Eurowizja 2024 zbliża się wielkimi krokami – do konkursu pozostało już mniej niż sto dni! Kto będzie bronić polskich barw? Lista znanych publicznie zgłoszeń do konkursu wynosi około stu, a przecież możliwe są też niespodzianki. Które zgłoszenia najwyżej oceniła nasza redakcja?
Quo vadis, Polsko na Eurowizji? Telewizja publiczna zamknęła zgłoszenia do wewnętrznych preselekcji, które wyłonią reprezentację na 68. Konkurs Piosenki Eurowizji. Decyzję podejmie pięcioosobowe jury, a swoje głosy w miniplebiscycie postanowili tuż przed końcem zgłoszeń oddać nasi redaktorzy i redaktorki.
Eurowizja 2024: wielu chętnych, jeden zwycięzca
2 lutego o 22:00 upłynął termin zgłoszeń do polskich preselekcji wewnętrznych. W najbliższym czasie komisja powołana przez TVP oceni wszystkie propozycje i wyłoni najlepszą kandydaturę do Szwecji. Skład pięcioosobowego jury poznamy po ogłoszeniu. Jego terminu póki co oficjalnie nie znamy. Jak dotąd startem w preselekcjach pochwaliło się około stu wykonawców, wykonawczyń, duetów czy zespołów – ich listę prezentujemy TUTAJ.
Ostateczna liczba zgłoszeń może być jednak o wiele większa, a konkurs może nas zaskoczyć. O kim najczęściej mówi się w Internecie? Do faworytów fanów należą Justyna Steczkowska, która od jesieni zapowiadała chęć powrotu na scenę Eurowizji, Luna z ramienia wytwórni Universal Music Polska czy Marcin Maciejczak, zwycięzca The Voice Kids. Piosenka tego ostatniego czeka na premierę, ale mieliśmy okazję się z nią ekskluzywnie zapoznać. Ponadto zainteresowanie wzbudzają też tiktokerka Izabela Zabielska, działająca z hasztgiem #zabielskanaeurowizje, czy Pan Savyan. Do walki o bilet na Eurowizję po raz pierwszy zaangażowała się wytwórnia Kayax, zgłaszając nitę. Chętnych zdecydowanie nie brakuje…
Faworyci portalu Eurowizja.org
Na dzień zamknięcia zgłoszeń nasza redakcja przygotowała zestawienie swoich dziesięciu typów do reprezentowania Polski w Malmö. Pod uwagę wzięliśmy wyłącznie piosenki, które są opublikowane i wiedzieliśmy o ich zgłoszeniu w dniu 31 stycznia. Tym samym, nie uwzględniono utworów z premierą w dniach 1-2 lutego lub tych, których zgłoszenie zostało w tych dniach ogłoszone. Spośród kilkudziesięciu propozycji redakcja wyselekcjonowała najlepszą piętnastkę. Następnie, dziesięć osób oddało punkty w eurowizyjnej skali 1-8, 10 i 12 punktów dla swojej ulubionej dziesiątki.
Z sumą 99 punktów najlepszym zgłoszeniem zdaniem redakcji Eurowizja.org została znana już od grudnia propozycja WITCH-ER Tarohoro Justyny Steczkowskiej. Reprezentantka Polski z 1995 roku uzyskała tym samym 83% maksymalnego poparcia, w tym cztery najwyższe noty. Drugie miejsce przypadło Lunie z The Tower – 88 punktów, w tym jedna dwunastka. Trzecie miejsce z kolei zajął Pan Savyan z chwytliwym hitem W Kolorku Amaretto – 81 punktów, w tym największa liczba pięciu dwunastek.
Czołową dziesiątkę uzupełniają: Assembled – Short Period Of Panic (47 pkt), Izabela Zabielska – Nowhere To Go (42 pkt), Mr Narcissus – Warrior (32 pkt), Konrad – Paranoia (31 pkt), Sonia Maselik – A Warrior (29 pkt), Coals – Nowy Świat (28 pkt) i Anna Jurksztowicz feat. Chris Schittulli – Varsovie (25 pkt).
Eurowizja 2024: co wiemy?
68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Miejscem wydarzenia będzie Malmö Arena, gdzie odbyło się ono już w 2013 roku, również po wygranej Loreen. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, a Wielki Finał – 11 maja 2024 roku. Nieznane pozostają szczegóły dotyczące prowadzących. Slogan brzmi United By Music – tegoroczne hasło pozostało w użyciu na kolejne lata.
W konkursie udział weźmie 37 państw. Ponownie zabraknie m.in. Bułgarii, Macedonii Północnej i Słowacji. Znamy już reprezentantów Belgii, Cypru, Grecji, Gruzji, Holandii i Wielkiej Brytanii. Z kolei Francja, Czechy, Albania, Słowenia i Irlandia wskazały już reprezentanta i piosenkę. Wiemy także, kto będzie reprezentować powracający po 31 latach przerwy Luksemburg. Reprezentanta Polski wyłonią wewnętrzne preselekcje. Sezon selekcyjny można śledzić w naszym kalendarzu.