Eurowizja 2024 i jej najmniejsze państwo. Kogo do Szwecji wyśle San Marino? Niewielka republika emituje właśnie odcinki półfinałowe swoich preselekcji, a już w niedzielę wskaże ich zwycięzcę. W stawce jak co roku są znane nazwiska.
San Marino przygotowuje się do 68. Konkursu Piosenki Eurowizji. Zbliża się wielki finał lokalnych preselekcji, do których zgłosić się mogli wykonawcy z całego świata. Wyścig trwa między obcokrajowcami, Sanmaryńczykami, włoskimi gwiazdami oraz piosenką wytworzoną przez sztuczną inteligencję.
Eurowizja 2024: San Marino wybiera
Trwają preselekcje Una Voce Per San Marino. Setki kandydatur organizatorzy przesiali poprzez castingi. Odbyły się już nagrania półfinału – aktualnie telewizja SMRTV pokazuje je publiczności. Przypomnijmy, iż z konkursu odpadł tomash, czyli Tomek Gregorczyk, którego pamiętamy z zespołu 4Dreamers. Bilety do finału wywalczyli Daudia, Booom! oraz Mate. Przed nami jeszcze jeden półfinał dla artystów zagranicznych i jeden dla artystów z San Marino. Ponadto odbędzie się konkurs dogrywkowy, do którego trafił m.in. zespół Megara, finaliści hiszpańskich preselekcji do Eurowizji 2023. Dodatkowo, SMRTV zorganizowała odrębną sekcję dla… piosenek wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Jury przepustkę do finału wręczyło brytyjskiej piosenkarce Danie Gillespie w utworze The last polar bear.
19 lutego w Mediolanie delegacja z San Marino ogłosiła listę automatycznych finalistów:
- Aaron Sibley – Human
- Aimie Atkinson – A dare for love
- Jalisse – Il paradiso è qui
- La Rua – Governo del cuore
- Loredana Bertè
- Marcella Bella – Chi siamo davvero
- Pago – Il protagonista
- Wlady, DJ Jad, Corona i Ice MC
San Marino: kim są finaliści?
Fani Eurowizji mogą pamiętać Aarona Sibleya z poprzednich edycji Una Voce Per San Marino. Obcy nie jest też duet Jalisse. Para wygrała Festiwal Piosenki Włoskiej z utworem Fiumi di parole, z którym potem pojechała na Eurowizję 1997, zajmując czwarte miejsce. Od tamtej pory Jalisse nigdy nie dostali się ponownie do stawki Sanremo i mówiło się o ich napiętych relacjach z włoską telewizją. W tym roku nastąpiło przełamanie lodów: duet gościnnie wystąpił w Sanremo. Czy po 27 latach wróci też na Eurowizję?
Ponadto rozpoznawalną uczestniczką jest Corona, znana z wielkiego hitu Rhythm of the night z 1993 roku. Aktualnie projekt tworzy jedynie wokalistka Olga de Souza. Sensacyjnym startem jest natomiast Loredana Bertè. 73-letnia legenda włoskiej muzyki nie kryła się od kilku tygodni z chęcią udziału w Eurowizji 2024. Piosenkarka zajęła siódme miejsce w tegorocznym Sanremo z utworem Pazza. Nie wiadomo, czy tę samą piosenkę zaprezentuje w sobotnim finale. W wywiadach gwiazda wielokrotnie powiedziała, iż marzy o udziale w Eurowizji w Szwecji, by… zirytować byłego męża. Jest nim znany szwedzki tenisista Björn Borg. Była z nim zamężna na początku lat 90. W tym samym czasie jej starsza siostra, nieżyjąca już Mia Martini, reprezentowała Włochy podczas Eurowizji 1992, również w Malmö.
Una Voce Per San Marino 2024 – gdzie śledzić?
Kolejne części preselekcji można śledzić codziennie na portalu RTV San Marino. Finał konkursu odbędzie się w sobotę 24 lutego o 21:00. Gościnnie wystąpią Riccardo Cocciante, Mogol oraz Al Bano (Eurowizja 1976 i 1985). Ostatni muzyk w dwóch ostatnich edycjach był przewodniczącym jury. Nie wiemy, czy powróci także do tej roli. Wiadomo jednak, iż i tym razem decyzja o sanmaryńskiej propozycji na Eurowizję będzie zależeć w pełni od pięcioosobowego jury ekspertów.
Eurowizja 2024: co wiemy?
68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Miejscem wydarzenia będzie Malmö Arena, gdzie odbyło się ono już w 2013 roku, również po wygranej Loreen. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, a Wielki Finał – 11 maja 2024 roku. Slogan brzmi United By Music – tegoroczne hasło pozostało w użyciu na kolejne lata. Znamy także projekt sceny i prowadzące konkurs.
W konkursie udział weźmie 37 państw. Ponownie zabraknie m.in. Bułgarii, Macedonii Północnej i Słowacji. Znamy już reprezentantów Cypru, Grecji, Gruzji, Holandii i Wielkiej Brytanii. 20 państw wskazało już reprezentanta i piosenkę. Wiemy m.in., kto będzie reprezentować powracający po 31 latach przerwy Luksemburg. Nasz kraj reprezentować będzie Luna z piosenką The Tower, która zaśpiewa w pierwszym półfinale konkursu. Reprezentantka Polski wyłoniona została poprzez wewnętrzne preselekcje. Sezon selekcyjny można śledzić w naszym kalendarzu.
źródła: SMRTV, Eurovoix, Wikipedia, RAI