Eurowizja 2024 rusza na dobre! Polska bierze udział w pierwszym koncercie półfinałowym 7 maja. Oto nasz przewodnik po uczestnikach tego koncertu – reprezentantkach, piosenkach, twórcach oraz bukmacherskich szansach na awans.
Kto powraca na Eurowizję? Kto śpiewa o emigracji? Czy Luksemburg po 31-letniej przerwie odniesie sukces? Przedstawiamy skład pierwszego półfinału 68. Konkursu Piosenki Eurowizji!
1. Cypr: Silia Kapsis – Liar
- Muzyka: Dimitris Kontopulos
- Tekst: Elke Tiel
- Wybór: wewnętrzny
- Szanse na awans: 80% (7. miejsce)
Półfinał otwiera 17-letnia Silia Kapsis z Cypru. Urodzona w Sydney piosenkarka ma grecko-cypryjskie pochodzenie i śpiewa od czwartego roku życia. W dorobku ma łącznie pięć singli oraz współpracę z The Jennifer Hudson Show w Los Angeles i australijską stacją Nickelodeon. Za eurowizyjnym utworem Liar stoi doświadczony eurowizyjny kompozytor – Dimitris Kontopulos. Ta sama piosenka rok temu, w wykonaniu Melissy Mantzukis, zajęła drugie miejsce w wewnętrznych preselekcjach w Grecji. Wywiad z Silią dostępny jest TUTAJ.
2. Serbia: Teya Dora – Ramonda
- Muzyka: Luka Luxonee Jovanović, Teya Dora
- Tekst: Andrijano Kadović Ajzi, Teya Dora
- Wybór: Pesma za Evroviziju ’24
- Szanse na awans: 63% (10. miejsce)
32-letnia Teodora Pavlovska urodziła się w Borze we wschodniej Serbii. Jest stypendystką Berklee College of Music w Bostonie, gdzie przyjęła anglojęzyczny pseudonim Teya Dora. Od chwili debiutu w 2018 roku jej największym sukcesem pozostaje utwór Džanum (2023), który stał się ogromnie popularny na TikToku, a na YouTube osiągnął 80 mln odsłon. Eurowizyjna ballada Ramonda odnosi się do lilii ramonda nathaliae, kwiatu uchodzącego w Serbii za symbol nadziei oraz oporu przeciwko państwom centralnym podczas I wojny światowej.
3. Litwa: Silvester Belt – Luktelk
- Polski tytuł: Zaczekaj
- Muzyka: Karolis Labanauskas, Linas Strockis, Silvester Belt
- Tekst: Elena Elayork Jurgaitytė, Jessica Shy, Silvester Belt
- Wybór: Evrovizija.LT
- Szanse na awans: 94% (3. miejsce)
Artysta urodził się w listopadzie 1997 roku w Kownie. Pierwsze kroki na scenie stawiał w wieku czterech lat, a później ukończył szkołę muzyczną. Jako 13-latek wystąpił w finale litewskich preselekcji do Eurowizji Junior, zajmując ósme miejsce. W 2019 roku ukończył University of Westminster w Londynie na kierunku wykonywanie muzyki rozrywkowej. Podczas studiów brał udział w programach rozrywkowych w Litwie, a po powrocie z emigracji podpisał kontrakt z wytwórnią fonograficzną. Wśród twórców Luktelk znajduje się popularna w Litwie piosenkarka Jessica Shy. Wywiad dla Eurowizja.org dostępny jest TUTAJ.
4. Irlandia: Bambie Thug – Doomsday Blue
- Muzyka i tekst: Bambie Ray Robinson, Olivia Cassy Cassyette Brooking, Sam Matlock, Tyler Ryder
- Wybór: The Late Late Show Eurosong Special
- Szanse na awans: 92% (4. miejsce)
31-letni Bambie Thug (osoba niebinarna) pochodzą z Cork, mają szwedzkie korzenie i fascynują się kulturami staroceltyckimi. Wybrana w preselekcjach mroczna piosenka Doomsday Blue mówi o byciu artystą z niezauważonym potencjałem i jest hołdem dla społeczności LGBT+. W poprzedniej twórczości Bambie znajdziemy m.in. docenioną przez krytyków EP-kę CATHEXIS. Wywiad dostępny jest TUTAJ.
5. Ukraina: Jerry Heil i alyona alyona – Teresa & Maria
- Muzyka i tekst: Jerry Heil, alyona alyona, Anton Chilibi, Iwan Kłymenko
- Wybór: Widbir 2024
- Szanse na awans: 95% (ex aequo 1. miejsce)
W ukraińskich eliminacjach rywali zdeklasował duet dwóch popularnych artystek. 32-letnia alyona alyona to najbardziej znana raperka w Ukrainie, producentka muzyczna, jurorka podczas Eurowizji 2021. Z kolei 28-letnia Jerry Heil debiutowała publikacją coverów w sieci, a w tej chwili gromadzi dziesiątki milionów odsłon pod swoją twórczością. Preselekcje wygrała po dwóch startach solowych wcześniej. Wspólny utwór nosi tytuł Teresa & Maria. Wywiad z Ukrainkami dostępny jest TUTAJ.
