Pomimo wyraźnej przewagi Bashara Murada w notowaniach bukmacherów, preselekcje Söngvakeppnin zwycięża Hera Björk z utworem Scared of Heights. Czy powrót na eurowizyjną scenę okaże się dla artystki szczęśliwy? Jaką decyzję podejmie islandzki nadawca RÚV w kontekście obecności Izraela w stawce? Eurowizja 2024 odbędzie się w Malmö.
Eurowizja 2024: Przebieg preselekcji Söngvakeppnin
W soboty 17 i 24 lutego rozegrano dwa półfinały islandzkich preselekcji do Eurowizji, w których mogliśmy śledzić zmagania łącznie 10 artystów. W pierwszym półfinale do finału zakwalifikowali się duet Væb i Anita, a w drugim Hera Björk (Eurowizja 2010) i Bashar Murad. Przyznano również dziką kartę dla Siggi Ózk, która tym samym awansowała jako piąta uczestniczka do dzisiejszego finału. Gospodarzami wszystkich trzech show byli Ragnhildur Steinunn Jónsdóttir, Sigurður Þorri Gunnarsson i Unnsteinn Manuel Stefánsson.
W finale zwyciężczynię wyłoniono dzięki dwóch rund. W pierwszej z nich głosami widzów i jury wybrano dwóch superfinalistów: Herę Björk i Bashara Murada. W drugiej rundzie zwyciężyła Hera Björk, zostając jednocześnie reprezentantką Islandii w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji. Choć to Islandczycy zdecydowali o ostatecznym triumfie artystki poprzez głosowanie SMS, dla środowiska fanowskiego wynik ten może być zaskakujący. Björk nie była typowana do wejścia do finałowej dwójki (4 miejsce notowań, 10%), a od tygodni na prowadzenie wysuwał się z dużą przewagą Palestyńczyk Bashar Murad (47%).
Hera Björk i utwór Scared of Heights – co wiemy?
Hera Björk to islandzka artystka o bogatym dorobku muzycznym: tworzy od ponad 20 lat, a na swoim koncie ma 4 albumy solowe. Na eurowizyjnej scenie pojawiła się już łącznie 4 razy, z czego 3 razy w chórkach: w 2008, 2009 i 2015 roku. Reprezentowała Islandię na Eurowizji również solowo w 2010 roku, gdzie zaprezentowała utwór Je ne sais quoi śpiewany w języku angielskim i francuskim. Piosenka zakwalifikowała się do finału i ostatecznie przyniosła Islandii 19 miejsce w konkursie. Tegoroczna propozycja Scared of Heights powstała w islandzkiej i angielskiej wersji językowej, a autorami utworu są Ferras Alqaisi, Jaro Omar, Michael Burek, and Ásdís María Viðarsdóttir.
Udział Islandii w Eurowizji a sytuacja na Bliskim Wschodzie
W związku z wojną Izraela z Hamasem, islandzkie społeczeństwo od kilku tygodni wywiera presję na nadawcy RÚV, aby wobec uczestnictwa Izraela w Eurowizji Islandia wycofała się w tym roku z udziału. W ankiecie internetowej prowadzonej w grudniu przez lokalny portal Prósent 76% respondentów odpowiedziało, iż Izrael powinien zostać odgórnie wycofany z udziału w konkursie, a 60% osób jest zdania, iż w obecnej sytuacji z uczestnictwa powinna zrezygnować Islandia. Na nadawcę wywiera presję również FTT, czyli Islandzkie Towarzystwo Autorów i Kompozytorów.
Dyrektor generalny RÚV Stefán Eiríksson pod koniec stycznia w oficjalnym oświadczeniu poinformował, iż to nadawca ma ostatnie słowo w kwestii udziału Islandii w Eurowizji. Opinia zwycięzcy preselekcji ma być w tym temacie jednak uwzględniona, ponieważ – jak podkreślił Eiríksson – nikt nie może być zmuszony do udziału w konkursie głównym. Sama Hera Björk nie zajęła do tej pory w mediach oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Decyzja musi zapaść jednak przed 11 marca, ponieważ do tego dnia należy zgłosić utwór do Europejskiej Unii Nadawców. Na ten moment Islandia planowo wystąpi w drugiej połowie pierwszego półfinału konkursu, który odbędzie się 7 maja.
Eurowizja 2024: co wiemy?
68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Miejscem wydarzenia będzie Malmö Arena, gdzie odbyło się ono już w 2013 roku, również po wygranej Loreen. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, a Wielki Finał – 11 maja 2024 roku. Slogan brzmi United By Music – tegoroczne hasło pozostało w użyciu na kolejne lata. Znamy także projekt sceny i prowadzące konkurs.
W konkursie udział weźmie 37 państw. Ponownie zabraknie m.in. Bułgarii, Macedonii Północnej i Słowacji. 26 państw wskazało już reprezentanta i piosenkę. Wiemy m.in., kto będzie reprezentować powracający po 31 latach przerwy Luksemburg. Nasz kraj reprezentować będzie Luna z piosenką The Tower, która zaśpiewa w pierwszym półfinale konkursu. Reprezentantka Polski wyłoniona została poprzez wewnętrzne preselekcje. Sezon selekcyjny można śledzić w naszym kalendarzu.
Źródła: RÚV, Reuters, Prósent, eurovisionworld.com