Eurowizja 2024 – sezon preselekcyjny w pełni! Malta jako druga tego wieczoru wybrała swojego reprezentanta! Została nim Sarah Bonnici z piosenką o tytule Loop.
Państwo wybrało swojego reprezentanta poprzez coroczne preselekcje – Malta Eurovision Song Contest. W finale zmierzyło się 12 uczestników wyłonionych z 4 półfinałów. Co ciekawe, o główną wygraną nie walczył nikt z trzeciego odcinka eliminacyjnego.
Malta Eurovision Song Contest 2024: wyniki
W finale głosowało jury oraz telewidzowie. Początkowo, każda strona miała mieć po połowie wpływu na wynik. Ostatecznie, okazało się, iż jury rozdało około 78%, zaś widzowie 22% punktów. Poniżej prezentujemy szczegółowe wyniki.
- Sarah Bonnici – Loop (79+23) = 102 punkty
- Matt Blxck – Banana (51+29) = 80 punktów
- Ryan Hili – Karma (54+17) = 71 punktów
- Erba’ – Sirena (47+9) = 56 punktów
- Lisa Gauci – Breathe (36+3) = 39 punktów
- Denise – Mara (30+9) = 39 punktów
- Greta Tude – Topic Bla Bla (25+7) = 32 punkty
- Janvil – Man (24+5) = 29 punktów
- Miriana Conte – Venom (23+2) = 25 punktów
- Nathan – Ghost (15+8) = 23 punkty
- Gail Attard – Wild Card (17+3) = 20 punktów
- Haley – Tell Me That It’s Over (5+2) = 7 punktów
Eurowizja 2024: Sarah Bonnici reprezentantką Malty. Kim jest?
Sarah Bonnici urodziła się w 1998 roku. Od dziecka uczęszczała na lekcje na śpiewu do Miriam Christine, która reprezentowała Maltę na Eurowizji w 1996 roku. Pierwsza jej styczność z jakąkolwiek odsłoną konkursu miała miejsce w 2009, gdy wzięła udział w finale narodowym do Eurowizji Junior. Z utworem The Mambo Song zajęła 3. miejsce. Później brała udział w kilku różnych przeglądach czy festiwalach w kraju. W 2022 zadebiutowała w Malta Eurovision Song Contest. Z kompozycją Heaven wyśpiewała sobie 12. miejsce w finale. Czy zapewni Malcie wymarzony awans do finału? O tym przekonamy się 9 maja.
Malta na Eurowizji
Swój debiut na Konkursie Piosenki Eurowizji Malta zaliczyła w 1971 roku, jednak nie może uznać go za udany. Zarówno w tym, jak i w następnym roku, kraj uplasował się na samym dole tabeli. Po dłuższej przerwie Malta powróciła na Eurowizję w 1991 roku. Już rok później za sprawą Mary Spiteri zajęła trzecie miejsce, które udało się powtórzyć również w 1998 roku, kiedy kraj reprezentowała Chiara. Druga z wymienionych wokalistek współdzieli z Irą Losco najwyższe miejsce, jakie Malta zajęła w historii swoich startów. Obie wokalistki zakończyły rywalizację na drugiej pozycji – Ira Losco w 2002 roku z 7th Wonder, a Chiara w 2005 roku z Angel.
W zeszłym roku Maltę reprezentował zespół The Busker z utworem Dance (Our Own Party). Mimo sympatii ze strony fanów artystom nie udało się zawojować eurowizyjnej sceny. Nie awansowali do finału, zajmując ostatnie miejsce w swoim półfinale.
Eurowizja 2024: co wiemy?
68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Miejscem wydarzenia będzie Malmö Arena, gdzie odbyło się ono już w 2013 roku, również po wygranej Loreen. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, a Wielki Finał – 11 maja 2024 roku. Nieznane pozostają szczegóły dotyczące prowadzących. Slogan brzmi United By Music – tegoroczne hasło pozostało w użyciu na kolejne lata.
W konkursie udział weźmie 37 państw. Ponownie zabraknie m.in. Bułgarii, Macedonii Północnej i Słowacji. Znamy już reprezentantów Belgii, Cypru, Grecji, Gruzji, Holandii i Wielkiej Brytanii. Z kolei Francja, Czechy, Albania, Słowenia i Irlandia wskazały już reprezentanta i piosenkę. Wiemy także, kto będzie reprezentować powracający po 31 latach przerwy Luksemburg. Reprezentanta Polski wyłonią wewnętrzne preselekcje. Sezon selekcyjny można śledzić w naszym kalendarzu.
Źródła: PBS, EBU, EurovisionWorld.com, Wikipedia, Youtube