6. Polska: Luna – The Tower
- Muzyka i tekst: Luna, Maxwell Cooke, Paul Fyfe Dixon
- Wybór: wewnętrzne preselekcje
- Szanse na awans: 78% (9. miejsce)
Urodzona w 1999 roku Aleksandra Wielgomas związała się zawodowo z wytwórnią muzyczną Kayax pięć lat temu. Pseudonim Luna związany jest z symboliką Księżyca oraz lunatykowaniem. W 2020 roku zdjęcie piosenkarki, jako pierwszej Polki, pojawiło się na Time Square w Nowym Jorku, w ramach kampanii Spotify Equal. W dorobku artystycznym Luny znajdziemy minialbum Caught In The Night (2021) i debiutancki album studyjny Nocne Zmory (2022). Aktualnie rozwija ona twórczość pod skrzydłami Universal Music Polska. Eurowizyjna piosenka to The Tower. Wywiad z Luną po pierwszej próbie dostępny jest TUTAJ, a na Ceremonii Otwarcia – TUTAJ.
7. Chorwacja: Baby Lasagna – Rim Tim Tagi Dim
- Muzyka i tekst: Baby Lasagna
- Wybór: Dora 2024
- Szanse na awans: 95% (ex aequo 1. miejsce)
28-letni Marko Purišić, używający pseudonimu Baby Lasagna, zadebiutował w 2011 roku. Przez lata, jako gitarzysta, współpracował z zespołem Manntra, z którym wystąpił w preselekcjach do Eurowizji 2019. Tegoroczne Rim Tim Tagi Dim mówi o przeżyciach młodych ludzi wyprowadzających się z domu rodzinnego, w tym emigrujących za granicę. Piosenka wygrała eliminacje z ogromną przewagą, choć weszła do nich z listy rezerwowej. Chorwacja jest tegorocznym faworytem według plebiscytu klubów OGAE.
8. Islandia: Hera Björk – Scared Of Heights
- Muzyka i tekst: Ásdís María Viðarsdóttir, Ferras Alqaisi, Jaro Omar, Michael Burek
- Wybór: Söngvakeppnin 2024
- Szanse na awans: 11% (15. miejsce)
Powrót królowej! Popularna wśród fanów konkursu Hera Björk (rocznik 1972) reprezentowała Islandię w 2010 roku, zajmując dziewiętnaste miejsce z numerem Je Ne Sais Quoi. Była też chórzystką swoich poprzedników w latach 2008 i 2009 oraz następczyni w 2015 roku. Eurowizja 2024 to zatem jej piąty udział. Kilka razy wracała już do preselekcji, a także m.in. podjęła studia prawnicze. Utwór Scared Of Heights, który niespodziewanie wygrał eliminacje, celowo odnosi się do trendów sprzed kilkunastu lat. Rozmowa Hery z Eurowizja.org jest do obejrzenia TUTAJ.
9. Słowenia: Raiven – Veronika
- Muzyka: Bojan Cvjetićanin, Danilo Kapel, Martin Bezjak, Peter Khoo, Raiven
- Tekst: Bojan Cvjetićanin, Klavdija Kopina, Raiven
- Wybór: wewnętrzne preselekcje
- Szanse na awans: 36% (12. miejsce)
Raiven, czyli Sara Briški Cirman, urodziła się 27 lat temu w Ljlubljanie. Jest aktorką, kompozytorką oraz gra na harfie. W swojej twórczości łączy elektronikę, pop i operę. Śpiewa mezzo-sopranem i obroniła pracę magisterską na studiach w kierunku śpiewu operowego. W 2019 roku jej występ na festiwalu Exit w Serbii zgromadził rekordowe 56 tysięcy widzów, a w 2021 roku wygrała prestiżowy w Słowenii konkurs Popevka. Raiven trzykrotnie otarła się o reprezentowanie kraju na Eurowizji, będąc na podium preselekcji w 2016, 2017 i 2019 roku. Tegoroczna Veronika była inspirowana historią Veroniki Deseniški, posądzonej w XV wieku o czary. Współautorem piosenki jest Bojan z grupy Joker Out (Eurowizja 2023).
10. Finlandia: Windows95man – No Rules!
- Muzyka i tekst: Henri Piispanen, Jussi Roine, Teemu Keisteri
- Wybór: UMK 2024
- Szanse na awans: 91% (5. miejsce)
Fiński duet wygrał preselekcje z wielkim poparciem widowni, po zajęciu ostatniego miejsca według jury. Teemu Keisteri stworzył swój wizerunek jako Windows95mana w 2008 roku. Z przyczyn regulaminowych logo firmy i produktu z nazwy zostały na jego eurowizyjnym stroju zamazane. Partie wokalne wykonuje producent muzyczny Henri Piispanen. Cała koncepcja No Rules! jest utrzymana w klimacie lat 90. i muzyki techno.
