lokaty. Zespół ostatecznie na Eurowizji w Kijowie uplasował się na 20. pozycji w półfinale. Próbowała bezskutecznie wygrać jako solistka w 2007, 2009 i 2016, choć zawsze była na podium. W 2017 z kompozycją Verona zatriumfowała w końcu preselekcjach w duecie z Koitem Toome. Ich udział zakończył się 14. miejscem w półfinale. W 2020 ponownie spróbowała swoich sił w Eesti Laul. Piosenka Break Me w jej wykonaniu zajęła 11. miejsce w finale. Co ciekawe, Laura w 2021 wzięła udział w fińskich selekcjach – Uuden Musiikin Kilpailu. Jej Play zdobyło jednak ostatnie 7. miejsce.

Warto wspomnieć również o grupie Traffic, która podobnie jak Laura pojawiła się w preselekcjach z 6 piosenkami. Zadebiutowali w 2008 roku, wykonując utwór It’s Never Too Late w duecie z Luisą Värk. Dało im to 5. pozycję w finale. Rok później ponownie pojawili się w selekcjach. Z kompozycją See päev dotarli do superfinału, gdzie dość mocno przegrali z grupą Urban Symphony. Jednak jest ich to najlepszy wynik po dziś dzień. W 2012 i 2014 uplasowali się odpowiednio na 3. i 5. miejscu. Powrócili w 2020 roku z piosenką Üks kord veel i choć nie wygrali, to ich utwór został wymieniony jako jeden z największych hitów w Estonii w tamtym roku. Ostatni raz pojawili się w 2022, nie awansując jednak choćby z ćwierćfinału.

Pozostali uczestnicy:

OLLIE z piosenką Venom został laureatem 2. pozycji w preselekcjach w 2023 roku. Inga to uczestniczka zmagań z 2019 i 2020 roku. Yonna, to tak naprawdę Johanna Eendra, która podobnie jak Inga walczyła o wyjazd na Eurowizję w selekcjach w 2019 roku. Jej Miks sa teed nii zakończyło rywalizację na 10. miejscu w półfinale. Silver Jusilo i Peter Põder próbowali swoich sił w 2022, ale bez większego powodzenia, zostając w ćwierćfinale. Sofia Rubina wystartuje 6. raz. Najwyższe miejsce osiągnęła w roku 2006 z kompozycją Open Up Your Heart, z którą zakończyła udział na 7. pozycji. Daniel Levi pojawił się w 2015 i 2017 roku. W obydwu przypadkach dotarł do finału. Carlos Ukareda znany jest fanom Eurowizji z edycji 2023. Z piosenką Whiskey Won’t Forget zajął 3. miejsce w rundzie drugiej 2. półfinału, nie awansując do finału. Uudo Sepp wziął udział w 2020 i uplasował się w finale na 10. miejscu.

Eesti Laul 2024: co wiemy?

Estonia nieco zmienia format preselekcji. Rezygnuje z 2 półfinałów i pozostawia 1, w którym zmierzy się 15 uczestników. W pierwszej rundzie awansujących wybiorą jurorzy oraz widzowie w stosunku proporcjonalnym 50:50, zaś w drugiej rundzie tylko widzowie. Nie wiemy, ilu artystów awansuje z każdej rund, ale łącznie ma być ich 5. Dołączą oni do 5 automatycznych finalistów wybranych przez nadawcę, zatem w finale łącznie będzie 10. uczestników, którzy powalczą o udział w Eurowizji. W nim samym format będzie niemal identyczny jak w półfinale. Koncerty zaplanowano na 20 stycznia (półfinał) oraz 17 lutego (finał). Poprowadzi je duet w postaci Tõnisa Niinemetsa oraz Grety Kuld, których znamy z edycji 2023.

Prowadzący Eesti Laul 2023 i 2024 / fot. ERR

Estonia na Eurowizji

Estonia próbowała wziąć udział w Eurowizji w 1993. Wówczas odbyła się pierwsza runda kwalifikacyjna do głównego konkursu – Kvalifikacija za Millstreet. Wzięło w niej udział 7 krajów, łącznie z Estonią. Walczyły jeszcze: Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Słowenia, Węgry, Rumunia oraz Słowacja. Całość odbyła się w stolicy Słowenii – Lublanie. Kraje głosowały na siebie nawzajem. Estonię reprezentowała Janika Silamaa z piosenką Muretut meelt ja südametuld. Niestety, państwo zakończyło swój udział na 5. lokacie, czym nie awansowało do głównego konkursu rozgrywanego w Irlandii. Nadawca ERR miał zapewnione miejsce rok później, w 1994, i z tego prawa skorzystał. Pierwszą reprezentantką została Silvia Vrait z piosenką Nagu merelaine. Debiut okazał się nieudany. Udział zakończył się na 24. pozycji z zaledwie 2 punktami na koncie.

Pierwszy większy sukces odnotowano w 1996 w Norwegii. Maarja Liis-Lius oraz Ivo Linna byli na wysokim 5. miejscu. Kolejny większy sukces to pierwsze i jedyne zwycięstwo. Estonia zatriumfowała w 2001 podczas konkursu w Danii. Tanel Padar i Dave Benton oraz grupa 2XL z utworem Everybody zdobyli 198 punktów. Dzięki temu rok później Eurowizja trafiła do stolicy – Talinna. Łącznie w ciągu 29 startów kraj znalazł się w 11 razy w najlepszej dziesiątce. W tym roku reprezentantką została Alika z utworem Bridges. Awansowała ona z półfinału Eurowizji z 10. miejsca, aby w finale zająć wysokie, 8. miejsce.

Eurowizja 2024: co wiemy?

68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Miejscem wydarzenia będzie Malmö Arena, gdzie odbyło się ono już w 2013 roku, również po wygranej Loreen. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, a Wielki Finał – 11 maja 2024 roku. Nieznane pozostają szczegóły dotyczące biletów czy prowadzących.

Jak dotąd swój udział potwierdziło 36 państw. W stawce po 31 latach przerwy historycznie znajdzie się Luksemburg, którego reprezentanta poznamy 27 stycznia podczas preselekcji. Do rywalizacji po roku przerwy powraca Macedonia Północna. Natomiast, w konkursie ponownie zabraknie Bułgarii i Słowacji. Reprezentanta Izraela po przerwie wybiorą eliminacje. Do trzeciej edycji Benidorm Fest szykuje się zaś Hiszpania. Tradycyjnie już, selekcje odbędą się też we wszystkich krajach nordyckich.

Znamy już reprezentantów Belgii, Grecji oraz Cypru. O udziale w konkursie poinformowała również Telewizja Polska. Do tej pory uczestnictwa nie potwierdziło trzech nadawców, którzy brali udział w tegorocznym konkursie – są to telewizje z Armenii, Australii oraz Rumunii.

Eurowizja 2024: odbędzie się w Malmö. (fot. Eurovision.tv)

Źródła: ERR, YLE, eurovision.tv, eurovisionworld, Wikipedia, Youtube

Idź do oryginalnego materiału