Zbliżamy się do poznania pełnej stawki tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji. Przed nami ostatnie publikacje piosenek i teledysków. Islandia podjęła decyzję o pozostaniu w konkursie, a podczas spotkania szefów delegacji gospodarze wylosowali swój numer startowy. Eurowizja 2024 odbędzie się 7, 9 i 11 maja.
37 państw przygotowuje się do występu na scenie 68. Konkursu Piosenki Eurowizji. Przedstawiamy najnowsze wieści zza kulis tegorocznego widowiska.
Eurowizja 2024: Islandia nie zbojkotuje konkursu
Ze względu na sprzeciw wobec dopuszczenia do stawki piosenki Izraela, islandzka telewizja publiczna RÚV ogłosiła, iż po krajowych preselekcjach rozważy dalszy udział lub rezygnację. Finał Söngvakeppnin 2024 niespodziewanie wygrała Hera Björk, reprezentantka Islandii z 2010 roku. W ostatnim etapie konkursu piosenkarka stanęła w szranki z palestyńskim wokalistą Basharem Muradem. Wyniki wzbudziły kontrowersje, szczególnie po ujawnieniu błędów w głosach SMS, które jednak nie mogły przesądzić o końcowej klasyfikacji. Ostatecznie, RÚV potwierdziła występ Hery z piosenką Scared of Heights w pierwszym półfinale Eurowizji. Mimo protestów nadawca nie zdecydował się na bojkot, a jego przedstawiciel wziął 11 marca udział w spotkaniu szefów delegacji w Malmö.
Marcus i Martinus otworzą Wielki Finał
11 i 12 marca odbyło się spotkanie szefów delegacji z 37 uczestniczących w tegorocznej Eurowizji państw. Podczas zjazdu reprezentanci poszczególnych nadawców mogli na żywo zapoznać się chociażby z możliwościami areny, w której szwedzka telewizja SVT zorganizuje koncerty. Spotkanie zwieńczyło też okres przyjmowania piosenek przez organizatorów – od tej pory zgłoszone wersje utworów nie mogą przechodzić już zmian.
Tradycyjnie, odbyło się również losowanie pozycji startowej dla kraju-gospodarza. Dokonał go Andrew Cartmell, szef delegacji BBC i jeden z producentów Eurowizji 2023 w Liverpoolu. Drogą losowania reprezentanci Szwecji, Marcus i Martinus z utworem Unforgettable, wystąpią z numerem pierwszym w Wielkim Finale. To pierwszy przypadek wylosowania pierwszej pozycji dla kraju-gospodarza od 1960 roku.
Eurowizja 2024: zmiany organizacyjne
12 marca Europejska Unia Nadawców (EBU) przedstawiła trzy poniższe zmiany organizacyjne. Dotyczą one sposobu prezentacji automatycznych finalistów w koncertach półfinałowych oraz czasu otwarcia głosowania telewidzów.
- Kraje Wielkiej Piątki oraz Szwecja wystąpią w półfinałach na żywo, pomiędzy występami półfinalistów.
- Głosowanie w Wielkim Finale zostanie otwarte przed pierwszym występem i zamknięte po upływie kilkunastu minut od ostatniego występu.
- Głosowanie dla Reszty Świata będzie otwarte przez ok. 24 godziny przed transmisjami na żywo.
Znamy prawie całą stawkę
Jak dotąd 35 z 37 państw opublikowało swoją piosenkę na Eurowizję 2024. Wciąż czekamy na premiery z Armenii (duet Ladaniva) i Azerbejdżanu (Fahree). Ponadto ukazać się mają jeszcze ostateczne wersje (po wprowadzonych zmianach) piosenek z Czech i Malty oraz Włoch. Propozycja wybrana poprzez Festiwal Piosenki Włoskiej musiała zostać skrócona do regulaminowych trzech minut długości. Wiemy również, iż poprawki przed występem na żywo przeszły piosenki z Polski i Słowenii. Te wersje usłyszymy jednak najpewniej dopiero podczas konkursu w maju. Utwory walczące o wygraną w 68. Konkursie Piosenki Eurowizji możecie poznać dzięki naszej playliście na platformie Spotify.
Zdaniem bukmacherów, aktualnie największe szanse na zwycięstwo ma Chorwacja (Baby Lasagna – Rim Tim Tagi Dim). W niektórych zakładach ex aequo pierwsze miejsce zajmuje z nią Ukraina (alyona alyona i Jerry Heil – Teresa & Maria). W czołówce również Włochy, Szwajcaria, Belgia czy Holandia. Piosenki najwyżej oceniane przez fanów Eurowizji dzięki aplikacji My Eurovision Scoreboard, to z kolei Włochy – 116 376 pkt (Angelina Mango – La Noia), Szwajcaria – 95 149 pkt (Nemo – The Code) i Chorwacja – 95 148 pkt [stan na 0:00, 13 marca]. niedługo ruszy m.in. coroczny plebiscyt klubów OGAE – OGAE Poll 2024.
Eurowizja 2024: co wiemy?
68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Miejscem wydarzenia będzie Malmö Arena, gdzie odbyło się ono już w 2013 roku, również po wygranej Loreen. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, a Wielki Finał – 11 maja 2024 roku. Slogan brzmi United By Music – tegoroczne hasło pozostało w użyciu na kolejne lata. Znamy także projekt sceny i prowadzące konkurs. EBU ogłosiła kilka zmian organizacyjnych.
W konkursie udział weźmie 37 państw. Ponownie zabraknie m.in. Bułgarii, Macedonii Północnej i Słowacji. 35 państw wskazało już reprezentanta i piosenkę. Wiemy m.in., kto będzie reprezentować powracający po 31 latach przerwy Luksemburg. Polskie preselekcje wewnętrzne wygrała Luna z piosenką The Tower, która zaśpiewa w pierwszym półfinale konkursu.
źródła: ruv.is, eurovision.tv/EBU, SVT, eurovisionworld.com