11. Mołdawia: Natalia Barbu – In The Middle
- Muzyka: Natalia Barbu
- Tekst: Khris Richards, Natalia Barbu
- Wybór: Etapa Națională 2024
- Szanse na awans: 20% (14. miejsce)
Drugi w tym roku powrót odnotowujemy w Europie Wschodniej. 44-letnia Natalia Barbu reprezentowała już Mołdawię na Eurowizji 2007 w Helsinkach. Z rockowym numerem Fight zajęła dziesiąte miejsce w finale. O kolejny sukces – po siedemnastu latach – walczy z propozycją In The Middle. Piosenkarka wygrała preselekcje po rozbiciu remisu. Poza śpiewaniem gra na skrzypcach i jest autorką większości swoich własnych piosenek, składających się na cztery krążki.
12. Azerbejdżan: Fahree ft. Ilkin Dovlatov – Özünlə Apar
- Polski tytuł: Weź mnie ze sobą
- Muzyka: Edgar Ravin, Fahree, Hasan Haydar, Mila Miles
- Tekst: Fahree, Mado Salikh
- Wybór: wewnętrzne preselekcje
- Szanse na awans: 23% (13. miejsce)
Po raz pierwszy Azerbejdżan postawił na utwór zawierający tekst w jego języku narodowym. Balladę pt. Özünlə Apar wykona 29-letni Fakhri Fahree Ismayilov z Baku. Pochodzi on z artystycznej rodziny i rozpoczął karierę w okresie pandemii. Na scenie towarzyszy mu 33-letni Ilkin Dovlatov, wokalista specjalizujący się w tradycyjnym śpiewie tureckim. W zeszłym roku zajął drugie miejsce w lokalnej odsłonie The Voice.
13. Australia: Electric Fields – One Milkali (One Blood)
- Muzyka i tekst: Michael Ross, Zaachariaha Fielding
- Wybór: wewnętrzny
- Szanse na awans: 52% (11. miejsce)
Duet Electric Fields tworzą klawiszowiec Michael Ross i wokalista Zaachariaha Fielding. Formacja zaskarbiła sobie sympatię fanów startem w preselekcjach do Eurowizji 2019, który zakończył się drugim miejscem. Australia po raz pierwszy wyselekcjonowała utwór związany z kulturą aborygeńską i wprowadza na karty historii konkursu język Yankunytjatjara. Duet działa od 2015 roku, a eurowizyjne One Milkali (One Blood) to jego siódmy singiel. Rozmowa z Australijczykami jest dostępna na kanale Eurowizja.org – TUTAJ.
14. Portugalia: Iolanda – Grito
- Polski tytuł: Krzyk
- Muzyka: Iolanda, Alberto Luar Hernández
- Tekst: Iolanda
- Wybór: Festival da Canção 2024
- Szanse na awans: 79% (8. miejsce)
29-letnia Iolanda Costa pochodzi z São Pedro de Cova Gala, ale jako nastolatka przeprowadziła się do Lizbony, gdzie zaczęła stawiać pierwsze kroki artystyczne. Studiowała kompozytorstwo na University of Sussex w Wielkiej Brytanii, a rok temu wydała debiutancką EP-kę Cura. W twórczości inspiruje się nie tylko muzyką R&B, ale też tradycyjnym portugalskim fado. Preselekcje wygrała z utworem Grito. Wywiad z Iolandą – TUTAJ.
15. Luksemburg: Tali – Fighter
- Muzyka: Ana Zimmer, Dario Dardust Faini, Manon Romiti
- Tekst: Ana Zimmer, Manon Romiti, Silvio Lisbonne
- Wybór: Luxembourg Song Contest
- Szanse na awans: 89% (6. miejsce)
23-letnią Tali Golergant możemy nazwać obywatelką świata. Urodzona w Izraelu piosenkarka ma korzenie w Peru – w dzieciństwie mieszkała w krajach Ameryki Południowej, a potem przez dekadę w Luksemburgu. Ostatnie lata to przede wszystkim rozwój umiejętności muzycznych w Nowym Jorku. Piosenka Fighter zwyciężyła ścisły finał preselekcji luksemburskich, które kraj zorganizował przy okazji powrotu do udziału. Poprzedni występ Luksemburga na Eurowizji miał miejsce w 1993 roku. Wywiad z Tali – TUTAJ.
Eurowizja 2024: co wiemy?
68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Miejscem wydarzenia będzie Malmö Arena, gdzie odbyło się ono już w 2013 roku, również po wygranej Loreen. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, a Wielki Finał – 11 maja 2024 roku. Slogan brzmi United By Music – tegoroczne hasło pozostało w użyciu na kolejne lata. Znamy także projekt sceny i prowadzące konkurs. EBU ogłosiła kilka zmian organizacyjnych.
W konkursie udział weźmie 37 państw. Ponownie zabraknie m.in. Bułgarii, Macedonii Północnej i Słowacji. Polskie preselekcje wewnętrzne wygrała Luna z piosenką The Tower, która zaśpiewa w pierwszym półfinale konkursu.
Szanse na awans według eurovisionworld.com – stan na 7 maja 2024, 1:00