Eurowizja 2024: Norwegia szykuje się do Melodi Grand Prix. Kiedy poznamy następcę Alessandry?

eurowizja.org 1 rok temu

Eurowizja 2024 wkracza powoli w sezon preselekcyjny. Pierwsze informacje o nadchodzącym finale narodowym pojawiły się w Norwegii. Czy kraj powtórzy świetne wyniki z ostatnich lat?

Już 31 sierpnia zamknięto zgłoszenia do norweskich preselekcji do 68. Konkursu Piosenki Eurowizji. Reprezentanta kraju do Malmö poznamy 3 lutego. Oto szczegóły eliminacji, w których pojawiły się pewne zmiany.

Eurowizja 2022: Subwoolfer podczas pierwszej próby w Turynie. / fot. Eurovision.tv (Nathan Reinds)

Eurowizja 2024: Norwegia planuje MGP

Okres zgłoszeń do 62. edycji Melodi Grand Prix trwał przez całe wakacje i został zamknięty 31 sierpnia. Następnie odbył się szereg analiz i jurorzy w stacji NRK zaprosili wybranych kandydatów na przesłuchania na żywo. Casting przeprowadzono 25 września. Teraz nadawca kompletuje ostateczną listę uczestników, którą poznamy na początku roku, najprawdopodobniej podczas konferencji prasowej w piątek 5 stycznia.

Nowością w zasadach jest to, iż konkursowe piosenki mogą być publicznie dostępne przed preselekcjami. Do tej pory utwory zakwalifikowane do MGP trafiały do sieci dopiero w tygodniu półfinału, w którym brały udział. Nie znamy jak na razie dokładnego miejsca preselekcji ani ich prowadzących. Szef delegacji Norwegii na Eurowizję, Stig Karlsen, mówi jednak, iż będzie to zaskakujący duet. Wiemy już na pewno, iż zmienia się dyrektor scenografii MGP. Mattias Carlsson przechodzi na emeryturę po 15 latach sprawowania pieczy nad występami w preselekcjach. Nową szefową odpowiedzialną m.in. za choreografię będzie Mona Berntsen. Wygrała ona skandynawską wersję programu So You Think You Can Dance i była tancerką podczas gościnnego występu Madonny na Eurowizji 2019.

Format preselekcji nie ulega zmianie. W trzech półfinałach publika wybierze trzy najlepsze spośród sześciu piosenek. Do finału przejdzie więc dziewięć utworów, które w stosunku 50:50 ocenią międzynarodowi jurorzy i widzowie w głosowaniu online. Harmonogram konkursu jest następujący:

  • I półfinał – 13 stycznia
  • II półfinał – 20 stycznia
  • III półfinał – 27 stycznia
  • Finał – 3 lutego
Eurowizja 2023: prowadzący norweskich preselekcji / fot. NRK

Norwegia na Eurowizji

Telewizja NRK zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1960 roku. Norwegia słynie z rekordowej liczby jedenastu ostatnich miejsc w konkursie. Kraj wygrał trzykrotnie, za sprawą Bobbysocks (1985), Secret Garden (1995) i Alexandra Rybaka (2009), organizując kolejne finały w Bergen i dwa razy w Oslo. Ponadto Norwegia stanęła na podium w latach 1966 i 1996. W Liverpoolu kraj reprezentowała Alessandra Mele w tiktokowym hicie Queen Of Kings. Podczas finału otrzymała 52 punkty od jury (17. miejsce) i 216 punktów od telewidzów (3. miejsce), zajmując w sumie 5. miejsce.

Eurowizja 2024: co wiemy?

68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Miejscem wydarzenia będzie Malmö Arena, gdzie odbyło się ono już w 2013 roku, również po wygranej Loreen. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, a Wielki Finał – 11 maja 2024 roku. Nieznane pozostają szczegóły dotyczące biletów czy prowadzących.

Jak dotąd swój udział potwierdziło 36 państw. W stawce po 31 latach przerwy historycznie znajdzie się Luksemburg, którego reprezentanta poznamy 27 stycznia podczas preselekcji. Do rywalizacji po roku przerwy powraca Macedonia Północna. Natomiast, w konkursie ponownie zabraknie Bułgarii i Słowacji. Reprezentanta Izraela po przerwie wybiorą eliminacje. Do trzeciej edycji Benidorm Fest szykuje się zaś Hiszpania. Tradycyjnie już, selekcje odbędą się też we wszystkich krajach nordyckich.

Znamy już reprezentantów Belgii, Grecji oraz Cypru. O udziale w konkursie poinformowała również Telewizja Polska. Do tej pory uczestnictwa nie potwierdziło trzech nadawców, którzy brali udział w tegorocznym konkursie – są to telewizje z Armenii, Australii oraz Rumunii.

Eurowizja 2024: odbędzie się 7, 9 i 11 maja w Malmö. (fot. EBU)

źródła: Eurovoix, ESCNorge / fot. eurovision.tv, NRK

Idź do oryginalnego materiału