Eurowizja 2024: Luksemburg wybrał piosenkę! Kraj wraca po 31 latach przerwy

eurowizja.org 9 miesięcy temu

Eurowizja 2024 z kolejną, historyczną piosenką! Zakończyły się krajowe preselekcje Luxembourg Song Contest, które wskazały pierwszą od 1993 roku propozycję Luksemburga. Kto pojedzie do Szwecji?

Luksemburg wybrał utwór na 68. Konkurs Piosenki Eurowizji, w którym weźmie udział po trzech dekadach nieobecności. W wyborze Wielkiego Księstwa pomogli eurowizyjni fani i eksperci z całego świata.

Eurowizja 2024: Luksemburg wybrał swoją piosenkę 27 stycznia. (fot. Eurovision.tv / RTL)

Eurowizja 2024: Luksemburg wybrał reprezentantkę

Decyzją jurorów i telewidzów historycznego powrotu Luksemburga dokona Tali z utworem Fighter. Na drugim miejscu uplasowała się faworytka publiczności Krick, a podium uzupełnił Joel Marques.

Głosowanie było podzielone na dwie części. Po pierwszej turze z rywalizacji odpadło pięć najwyżej ocenionych piosenek, a w walce o bilet na Eurowizję pozostały najlepsze trzy. Werdykt należał w 50% do międzynarodowego jury z ośmiu państw (Belgia, Cypr, Holandia, Portugalia, Słowenia, Francja, Niemcy i Wielka Brytania) i w 50% do publiczności głosującej online. Internetowa ankieta, tak jak podczas Eurowizji, pozwalała na zagłosowanie 20 razy z obszaru całego świata.

Wyniki są następujące (jury + widzowie):

  1. TALI – Fighter (94+84=178)
  2. Krick – Drowning in the rain (80+85=165)
  3. Joel Marques – Believer (66+70=136)

W pierwszej rundzie odpadli:

  • Angy i Rafa Ela – Drop
  • CHAiLD – Hold on
  • EDSUN – Finally alive
  • Naomi Ayé – Paumée sur terre
  • One Last Time – Devil in the detail

Luxembourg Song Contest – o preselekcjach

11 grudnia poznaliśmy wykonawców, którzy zakwalifikowali się do preselekcji Luxembourg Song Contest. Panel luksemburskich ekspertów skrócił na kilkumiesięcznych castingach listę 459 zgłoszeń do 70 piosenek w wykonaniu ok. 50 osób. Następnie, kandydaci do preselekcji zaprezentowali się przed jury międzynarodowym. W jego skład weszli: Alex Panayi (Cypr, Eurowizja 1995 i 2000), Cesár Sampson (Austria, Eurowizja 2018), Christer Björkman (Szwecja, Eurowizja 1992), były szef czeskiej delegacji Jan Bors i producentka Tali Eszkoli z Izraela. 9 stycznia nadawca RTL opublikował osiem najlepszych piosenek.

Koncert finałowy w arenie Rockhal poprowadzili Melody Funck, Raoul Roos, Loïc Juchem oraz gospodyni Eurowizji 1984, która odbyła się w Luksemburgu – Désirée Nosbusch. W sekwencji otwarcia wystąpiły luksemburskie zwyciężczyni konkursu – Anne-Marie David (1973) i Vicky Leandros (1972). Ponadto wszyscy uczestnicy wykonali zwycięskie Poupée de cire, poupée de son France Gall (1965) i Waterloo Abby (1974). Gościnne występy dali również byli zwycięzcy Eurowizji: Rusłana (2004), Katrina (1997), Charlotte Perrelli (1999) i Alexander Rybak (2009).

Eurowizja 2024: scena preselekcji w Luksemburgu. (fot. Chris Schagen / RTL)

Eurowizja 2024: co wiemy?

68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Miejscem wydarzenia będzie Malmö Arena, gdzie odbyło się ono już w 2013 roku, również po wygranej Loreen. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, a Wielki Finał – 11 maja 2024 roku. Nieznane pozostają szczegóły dotyczące prowadzących. Slogan brzmi United By Music – tegoroczne hasło pozostało w użyciu na kolejne lata.

W konkursie udział weźmie 37 państw. Po 31 latach przerwy w stawce historycznie znajdzie się Luksemburg, którego reprezentanta poznamy 27 stycznia podczas preselekcji. Niestety, w konkursie zabraknie ponownie Bułgarii, Macedonii Północnej i Słowacji. Znamy już reprezentantów Belgii, Cypru, Grecji, Gruzji, Holandii i Wielkiej Brytanii. Z kolei Francja, Czechy, Albania i Słowenia wskazały już reprezentanta i piosenkę. Reprezentanta Polski wyłonią wewnętrzne preselekcje. Sezon selekcyjny można śledzić w naszym kalendarzu.

Eurowizja 2024: oficjalne grafiki konkursu. (fot. EBU / SVT / mat. prasowe)
Idź do oryginalnego materiału